Facebook Statistics
Značka Kvality
Rozvoj vidieka a priame platby, Rybné hospodárstvo

Rozvoj vidieka je vo všeobecnosti termín používaný na označenie činností a iniciatív, ktoré sú zamerané na zvýšenie životného štandardu v mimomestských oblastiach, v krajine a vo vidieckych sídlach. Aktivity rozvoja vidieka sú hlavne zamerané na sociálny a ekonomický rozvoj oblastí a sú súčasťou SPP (Spoločná poľnohospodárska politika). Rozvoj vidieka na Slovensku napreduje aj prostredníctvom opatrení Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 a Operačného programu Rybné hospodárstvo SR. Samostatnou, ale neoddeliteľnou podporou sú schémy financované prostredníctvom priamych platieb.

Program rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 (PRV 2014 – 2020) sa zameriava na šesť hlavných oblastí, a to podpora prenosu znalostí a inovácií, zvýšenie životaschopnosti a konkurencieschopnosti, inovačných technológií a udržateľného hospodárenia, podpora organizácie, spracovania, dobrých životných podmienok zvierat a riadenia rizík, obnova, zachovanie a posilnenie ekosystémov, podpora efektívnosti zdrojov a klímy a podpora sociálnej inklúzie, znižovania chudoby a hospodárskeho rozvoja.

Podpora v rámci  Operačného programu Rybné hospodárstvo 2014-2020 sa vzťahuje na celé územie SR a je zameraná predovšetkým na nasledujúce oblasti: výstavba nových a modernizácia existujúcich akvakultúrnych prevádzok, odbahňovanie, diverzifikácia príjmov/tržieb z akvakultúry cez podporu doplnkových činností, zriaďovanie recirkulačných systémov, modernizácia existujúcich spracovateľských kapacít, získavanie nových trhov a uľahčenie uvádzania produktov rybolovu a akvakultúry na trh. Operačný program svojím zameraním prispieva k plneniu cieľov Spoločnej rybárskej politiky EÚ prostredníctvom podpory zberu údajov za sektor rybného hospodárstva a  vykonávania kontrolných činností súvisiacich so sledovateľnosťou a označovaním produktov rybolovu a akvakultúry, ako aj osvedčovaním úlovkov na dovoz a vývoz produktov rybolovu a akvakultúry.

Priame platby sú súčasťou I. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky  a predstavujú priamu podporu a stabilizáciu príjmov poľnohospodárov financovanú EÚ zo zdrojov Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF).  Priame platby sú vo všeobecnosti poskytované poľnohospodárom ako plošné odviazané podpory, pričom časť prostriedkov EPZF je možné viazať na konkrétne sektory a komodity prostredníctvom tzv. viazaných priamych platieb.

Väčšia transparentnosť: Zverejňujeme informácie nad rámec zákona

23-02-2017

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v rámci plánu transparentnosti a prísnej kontroly oprávnenosti výdavkov nového vedenia, pristúpila k zverejňovaniu informácií nad rámec zákona i požiadaviek Európskej únie. Cieľom je stransparentnenie informovania o prostriedkoch, ktoré rozdeľuje. Ročne pritom PPA disponuje cca. 800 miliónmi eur.

  • PPA zverejňuje informácie pre prijímateľov, žiadateľov i verejnosť nad rámec zákona
  • Opatrenia v rámci programu transparentnosti a prísnej kontroly oprávnenosti výdavkov nového vedenia
  • Ročne vydá PPA viac ako 20 000 rozhodnutí

„Našim cieľom je transparentné informovanie o prostriedkoch a to i nad rámec zákona. Pripravili sme preto systém, kde je jednoduchou formou možné zistiť informácie, či už pre žiadateľov alebo prijímateľov, ale aj pre verejnosť v rámci verejnej kontroly o žiadostiach a podporách. Ide o doteraz nevídané opatrenie v rámci PPA,“ povedal Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA. PPA zabezpečuje vyplácanie podpôr pre poľnohospodárov, potravinárov, lesníkov a pre tzv. malé obce z Programu rozvoja vidieka, operačného programu Rybné hospodárstvo, tzv. priamych platieb pre poľnohospodárov, platieb na opatrenia organizácie trhu a štátnej pomoci Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Na stránke agentúry je tak možné získať informácie o priamych podporách, projektových podporách, trhových mechanizmoch i štátnej pomoci.

Počty prijímateľov sa pritom každoročne pohybujú v desiatkach tisíc. Napríklad počet jednotných žiadostí na priame podpory v roku 2016 dosiahol 18 980 platných žiadostí obsahujúcich žiadosti na rôzne podporné schémy týkajúce sa poľnohospodárskych plôch a chovaných hospodárskych zvierat. Od 1. decembra 2016 do 20. 2. 2017 pritom PPA vydala rozhodnutia v zmysle správneho poriadku pre 16 437 jedinečných žiadateľov, t. j. 87 %. Ku koncu roka 2016 bolo vyplatených 68,5 % platieb na jednotné žiadosti podané v roku 2016 a k dnešnému dňu je vyplatených už dokonca 86,73 %.

V rámci Programu rozvoja vidieka bolo do konca roku 2016 vyhlásených 20 výziev, z toho tri boli zrušené. Na platné výzvy sa zaregistrovalo 5 357 projektov, na ktoré potenciálni žiadatelia požadovali 1,48 miliardy eur. Ku koncu roka 2016 nadobudlo účinnosť 1 038 zmlúv s kontrahovanou výškou cez 521 miliónov eur. Celkovo, spolu z opatreniami PRV 2007-2013, ktorých financovanie pokračuje z PRV 2014-2020, je kontrahovaných už 47,5 % prostriedkov z verejných zdrojov.

V rámci opatrení organizácie trhu a štátnej pomoc bolo v roku 2016 vyplatených 17,45 mil. €. Z toho 5,9 milióna eur predstavovala štátna pomoc a pomoc de minimis. Spolu v tejto oblasti tak PPA vydala 1 010 rozhodnutí.

„Chceme, aby mala verejnosť informácie o fungovaní PPA a zároveň tak mohla prebiehať aj verejná kontrola nakladania s európskymi i štátnymi financiami. Našim cieľom je, aby sa PPA, ktorá vo svojej podstate funguje ako banka, plne elektronizovala a všetky procesy tak boli efektívne a zároveň kontrolovateľné,“ uviedol Juraj Kožuch.

Informácie o žiadostiach a podporách nájdete na stránke Pôdohospodárskej platobnej agentúry http://www.apa.sk/ziadosti-a-podpory


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
PRV 2007-2013
OPRH SR 2007 - 2013
Bestslovakfood