Facebook Statistics
Značka Kvality
Rozvoj vidieka a priame platby, Rybné hospodárstvo

Rozvoj vidieka je vo všeobecnosti termín používaný na označenie činností a iniciatív, ktoré sú zamerané na zvýšenie životného štandardu v mimomestských oblastiach, v krajine a vo vidieckych sídlach. Aktivity rozvoja vidieka sú hlavne zamerané na sociálny a ekonomický rozvoj oblastí a sú súčasťou SPP (Spoločná poľnohospodárska politika). Rozvoj vidieka na Slovensku napreduje aj prostredníctvom opatrení Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 a Operačného programu Rybné hospodárstvo SR. Samostatnou, ale neoddeliteľnou podporou sú schémy financované prostredníctvom priamych platieb.

Program rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 (PRV 2014 – 2020) sa zameriava na šesť hlavných oblastí, a to podpora prenosu znalostí a inovácií, zvýšenie životaschopnosti a konkurencieschopnosti, inovačných technológií a udržateľného hospodárenia, podpora organizácie, spracovania, dobrých životných podmienok zvierat a riadenia rizík, obnova, zachovanie a posilnenie ekosystémov, podpora efektívnosti zdrojov a klímy a podpora sociálnej inklúzie, znižovania chudoby a hospodárskeho rozvoja.

Podpora v rámci  Operačného programu Rybné hospodárstvo 2014-2020 sa vzťahuje na celé územie SR a je zameraná predovšetkým na nasledujúce oblasti: výstavba nových a modernizácia existujúcich akvakultúrnych prevádzok, odbahňovanie, diverzifikácia príjmov/tržieb z akvakultúry cez podporu doplnkových činností, zriaďovanie recirkulačných systémov, modernizácia existujúcich spracovateľských kapacít, získavanie nových trhov a uľahčenie uvádzania produktov rybolovu a akvakultúry na trh. Operačný program svojím zameraním prispieva k plneniu cieľov Spoločnej rybárskej politiky EÚ prostredníctvom podpory zberu údajov za sektor rybného hospodárstva a  vykonávania kontrolných činností súvisiacich so sledovateľnosťou a označovaním produktov rybolovu a akvakultúry, ako aj osvedčovaním úlovkov na dovoz a vývoz produktov rybolovu a akvakultúry.

Priame platby sú súčasťou I. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky  a predstavujú priamu podporu a stabilizáciu príjmov poľnohospodárov financovanú EÚ zo zdrojov Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF).  Priame platby sú vo všeobecnosti poskytované poľnohospodárom ako plošné odviazané podpory, pričom časť prostriedkov EPZF je možné viazať na konkrétne sektory a komodity prostredníctvom tzv. viazaných priamych platieb.

Modely zdieľania dát v poľnohospodárstve

12-04-2017

Možnosti zabezpečenia rovnocenného zdieľania výhod digitalizácie dát v pôdohospodárstve, to bola hlavná téma workshopu, ktorý zorganizovala Národná sieť rozvoja vidieka v spolupráci s EIP-AGRI Service Point.

V dňoch 4. - 5. apríla 2017 Bratislava privítala 85 účastníkov workshopu z 20 členských krajín Európskej únie, ktorí počas dvoch dní mali príležitosť diskutovať o možnostiach zabezpečenia rovnocenného zdieľania výhod digitalizácie dát v pôdohospodárstve.

Workshop otvorili Iman Boot z DG AGRI, EK a Karin Radecká z odboru Riadiaceho orgánu Programu rozvoja vidieka, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorí hovorili o prínose, využiteľnosti a aktuálnej potrebe manažmentu zdieľania dát v jednotlivých krajinách ako aj v kontexte Európskej únie.

Účastníci si vypočuli rôzne názory na problematiku zdieľania dát, zároveň sa zapojili do interaktívnych diskusií a diskusií v užších skupinách na danú tému. V každej diskusnej skupine boli prezentované prípadové štúdie z rôznych členských krajín a ich modelov zdieľania dát.

Počas prvej časti workshopu sa modifikovali a hodnotili preddefinované otázky predložené EK. Prítomní mali možnosť vyjadriť svoj názor k predloženým otázkam a zhodnotiť ich opodstatnenosť v praxi, na základe skúseností v oblasti, v ktorej pôsobia (farmári, výskumníci, vývojári, správcovia dát, štatistici, poradcovia, atď.). Následne sa na základe štyroch prípadových štúdií zisťovalo, či použité modely zdieľania dát sú prínosné pre všetkých koncových užívateľov a hľadali sa spôsoby na zabezpečenie zdieľania dát.

Účastníkom podujatia vďaka NSRV SR boli predstavené slovenské tradície prostredníctvom typickej slovenskej kuchyne, ľudových tancov, folklórnej hudby a spevu.

Cieľom druhého dňa workshopu bolo vytvorenie vlastnej predstavy modelov zdieľania dát pre potreby farmárov, prezentovali sa kroky k efektívnemu a spravodlivému zdieľaniu dát medzi vlastníkmi a užívateľmi a zhrnuli sa závery z výstupov týchto diskusií.

Výstupy, názory a odporúčania, ktoré počas dvoch dní odzneli, majú potenciál slúžiť ako podklady pre tvorbu stratégie a štruktúry zdieľania dát v európskom hospodárstve.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
PRV 2007-2013
OPRH SR 2007 - 2013
Bestslovakfood