Facebook Statistics
Značka Kvality
Rozvoj vidieka a priame platby, Rybné hospodárstvo

Rozvoj vidieka je vo všeobecnosti termín používaný na označenie činností a iniciatív, ktoré sú zamerané na zvýšenie životného štandardu v mimomestských oblastiach, v krajine a vo vidieckych sídlach. Aktivity rozvoja vidieka sú hlavne zamerané na sociálny a ekonomický rozvoj oblastí a sú súčasťou SPP (Spoločná poľnohospodárska politika). Rozvoj vidieka na Slovensku napreduje aj prostredníctvom opatrení Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 a Operačného programu Rybné hospodárstvo SR. Samostatnou, ale neoddeliteľnou podporou sú schémy financované prostredníctvom priamych platieb.

Program rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 (PRV 2014 – 2020) sa zameriava na šesť hlavných oblastí, a to podpora prenosu znalostí a inovácií, zvýšenie životaschopnosti a konkurencieschopnosti, inovačných technológií a udržateľného hospodárenia, podpora organizácie, spracovania, dobrých životných podmienok zvierat a riadenia rizík, obnova, zachovanie a posilnenie ekosystémov, podpora efektívnosti zdrojov a klímy a podpora sociálnej inklúzie, znižovania chudoby a hospodárskeho rozvoja.

Podpora v rámci  Operačného programu Rybné hospodárstvo 2014-2020 sa vzťahuje na celé územie SR a je zameraná predovšetkým na nasledujúce oblasti: výstavba nových a modernizácia existujúcich akvakultúrnych prevádzok, odbahňovanie, diverzifikácia príjmov/tržieb z akvakultúry cez podporu doplnkových činností, zriaďovanie recirkulačných systémov, modernizácia existujúcich spracovateľských kapacít, získavanie nových trhov a uľahčenie uvádzania produktov rybolovu a akvakultúry na trh. Operačný program svojím zameraním prispieva k plneniu cieľov Spoločnej rybárskej politiky EÚ prostredníctvom podpory zberu údajov za sektor rybného hospodárstva a  vykonávania kontrolných činností súvisiacich so sledovateľnosťou a označovaním produktov rybolovu a akvakultúry, ako aj osvedčovaním úlovkov na dovoz a vývoz produktov rybolovu a akvakultúry.

Priame platby sú súčasťou I. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky  a predstavujú priamu podporu a stabilizáciu príjmov poľnohospodárov financovanú EÚ zo zdrojov Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF).  Priame platby sú vo všeobecnosti poskytované poľnohospodárom ako plošné odviazané podpory, pričom časť prostriedkov EPZF je možné viazať na konkrétne sektory a komodity prostredníctvom tzv. viazaných priamych platieb.

Zmeny v podmienkach oprávnenosti na platbu za greening – oblasti ekologického záujmu od roku 2018

06-10-2017

Bratislava 06.10.2017 -  Európska komisia s cieľom posilniť ekologizačnú zložku priamych platieb, chrániť a zlepšovať biodiverzitu a zjednodušiť pravidlá pre platbu na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie (tzv. greening) pristúpila k viacerým úpravám podmienok oprávnenosti na túto platbu a to najmä pokiaľ ide o existenciu oblastí ekologického záujmu (OEZ), čo predstavuje jeden z povinných postupov v rámci platby za greening. Zmeny v pravidlách sa zavádzajú od roku podávania žiadostí 2018. 

Európska komisia s cieľom posilniť ekologizačnú zložku priamych platieb, chrániť a zlepšovať biodiverzitu a zjednodušiť pravidlá pre platbu na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie (tzv. greening) pristúpila k viacerým úpravám podmienok oprávnenosti na túto platbu a to najmä pokiaľ ide o existenciu oblastí ekologického záujmu (OEZ), čo predstavuje jeden z povinných postupov v rámci platby za greening. Zmeny v pravidlách sa zavádzajú od roku podávania žiadostí 2018. 

Medzi najdôležitejšie zmeny týkajúce sa OEZ v rámci greeningu patrí možnosť vytvárať plochy s medziplodinami alebo zelenou pokrývkou formou vysievania bôbovitých druhov pod hlavnú plodinu, čím sa dopĺňa ďalšia možnosť vytvárania tohto typu oblastí ekologického záujmu, popri podsievaní druhov tráv pod medziplodinu a vysievaní medziplodín v zmesiach stanovených druhov plodín. Umožňuje sa tiež vytváranie plôch s plodinami, ktoré viažu dusík, formou vysievania týchto plodín v zmesiach s inými druhmi plodín. Žiadatelia budú mať zároveň možnosť na účely OEZ nahlasovať aj tie medze alebo nárazníkové zóny, ktoré nie sú chránené v rámci krížového plnenia.

Na plochách s plodinami, ktoré viažu dusík, ktoré sa žiadatelia rozhodnú použiť na splnenie postupu OEZ, sa obmedzí možnosť používania vstupov (hnojív a prípravkov na ochranu rastlín). Na účely OEZ musia byť plodiny, ktoré viažu dusík, prítomné na diele pôdneho bloku počas vegetačného obdobia plodiny – počas tohto obdobia, t.j. od osiatia po zber plodiny, bude zakázané na plochách používať vstupy. Tento zákaz sa týka iba tých plôch s plodinami, ktoré viažu dusík, ktoré sú nahlásené na účely plnenia postupu OEZ, nejedná sa teda o všeobecný zákaz používania vstupov na plodinách, ktoré viažu dusík.

Predmetné legislatívne úpravy sa zavádzajú prostredníctvom delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 2017/1155, ktorým sa mení delegované nariadenie (EÚ) č. 639/2014. V nadväznosti na úpravu legislatívy EÚ v súčasnosti prebieha na vnútroštátnej úrovni legislatívny proces, v rámci ktorého MPRV SR novelizuje nariadenie vlády SR č. 342/2014 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami oddelených priamych platieb v znení neskorších predpisov. Účinnosť novelizovaného nariadenia vlády SR č. 342/2014 Z. z. sa predpokladá od 1.1.2018. Podrobnejší výklad zmien vyplývajúcich z uvedených legislatívnych úprav bude uvedený v usmernení k nariadeniu vlády SR č. 342/2014 Z. z., ktoré bude MPRV SR aktualizovať po ukončení prebiehajúceho legislatívneho procesu o novele nariadenia vlády SR č. 342/2014 Z. z.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
PRV 2007-2013
OPRH SR 2007 - 2013
Bestslovakfood