Facebook Statistics
Značka Kvality
Rozvoj vidieka a priame platby, Rybné hospodárstvo

Rozvoj vidieka je vo všeobecnosti termín používaný na označenie činností a iniciatív, ktoré sú zamerané na zvýšenie životného štandardu v mimomestských oblastiach, v krajine a vo vidieckych sídlach. Aktivity rozvoja vidieka sú hlavne zamerané na sociálny a ekonomický rozvoj oblastí a sú súčasťou SPP (Spoločná poľnohospodárska politika). Rozvoj vidieka na Slovensku napreduje aj prostredníctvom opatrení Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 a Operačného programu Rybné hospodárstvo SR. Samostatnou, ale neoddeliteľnou podporou sú schémy financované prostredníctvom priamych platieb.

Program rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 (PRV 2014 – 2020) sa zameriava na šesť hlavných oblastí, a to podpora prenosu znalostí a inovácií, zvýšenie životaschopnosti a konkurencieschopnosti, inovačných technológií a udržateľného hospodárenia, podpora organizácie, spracovania, dobrých životných podmienok zvierat a riadenia rizík, obnova, zachovanie a posilnenie ekosystémov, podpora efektívnosti zdrojov a klímy a podpora sociálnej inklúzie, znižovania chudoby a hospodárskeho rozvoja.

Podpora v rámci  Operačného programu Rybné hospodárstvo 2014-2020 sa vzťahuje na celé územie SR a je zameraná predovšetkým na nasledujúce oblasti: výstavba nových a modernizácia existujúcich akvakultúrnych prevádzok, odbahňovanie, diverzifikácia príjmov/tržieb z akvakultúry cez podporu doplnkových činností, zriaďovanie recirkulačných systémov, modernizácia existujúcich spracovateľských kapacít, získavanie nových trhov a uľahčenie uvádzania produktov rybolovu a akvakultúry na trh. Operačný program svojím zameraním prispieva k plneniu cieľov Spoločnej rybárskej politiky EÚ prostredníctvom podpory zberu údajov za sektor rybného hospodárstva a  vykonávania kontrolných činností súvisiacich so sledovateľnosťou a označovaním produktov rybolovu a akvakultúry, ako aj osvedčovaním úlovkov na dovoz a vývoz produktov rybolovu a akvakultúry.

Priame platby sú súčasťou I. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky  a predstavujú priamu podporu a stabilizáciu príjmov poľnohospodárov financovanú EÚ zo zdrojov Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF).  Priame platby sú vo všeobecnosti poskytované poľnohospodárom ako plošné odviazané podpory, pričom časť prostriedkov EPZF je možné viazať na konkrétne sektory a komodity prostredníctvom tzv. viazaných priamych platieb.

PPA začala vyplácať slovenským farmárom preddavky vo výške viac ako 23 miliónov eur

26-10-2018

Agrorezort úspešne nadviazal na minulý rok, keď prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) vyplatil slovenským farmárom historicky prvé preddavky na priame platby so zameraním na podporu živočíšnej produkcie. V týchto dňoch si finančne prilepší ešte viac žiadateľov ako vlani. Viac ako 23 miliónov eur si rozdelí 4 584 slovenských poľnohospodárov.

  • Po vlaňajšej historickej premiére vyplatí PPA aj v tomto roku slovenským poľnohospodárom preddavky na podporu živočíšnej produkcie
  • Preddavky na priame podpory získa až 4 584 žiadateľov
  • Celkovo vyplatí PPA na preddavkoch 23,143 miliónov eur

„Od môjho nástupu sme s novým vedením Pôdohospodárskej platobnej agentúry spravili pre slovenských poľnohospodárov kus poctivej práce. Práve živočíšna produkcia si zaslúži našu špeciálnu pozornosť. Toto odvetvie malo na Slovensku dlhú tradíciu, no v poslednom desaťročí výrazne stagnuje. Rýchlejší prístup k financiám je jedným z možných nástrojov, ako ho podporiť,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka Gabriela Matečná.

Pôdohospodárska platobná agentúra začala vyplácať preddavky na viazané priame platby v podporných schémach na chov bahníc, jariek a kôz v sadzbe 18,04 eur, na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka v sadzbe 227,23 eur a na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka v sadzbe 288,95 eur, pričom opätovne dochádza k ich medziročnému nárastu.

„Na všetkých žiadostiach sme uskutočnili administratívne kontroly a preverili sme výsledky vykonaných kontrol na mieste. Po overení podmienok oprávnenosti na platbu sme okamžite začali s vyplácaním preddavkov. Tak, ako vlani posielame na účty slovenských poľnohospodárov tisícky eur,“ skonštatoval Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA. Európska legislatíva umožňuje členským štátom vyplácať preddavky na priame platby až do výšky 50 % pred 1. decembrom kalendárneho roka, ale najskôr od polovice októbra „Využili sme maximálne možnú hranicu na vyplatenie preddavkov, a teda rovných 50 %. Viac ako 4 500 žiadateľom poskytneme cez 23 miliónov eur,“ dodal J. Kožuch.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
PRV 2007-2013
OPRH SR 2007 - 2013
Bestslovakfood