Facebook Statistics
Značka Kvality
Rozvoj vidieka a priame platby, Rybné hospodárstvo

Rozvoj vidieka je vo všeobecnosti termín používaný na označenie činností a iniciatív, ktoré sú zamerané na zvýšenie životného štandardu v mimomestských oblastiach, v krajine a vo vidieckych sídlach. Aktivity rozvoja vidieka sú hlavne zamerané na sociálny a ekonomický rozvoj oblastí a sú súčasťou SPP (Spoločná poľnohospodárska politika). Rozvoj vidieka na Slovensku napreduje aj prostredníctvom opatrení Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 a Operačného programu Rybné hospodárstvo SR. Samostatnou, ale neoddeliteľnou podporou sú schémy financované prostredníctvom priamych platieb.

Program rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 (PRV 2014 – 2020) sa zameriava na šesť hlavných oblastí, a to podpora prenosu znalostí a inovácií, zvýšenie životaschopnosti a konkurencieschopnosti, inovačných technológií a udržateľného hospodárenia, podpora organizácie, spracovania, dobrých životných podmienok zvierat a riadenia rizík, obnova, zachovanie a posilnenie ekosystémov, podpora efektívnosti zdrojov a klímy a podpora sociálnej inklúzie, znižovania chudoby a hospodárskeho rozvoja.

Podpora v rámci  Operačného programu Rybné hospodárstvo 2014-2020 sa vzťahuje na celé územie SR a je zameraná predovšetkým na nasledujúce oblasti: výstavba nových a modernizácia existujúcich akvakultúrnych prevádzok, odbahňovanie, diverzifikácia príjmov/tržieb z akvakultúry cez podporu doplnkových činností, zriaďovanie recirkulačných systémov, modernizácia existujúcich spracovateľských kapacít, získavanie nových trhov a uľahčenie uvádzania produktov rybolovu a akvakultúry na trh. Operačný program svojím zameraním prispieva k plneniu cieľov Spoločnej rybárskej politiky EÚ prostredníctvom podpory zberu údajov za sektor rybného hospodárstva a  vykonávania kontrolných činností súvisiacich so sledovateľnosťou a označovaním produktov rybolovu a akvakultúry, ako aj osvedčovaním úlovkov na dovoz a vývoz produktov rybolovu a akvakultúry.

Priame platby sú súčasťou I. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky  a predstavujú priamu podporu a stabilizáciu príjmov poľnohospodárov financovanú EÚ zo zdrojov Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF).  Priame platby sú vo všeobecnosti poskytované poľnohospodárom ako plošné odviazané podpory, pričom časť prostriedkov EPZF je možné viazať na konkrétne sektory a komodity prostredníctvom tzv. viazaných priamych platieb.

Slovensko nepríde o desiatky miliónov eur pre poľnohospodárov

11-12-2018

Nasadené opatrenia na boj proti korupcii a zvýšenie transparentnosti, ktoré zaviedla Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v polovici roku 2016 zožali v Európskej komisii (EK) úspech. Slovensko sa vďaka nim vyhlo hroziacim sankciám zo strany EK v objeme desiatok miliónov eur.

  • SR sa vďaka protikorupčným opatreniam vyhlo pokute v desiatkach miliónov eur
  • PPA odstúpila od 152 zmlúv a celkovo ušetrí 18,97 milióna eur
  • Protikorupčné opatrenia už prinášajú výsledky v auditoch Európskej komisie

„Od môjho nástupu v roku 2016 intenzívne pracujeme na stransparentnení procesov a protikorupčných opatreniach. Po celý čas sme v úzkom kontakte s Európskou komisiou, rokujeme a konzultujeme ďalšie kroky. Aj vďaka nášmu „Plánu transparentnosti a prísnej kontroly oprávnenosti výdavkov“ a nasadeniu zamestnancov agentúry, už po dvoch rokoch prichádzajú pozitívne výsledky a ocenenia Európskou komisiou prostredníctvom auditov,“ povedal Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA a vedúci delegácie i hlavný vyjednávač s EK.

Po takmer dva a pol roku tak zažíva Slovensko návrat dôveryhodnosti projektových podpôr Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 (PRV SR). PPA od polovice roku 2016 zrealizovala opätovné prehodnotenie kritizovaných podopatrení PRV SR, dopracovala série manuálov, metodík, príkazných a pokynových listov v súlade s EÚ a SR legislatívou. Prekontrolovala vyhodnotenie tisícov rozpočtov žiadostí o nenávratný finančný príspevok v rámci projektových opatrení. Zaviedla taktiež v rámci EÚ nevídanú až 100-percentnú finančnú kontrolu na mieste a to pri úplne každej podanej žiadosti o platbu. Pozitívne výsledky opatrení začali vykazovať už aj uzatvárané audity finančných operácií prijímateľov o nenávratný finančný príspevok Európskou komisiou.

„Od apríla 2016 došlo zo strany PPA k odstúpeniu od 152 zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Spolu s odstúpeniami samotných žiadateľov po zavedení našich opatrení ide celkovo o 222 zmlúv v sume 18,97 milióna eur. Ušetrené prostriedky tak budú môcť byť ďalej využité. Chcem sa poďakovať všetkým zamestnancom, ktorí kvôli tomu museli neraz zvládnuť invektívy zo strany niektorých žiadateľov. A zároveň chcem našich pracovníkov uistiť, že takéto správanie nebudeme tolerovať a podnikneme právne kroky. Poctivým a slušným žiadateľom sa chcem poďakovať a uistiť ich, že v zefektívňovaní a zjednodušovaní procesov budeme v agentúre aj naďalej pokračovať,“ uviedol Juraj Kožuch. PPA tak v najbližších rokoch čaká kompletná elektronizácia, ktorá zabezpečí úplnú digitalizáciu procesov pre žiadateľov.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
PRV 2007-2013
OPRH SR 2007 - 2013
Bestslovakfood