Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Tatranské „koberce“ stredobodom záujmu

02-06-2008

V piatok 30. mája 2008 zaplnili výstavné priestory Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici machy. Štátne lesy TANAPu totiž prostredníctvom textov a fotografií predstavujú najmä laickej verejnosti túto často nenápadnú časť tatranskej flóry.

Túto unikátnu výstavu slávnostne otvoril Ing. Marián Šturcel, hovorca Štátnych lesov TANAPu, spolu s RNDr. Rudolfom Šoltésom a riaditeľom Štátnych lesov TANAPu Ing. Petrom Líškom. Ministerstvo pôdohospodárstva SR na slávnostnom otvorení zastupoval riaditeľ odboru lesného hospodárstva Ing. Pavel Toma

„Význam machorastov v prírode je často nedocenený,“ konštatuje Rudolf Šoltés, odborný pracovník Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu, keď vysvetľuje: „Machy ako prvé obrastajú obnažený pôdny povrch, čím zabraňujú erózii a stabilizovaním pôdnej teploty vytvárajú vhodnejšie podmienky pre iné druhy rastlín. Môžu zadržiavať veľké množstvo vody a postupne ju uvoľňovať. Niektoré druhy machorastov sú schopné viazať dusík v pôde. Pre bezstavovce vytvárajú vhodné životné prostredie a sú dôležitou zložkou ich potravy.“

Z jedenástich panelov sa návštevníci výstavy dozvedia podrobnosti nielen o tom, čo machorasty vlastne sú, ale aj informácie o ich prirodzených stanovištiach. Rudolf Šoltés tvrdí, že: „…rastú prakticky všade. V lesoch tvoria najnižšie poschodie vegetačného krytu, obsadzujú hnijúce zvyšky dreva. Tvoria dominantnú zložku vegetácie rašelinísk. Nechýbajú v žiadnom pramenisku, rastú vo vodných tokoch, vodopádoch a v plesách. Môžeme sa s nimi stretnúť na kameňoch všetkých druhov až do najvyšších polôh Tatier.“

Je zaujímavé, že mnohé z vystavovaných machorastov nemali do dnešnej doby slovenské názvy. Podľa Rudolfa Šoltésa, viac ako 90 % druhov machorastov vyskytujúcich sa na území Slovenska nemalo donedávna slovenský názov, preto väčšinu musel prekladať z latinčiny, resp. z češtiny do slovenčiny ako prvý, prípadne pre ne vytváral nový slovenský názov.

Výstava o machorastoch pod názvom Hebký šat tatranskej prírody je prístupná verejnosti v Múzeu TANAPu v Tatranskej Lomnici od 30. mája do konca augusta 2008. Jej súčasťou je film a rovnomenná skladačka informujúce laickú verejnosť o význame machorastov v tatranskej prírode.

Viac informácií:
http://www.lesytanap.sk/support/clanok.php?id=384


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood