Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Drevo by malo ostať doma

25-03-2013

(25.03.2013; Hospodárske noviny; s. 4; Kapsdorfer Erik)

Minister pôdohospodárstva Jahnátek chce obmedziť vývoz suroviny.

Bratislava -Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) chce obmedziť vývoz dreva do zahraničia a podporiť tak zamestnanosť na Slovensku. Tento plán však môže skrachovať na európskych pravidlách, ktoré zakazujú množstevné obmedzenia dovozu a vývozu. "Zakázané sú aj také štátne opatrenia, ktoré môžu obmedziť objem obchodnej výmeny medzi členskými krajinami EÚ," vysvetľuje Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Šesť a pol tisíca miest

Podľa Králika síce výnimky z tohto zákazu existujú, nemali by však byť používané ako nástroj štátneho protekcionizmu alebo hospodárskej politiky. Jahnátek však chce vyhlásiť drevo za strategickú surovinu. "To by nám umožňovalo, že by sme na istú prechodnú dobu vedeli štátom regulovať export dreva. Sme proti tomu, aby sa ihličnatá guľatina vyvážala von," povedal Jahnátek.

Obmedzenia či prípadný zákaz exportu dreva si však nevedia reálne predstaviť ani najväčší obhajcovia myšlienky - spracovatelia dreva. "Nie je to možné cez legislatívu," myslí si generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva Peter Zemánik.

Práve ich zväz sa dlhodobo sťažuje na nekontrolovaný vývoz slovenského dreva do zahraničia, čo spôsobuje existenciálne problémy nie- ktorým spracovateľom. Problémom sú hlavne cennejšie sorty dreva, akými sú ihličnaté piliarske výrezy. Obmedzenie vývozu by prispelo k rozvoju drevospracujúceho priemyslu u nás a udržaniu práce v sektore. Pokiaľ by sa napríklad podarilo zamedziť vývozu ihličnatých výrezov, mohlo by to podľa zväzu priniesť až 6 500 nových miest.

Málo dreva tlačí cenu nahor

Jahnátkov zákaz by mohol pomôcť napríklad aj majiteľovi žilinskej firmy Drevicom Ľubomírovi Dolinayovi, ktorý zamestnáva 30 ľudí, ale uvažuje nad tým, že svoju prevádzku zatvorí.

Napriek tomu, že ročne spracuje 35-tisíc kubických metrov dreva, od štátnych lesov nedostáva nič. Tvrdí, že k štátnemu drevu sa nemá šancu dostať. Musí sa tak spoľahnúť na súkromníkov, ktorí však v čase poklesu ťažby tlačia ceny dreva nahor. Tí okrem toho neraz uprednostnia odberateľov zo zahraničia, ktorí zaplatia viac.

Zástupca neštátnych vlastníkov lesov Juraj Vanko považuje myšlienku regulovať export dreva za nonsens. "Kto by nám v takom prípade uhradil straty?" Priznáva, že niektorí neštátni vlastníci predávajú drevo do Rakúska alebo Poľska. Považuje to za prirodzené, keďže tam dokážu drevo predať drahšie o 10 až 20 percent. Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) tvrdí, že zákaz exportu dreva by bol nevykonateľný a išiel by silno proti záujmom súkromných spoločností.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood