Agrárnu vedu na Slovensku podporí OECD aj v roku 2017
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zverejnila 15. apríla 2016 výzvu pre individuálne vedecké štipendiá a sponzorovanie vedeckých konferencií v roku 2017. Výzva, ktorej hlavným cieľom je podpora agrárnej vedy a výskumu, je otvorená v rámci Kooperatívneho výskumného programu OECD pre riadenie biologických zdrojov pre udržateľné poľnohospodárske systémy (Program CRP).
Výzva je vypísaná na nové témy vedeckých štipendií a konferencií:
- Riadenie prírodného kapitálu pre budúcnosť.
- Riadenie rizika v prepojenom svete.
- Transformačné technológie a inovácie.
Posledný dátum podania prihlášky pre obe formy podpory je polnoc 10. septembra 2016.
Vedecké štipendiá sú určené vedeckým pracovníkom z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva, lesného a rybného hospodárstva za účelom riešenia výskumného projektu v inej členskej krajine Programu CRP. Ich cieľom je posilniť medzinárodnú mobilitu a výmenu etablovaných vedeckých pracovníkov. Štipendium môže trvať 6 až 26 týždňov.
O sponzorovanie vedeckých konferencií sa môžu uchádzať výskumné ústavy, medzinárodné profesijné združenia z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva, lesného a rybného hospodárstva na organizovanie vedeckých konferencií (seminárov, sympózií, kongresov) vo vlastnej krajine, ktorá musí byť členom Programu CRP. Cieľom takýchto konferencií by malo byť informovanie tvorcov politík, súkromného sektoru a akademickej obce o aktuálnych a budúcich vedeckých projektoch, rozvoji a výskumných možnostiach v rámci relevantných tém programu a politických priorít OECD. Z programu OECD hradí účasť vybraných rečníkov (z členských štátov programu) na podujatí formou úhrady ich pobytových a cestovných nákladov.
O obe formy podpory sa môžu uchádzať aj poľnohospodárske komory, univerzity a štátne veterinárne a potravinové správy. Hlavnými kritériami sú kvalita, vedecká excelentnosť, jasnosť témy a čoraz viac sa víta inovačný prístup.
Slovenská republika je členom tohto unikátneho programu OECD. V decembri 2015 bola z tohto programu sponzorovaná medzinárodná vedecká konferencia „Udržateľnosť vidieckych oblastí v praxi“, ktorú ako prvú konferenciu v SR získala Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre (www.surap.eu). Konferencia mala veľmi dobrý ohlas v OECD.
Program CRP funguje od roku 1978. Aktuálne sú jeho členmi: Austrália, Belgicko, Česká republika, Čile, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Holandsko, Írsko, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Maďarsko, Nemecko, Nový Zéland, Nórsko, Rakúsko, Slovenská republika, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko a USA.
Viac informácií možno nájsť na www.oecd.org/agriculture/crp. Prípadný záujem je možné konzultovať s odborom zahraničnej koordinácie ([email protected], tel.: 59266 276).