Facebook Statistics
Značka Kvality

EFSA vydala nové stanovisko týkajúce sa fosfátov

13-06-2019

Parma, 12. 06. 2019

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) v novom vedeckom stanovisku prehodnotil bezpečnú úroveň pre fosfáty prijaté z potravín. Podľa expertov EFSA môže súčasný odhadovaný celkový príjem fosfátov z potravín túto úroveň prekročiť. V súvislosti s tým EFSA odporúča zaviesť maximálne povolené úrovne pre fosfáty používané ako prídavné látky do výživových doplnkov. Tí, ktorí ich pravidelne užívajú, môžu byť totiž vystavení riziku nadmerného príjmu fosfátov.

Fosfáty sú esenciálne živiny (forma fosforu), ktoré sú v ľudskom tele prirodzene prítomné a sú nevyhnutnou súčasťou našej stravy. Skupina látok, ktoré sa bežne označujú ako „fosfáty“, sú povolenými potravinárskymi prídavnými látkami (aditíva) v Európskej únii. Pridávajú sa do širokej škály potravín, v ktorých majú „technologickú“ funkciu (napr. emulgátory, antioxidanty). Niektoré fosfáty môžu byť použité v potravinách určených pre dojčatá a malé deti.

Prvý „kombinovaný“ bezpečný príjem fosfátov

Dr. Ursula Gundert-Remy, predsedníčka pracovnej skupiny pre fosfáty, sa vyjadrila: „Panel EFSA prehodnotil bezpečnosť fosfátov a po prvýkrát odvodil prípustný denný príjem (ADI) v hodnote 40 mg/kg telesnej hmotnosti za deň. Pretože fosfáty sú tiež živinami a nevyhnutnými látkami v našej strave, definovali sme ADI, ktorá berie do úvahy pravdepodobný príjem fosforu z rôznych zdrojov, vrátane prírodných zdrojov a potravinárskych prídavných látok.“

Stanovený ADI zodpovedá príjmu 2,8 g fosforu/deň pre priemerného dospelého človeka vážiaceho 70 kg.

Dr. Maged Younes, predseda Panelu EFSA pre potravinárske prídavné látky a arómy (FAF): „Je dôležité poznamenať, že ADI sa nevzťahuje na osoby so stredne a ťažko zníženou funkciou obličiek, ktoré sú považované v tejto súvislosti za citlivú skupinu obyvateľstva. Takýto úsudok je založený na známom účinku vysokého príjmu fosfátov na obličky.“

Posudzovanie dietetickej expozície

Dietetická expozícia bola vypočítaná z celkového množstva fosforu prijatého všetkými zdrojmi živín. Neobmedzila sa len na úroveň potravinárskych prídavných látok, ktoré uviedli výrobcovia. Odborníci odhadli, že aditíva prispievajú k celkovému priemernému príjmu fosforu v množstve 6 - 30 %.

Dr. Younes dodáva: „Odhadujeme, že dietetická expozícia môže prekročiť novú ADI u dojčiat, batoliat a detí, ktoré stravou prijímajú priemerné množstvo fosfátov. To platí aj pre dospievajúcich, ktorých strava má vysoký obsah fosfátov. Údaje, ktoré máme k dispozícii, nevyvolávajú obavy o zdravie u dojčiat mladších ako 16 týždňov, ktoré konzumujú dojčenskú výživu a potraviny na lekárske účely obsahujúce fosfáty.“

Existujúce maximálne povolené úrovne týchto aditív sa pohybujú od 500 do 20 000 mg/kg potraviny, v závislosti od typu potraviny.

Odporúčania EFSA uvedené v stanovisku budú slúžiť ako zdroj informácií pre manažérov rizík v Európskej komisii a členských štátoch, ktorí regulujú bezpečné používanie fosfátov ako potravinárskych prídavných látok.​ 

Fosfáty vo výživových doplnkoch

V súčasnosti sa fosfáty môžu používať ako aditíva vo výživových doplnkoch v množstve quantum satis (t.j. v takom množstve, akom to je technologicky potrebné). Experti EFSA zistili, že u osôb starších ako 3 roky a pravidelne užívajúcich takéto výživové doplnky, môže odhadovaná dietetická expozícia prekročiť ADI až v úrovniach, ktoré sú spájané s rizikom pre fungovanie obličiek.

Dr. Younes reaguje: „Na základe posúdenia expozície Panel FAF EFSA odporúča zaviesť číselné maximálne povolené úrovne fosfátov používaných ako aditíva vo výživových doplnkoch, ktoré by nahradili doterajšie quantum satis.“ 

Vstup zainteresovaných strán

EFSA pred zverejnením vedeckého stanoviska uskutočnila verejnú konzultáciu s cieľom zapojiť zainteresované strany napr. z oblasti nefrológie, minerálneho metabolizmu či liekov na kardiovaskulárne ochorenia. Konzultácia mala poskytnúť odpovede na otázky dôležité pre prehodnotenie fosfátov ako potravinárskych prídavných látok. EFSA pri vypracovaní konečného vedeckého stanoviska zvážila získanú spätnú väzbu.

Pôvodné znenie tlačovej správy nájdete na webovej stránke EFSA.

Médiá sa v prípade otázok môžu obrátiť na:

EFSA Media Relations Office
Tel.: +39 0521 036 149
E-mail: [email protected]


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
Dotazník pre potravinárov
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood