Európske krajiny budú užšie spolupracovať pri ochrane lesov
Dôležitosť aktívneho a udržateľného lesného hospodárenia v podmienkach klimatickej zmeny bola ústrednou témou ministerskej konferencia FOREST EUROPE, ktorá sa konala 1. a 2. októbra v nemeckom Bonne. Slovensko na konferencii zastupoval štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Jozef Smatana.
„Formovanie našej budúcnosti s odolnými lesmi“ bolo motto bonnskej konferencie, v rámci ktorej došlo k podpisu tzv. Bonnského rozhodnutia ministrov o vytvorení celoeurópskeho znalostného centra v oblasti riadenia rizík, ktorým čelia európske lesy v podmienkach klimatickej zmeny - FoRISK Facility.
„Klimatická zmena čoraz viac ovplyvňuje slovenské a európske lesy. Slovensko chce byť aktívnym účastníkom a podporovateľom FoRISK Facility. Ide o nástroj, ako na základe vedecky a praxou podložených poznatkov prispôsobovať a realizovať aktívnu starostlivosť a hospodárenie v lesoch v podmienkach klimatickej zmeny. Cieľom je posilnenie vitality, odolnosti a adaptačnej kapacity lesov, aby tieto i naďalej plnili spektrum funkcií, ktoré od nich spoločnosť požaduje,“ uviedol pri príležitosti podpisu Bonnského rozhodnutia ministrov štátny tajomník MPRV SR Jozef Smatana.
Centrum FoRISK Facility bude sídliť v Bonne a jeho úlohou bude generovať a zdieľať poznatky pri prevencii a zvládaní mimoriadnych situácií v lesoch, ktoré sú výsledkom častejších a intenzívnejších víchric, sucha, záplav, premnoženia podkôrneho a drevokazného hmyzu i raticovej zveri. Tieto udalosti majú v mnohých prípadoch cezhraničný charakter, preto je spolupráca medzi krajinami dôležitá.
Európski ministri sa zhodli, že aktívna starostlivosť o lesy, ich adaptácia a trvalá udržateľnosť využívania sú kľúčovými aspektmi na dosiahnutie základného cieľa: odolných lesov, ktoré sú schopné čeliť dopadom aktuálnej klimatickej zmeny.
V Bonnskej deklarácia ministrov, ktorú na konferencii FOREST EUROPE podpísali, potvrdili politické ukotvenie trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch ako dynamického konceptu postaveného na holistickom prístupe a rešpektovaní pilierov udržateľného rozvoja, ktorými sú spoločnosť, ekonomika a životné prostredie. Tento zastrešujúci koncept zahŕňa okrem rôznych foriem integrovaného lesného hospodárenia aj ochranu pralesov a klimaxových lesov.
FOREST EUROPE je najvyšším politickým grémiom európskych ministrov zodpovedných za agendu lesov. Tento celoeurópsky medzivládny proces vznikol v decembri 1990 na zasadnutí ministrov v Štrasburgu. Konferencia ministrov dáva priestor na politický dialóg o lesoch a lesníctve v Európe a je najvyšším rozhodovacím orgánom procesu, na ktorom ministri zodpovední za lesy rozhodujú o strategických otázkach týkajúcich sa ochrany a trvalo udržateľného využívania lesov. Záväzky sú prijímané formou ministerských deklarácií, rezolúcií alebo rozhodnutí. Konferencia ministrov sa koná zvyčajne raz za 3 až 5 rokov. Konferencia v Bonne bola už v poradí deviata.
Slovensko sa významným spôsobom podieľalo na doterajšom fungovaní procesu FOREST EUROPE. Naša krajina je od roku 2007 členom hlavného koordinačného výboru (užšie vedenie procesu). Do pozície politického lídra tohto ministerského procesu sme sa v minulosti dostali organizovaním Ôsmej konferencie ministrov FOREST EUROPE v roku 2021 a zabezpečovaním funkcií sekretariátu tohto procesu od roku 2016 do roku 2021.