Facebook Statistics

Falšovanie pôvodu potravín budeme postihovať ešte prísnejšie

14-08-2018
Foto: Falšovanie pôvodu potravín budeme postihovať ešte prísnejšiePotravinoví inšpektori agrorezortu v prvom polroku 2018 vykonali 25 tisíc kontrol potravín od prvovýroby až po pulty obchodov. Nedostatky boli zistené približne v deviatich percentách prípadov. S rastúcou popularitou domácich potravín pribúdajú prípady falšovania krajiny pôvodu.

Matečná na inšpekcii východnej hranice: Chránime Slovensko aj EÚ

02-07-2018
Foto: Matečná na inšpekcii východnej hranice: Chránime Slovensko aj EÚRočne zrealizujú veterinárni a rastlinolekárski inšpektori kontroly tisícok zásielok putujúcich cez hranicu s Ukrajinou na územie Slovenska a do celej Európskej únie. Pracujú nepretržite 24 hodín denne, kontrolujú živé zvieratá, kvety, stromčeky, drevo, ovocie, zeleninu, živočíšne produkty či zemiaky. Dnes na priebeh kontrol dohliadla ministerka Gabriela Matečná.

Projekt agrorezortu dostal do reťazcov vyše 160 slovenských dodávateľov

11-06-2018
Foto: Projekt agrorezortu dostal do reťazcov vyše 160 slovenských dodávateľovVyhodnotili sme prvú fázu projektu „Chcem dodávať" na podporu regionálnych výrobcov potravín. Zapojilo sa doň už 166 lokálnych dodávateľov.

Plytvanie potravinami neobchádza ani Slovensko, priemerne každý vyhodí vyše sto kilogramov jedla ročne

21-05-2018
Foto: Plytvanie potravinami neobchádza ani Slovensko, priemerne každý vyhodí vyše sto kilogramov jedla ročne Každý piaty slovenský spotrebiteľ priznáva, že v domácnosti plytvá potravinami. Priemerný obyvateľ Slovenska vyhodí ročne 111 kilogramov jedla ročne. Agrorezort upozorňuje, že plytvanie jedlom znamená plytvanie prírodnými zdrojmi a vyzýva spotrebiteľov na uvedomelejšie nakupovanie.

Poľskú zeleninu vydávali za slovenskú, falšovatelia dostanú pokuty

18-05-2018
Foto: Poľskú zeleninu vydávali za slovenskú, falšovatelia dostanú pokutyPotravinoví inšpektori odhalili vo veľkoobchodných skladoch zeleninu so sfalšovaným slovenským pôvodom. Prichyteným prevádzkovateľom podnikov hrozí pokuta až do výšky 100-tisíc eur.

Členské štáty sa zjednotia v testovaní potravín na dvojakú kvalitu

14-05-2018
Foto: Členské štáty sa zjednotia v testovaní potravín na dvojakú kvalituRiešenie problému dvojakej kvality potravín, ktorý otvorilo Slovensko na celoeurópskej úrovni, naberá jasnejšie kontúry. Európska komisia predstavila jednotnú metodiku testovania výrobkov, ktorá zavádza harmonizovaný postup pri porovnávaní potravín pre celú EÚ.

Súťaž „Tvorivý cukrár – Mladý tvorca 2018“

10-05-2018
Foto: Súťaž „Tvorivý cukrár – Mladý tvorca 2018“Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky vyhlasuje súťaž „Tvorivý cukrár – Mladý tvorca 2018“ počas výstavy Mladý tvorca 2018, ktorá sa uskutoční v termíne 26.04.2018 - 27.04.2018 na výstavisku Agrokomplex v Nitre.

Pri nákupe potravín zohráva najdôležitejšiu úlohu kvalita

09-05-2018
Foto: Pri nákupe potravín zohráva najdôležitejšiu úlohu kvalitaKvalita a pôvod zo Slovenska, to sú dva najdôležitejšie faktory, podľa čoho sa spotrebitelia rozhodujú pri nákupe potravín. Vyplýva to z nášho reprezentatívneho celoslovenského prieskumu. Slováci a Slovenky chodia nakupovať najčastejšie do hypermarketov, stúpa však záujem o malé predajne a trhoviská. Ako zdroj informácií o výrobku slúži pre spotrebiteľov najmä obal.

Ministerka Matečná navštívila pekárov a hydinárov, diskutovali o nekalých obchodných praktikách

20-04-2018
Foto: Ministerka Matečná navštívila pekárov a hydinárov, diskutovali o nekalých obchodných praktikáchS nekalými obchodnými praktikami sa v praxi stretávajú farmári aj potravinári. Agrorezort v snahe vniesť do systému transparentnosť pripravuje novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Ministerka Gabriela Matečná na túto tému diskutovala so slovenskými potravinármi v Nitrianskom kraji počas návštevy hydinárne HSH vo Veľkom Záluží a pekárne Penam Slovakia v Nitre.

V Senici otvorili modernú syráreň

13-04-2018
Foto: V Senici otvorili modernú syráreňPre milovníkov kvalitných slovenských potravín máme dobrú správu. V Senici pribudla nová, moderná výrobňa syrov spoločnosti Agro Tami. Okrem syrov camembert bude vyrábať aj tvrdé a parené syry a bryndzu.

Kalendár veľtrhov a výstav 2018

06-04-2018
aktualizované 9.10.2018

Potravinoví inšpektori podrobili testom veľkonočný sortiment

03-04-2018
Foto: Potravinoví inšpektori podrobili testom veľkonočný sortimentPotravinová inšpekcia si posvietila na potraviny, po ktorých je pred sviatkami najväčší dopyt. Kontrole sa nevyhli ani reťazce, baliarne, veľkoobchodné sklady a aj samotní výrobcovia.

Vo veľkonočných figúrkach sa nemusí skrývať čokoláda

29-03-2018
Foto: Vo veľkonočných figúrkach sa nemusí skrývať čokoládaNie všetky figúrky, ktoré sa tvária ako čokoládové, čokoládu skutočne obsahujú. Potravinoví inšpektori apelujú na spotrebiteľov, aby pri veľkonočných nákupoch pozorne sledovali etikety.

AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačka SPP 2023 – 2027
Agromapy
EÚ-štrukturálne a investičné fondy
Operačný program Kvalita životného prostredia 2014-2020
Dotazník pre potravinárov
Značka kvality
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood