Facebook Statistics

Lesy predstavili elektronickú aukciu dreva, ostrý štart bude o týždeň

07-12-2010

Priebeh elektronickej aukcie dreva dnes predstavil zástupcom drevospracujúcich firiem najväčší slovenský lesný hospodár - štátny podnik (š.p.) Lesy SR. Štátne lesy chcú internetovými aukciami spriehľadniť predaj dreva a obmedziť jeho špekulatívny vývoz do zahraničia.

Podľa riaditeľa Lesov SR Igora Viszlaia elektronické aukcie dreva odstránia tlak lobistických skupín na predajcov jednotlivých odštepných závodov a zavedú transparentnosť do jeho predaja. "Prvá priama aukcia sa uskutoční už na budúci týždeň, od 13. do 17. decembra. Bude sa ponúkať drevo z 19 odštepných závodov v celkovom objeme 47.100 metrov kubických, s odberom v prvom štvrťroku 2011," uviedol.

Lesy SR chcú takto v budúcom roku ponúknuť celkom 233.000 m3 dreva, čo predstavuje asi 6 % celkového objemu ťažby za rok. Pri aukciách v budúcom roku chcú štátne lesy spolupracovať aj so Zväzom spracovateľov dreva (ZSD), konzultovať s nimi prípadne nedostatky v systéme a aukciu postupne vylepšovať.

Formu elektronických aukcií podporil na dnešnej prezentácií aj minister pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR Zsolt Simon. "Elektronické aukcie by mali byť prostriedkom na to, aby sme odstránili diskriminačné prostredie," povedal v príhovore k účastníkom. Ako pripomenul, aukcie by mali odstrániť z trhu špekulatívne firmy, ktoré drevo u Lesov SR lacno nakúpia a hneď na to zo slušným ziskom predaju v zahraničí.

Elektronické aukcie dreva sa uskutočnia prostredníctvom stránky www.e-wood.sk. Licitovať sa bude vždy objem ponúknutého dreva a jeho cena. Účastníci vstupujú do akcie anonymne s tým, že musia spĺňať všetky podmienky Aukčného poriadku.

Zdroj: TA SR


AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood