Mimoriadne opatrenia pre poľovníkov v okrese Trebišov
Užívateľom vybraných poľovných revírov v okrese Trebišov, v ktorých bol potvrdený výskyt afrického moru ošípaných alebo v revíri bezprostredne ohrozenom, sa ukladajú prísne mimoriadne opatrenia.
Zoznam opatrení, ktorými sa v poľovnom revíri nariaďuje:
- Aktívne vyhľadávanie tiel uhynutých diviakov.
- Usmrtenie čo najskôr všetkých diviakov vo zvernici na chov diviačej zveri alebo zvernici na výcvik a skúšky poľovných psov.
- Zákaz lovu diviačej zveri.
- Zákaz vykonávania všetkých poľovníckych činností, ktoré by mohli viesť k vyrušovaniu diviačej zveri a následnej migrácii.
- Zákaz lovu všetkej raticovej a malej zveri na spoločných poľovačkách, okrem lovu kačice divej na ťahu a spoločných poľovačkách na raticovú zver vo zverniciach. Rovnako sa zakazuje použitie poľovne upotrebiteľných psov na vyhľadávanie a durenie zveri. Pes použitý pri dohľadávaní poranenej zveri musí byť vedený na remeni.
- Zákaz vykonávania skúšok poľovných psov, pri ktorých sa vyžaduje práca na voľno v poľovnom revíri.
- Sanácia uhynutej diviačej zveri a vedľajších živočíšnych produktov z ulovenej zveri. Telá alebo pozostatky z uhynutých diviakov, vedľajšie živočíšne produkty z ulovených diviakov musia byť neškodne odstránené podľa príslušného rozhodnutia Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) na mieste zakopaním po schválení príslušnou RVPS alebo likvidáciou v spracovateľskom podniku (v kafilérii).
- Dodržiavať pri manipulácii s uhynutými diviakmi opatrenia zabraňujúce šíreniu AMO. Uhynuté diviaky a vedľajšie živočíšne produkty nesmú prísť do styku s ošípanými v chove. Osoby zúčastňujúce sa manipulácie s uhynutými diviakmi nesmú prísť do kontaktu s ošípanými v chove minimálne 48 hodín od manipulácie. Použitý odev ihneď po skončení manipulácie musí byť zneškodnený alebo vypratý, obuv a nástroje vyčistené a vydezinfikované.
- Opatrenia na odber a predkladanie vzoriek na vyšetrovanie všetkej nájdenej uhynutej diviačej zveri. Pritom za uhynutú zver sa pokladá aj všetka zver usmrtená inak ako lovom (napr. usmrtená dopravným prostriedkom, veľkou šelmou a pod.). Vzorku od uhynutej diviačej zveri je nevyhnutné doručiť na príslušnú RVPS do 24 hodín od nálezu kadáveru alebo najneskôr v nasledujúci pracovný deň.
- V prípade, že z uhynutého diviaka nie je možné odobrať vzorku na vyšetrenie, ohlásiť ihneď túto skutočnosť príslušnej RVPS.
- Odber vzoriek musia vykonávať osoby vyškolené na prehliadku zveri po ulovení na mieste alebo osoby vyškolené Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou na odber vzoriek na KMO. V prípade neškodného odstránenia uhynutého diviaka v kafilérii
- sa odber vzorky uskutočni priamo v kafilérii. Ak sa vzorka odoberá v kafilérii, musí byť zabezpečená identita tela diviaka označením značkou na označovanie ulovenej raticovej zveri.
- Viesť užívateľom poľovného revíru o každom uhynutom diviakovi dôslednú evidenciu.
- Prikrmovanie diviakov na stanovištiach za účelom zabránenia potravnej migrácie.
- Prepravovať uhynuté diviaky zabalené v nepriepustných obaloch na miesto bezpečného uloženia do kontajnera alebo na miesto zakopania a odberu vzoriek.
- Prepravný prostriedok a miesto nálezu diviaka musí byť po skončení manipulácie vydezinfikovaný prípravkom účinným proti vírusu AMO.
- V prípade neškodného odstraňovania diviakov v kafilérii uskladňovať telá uhynutých diviakov na bezpečnom mieste nahlásenom RVPS v kontajneroch až do doby neškodného odvozu do kafilerického zariadenia. V prípade zakopania priamo uložiť do pripravenej jamy ihneď po nájdení a odbere vzorky v mieste zakopania.
- Zákaz spoločného skladovania ostatnej ulovenej raticovej zveri určenej na domáci trh s vedľajšími živočíšnymi produktami z diviakov.
- Zákaz premiestňovania živých diviakov mimo infikovanú oblasť.
- Zákaz premiestňovania tepelne neopracovaného diviačieho mäsa, tepelne neopracovaných výrobkov z diviačieho mäsa a trofejí z diviakov mimo infikovanú oblasť.
- Mesačne predkladať príslušnému okresnému úradu odboru pozemkovému a lesnému hlásenia o love a úhyne diviačej zveri podľa ich usmernenia. Hlásenie môže byť nahradené vedením evidencie v programe POĽOVSTAT.
Finančná úhrada za dodanie vzoriek :
- vo výške 50 eur za vzorky z každého nájdeného uhynutého diviaka, vrátane diviakov nájdených na nepoľovných pozemkoch!
Poľovné revíry s výskytom AMO alebo bezprostredne ohrozené AMO:
- PR Tajba, Streda n./ B., Kamenec, Strážne, Veľký Horeš, Malý Horeš, Svätá Mária, Somotor, Svätuše, Ladmovce, Brehov, Zatín.
Uvedené opatrenia sú nevyhnutné, keďže africký mor ošípaných je choroba, ktorá podlieha hláseniu v zmysle zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v platnom znení. Ide o prenosné ochorenie s veľkou schopnosťou rýchleho šírenia, v dôsledku čoho vznikajú vážne ekonomické straty v hospodárstve, vrátane ohrozenia medzinárodného obchodu. Tieto opatrenia bolo nutné vydať na zabránenie šírenia afrického moru ošípaných.