Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Minister Vladimír Chovan v Poľsku

04-02-2010

Minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan (nominant ĽS-HZDS) sa v dňoch 2. až 3. februára zúčastnil rokovaní ministrov poľnohospodárstva 11 krajín EÚ v poľskej Varšave.

Na rokovaní sa deväť účastníkov stretnutia z nových členských štátov Európskej únie zhodli na spoločnej deklarácii. Slovenská republika, Poľsko, Rumunsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Cyprus a Bulharsko sa v nej vyjadrili za odstránenie historického princípu po roku 2013 pri vyplácaní európskych podpôr. Jeho zachovanie by znamenalo prehlbovanie regionálnych rozdielov v jednotnej Únii, čo je proti princípom solidarity.

Minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan zdôraznil potrebu zachovania priamych platieb pre poľnohospodárstvo ako nástroja na podporu a stabilizáciu príjmov.

Na rokovaní vystúpil minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan s týmto prejavom:

Dovoľte mi najskôr krátke zhodnotenie členstva v EÚ z pohľadu slovenského poľnohospodárstva. Za kľúčový problém považujem odsúdenie poľnohospodárov v nových členských štátoch na desaťročné prechodné obdobie pre diskriminujúce dorovnávanie priamych platieb. Dopady tohto rozhodnutia si vyžiadali na Slovensku veľkú daň. Vývoj na trhu s kľúčovými agrárnymi komoditami na Slovensku vyústil do „krachu“ mnohých poľnohospodárskych podnikov, čo má negatívny dopad na stabilitu celého slovenského vidieka. Poklesla poľnohospodárska produkcia a výrazne sa znížili počty hospodárskych zvierat. Negatívne saldo obchodnej bilancie s agropotravinárskymi komoditami sa každoročne prudko prehlbuje. Celosvetová hospodárska a finančná kríza situáciu ešte viac komplikuje. Bez mimoriadnych podporných opatrení je ohrozené finančné zabezpečenie budúcich úrod a hrozí ďalší pokles stavov hospodárskych zvierat. Znižujú sa pracovné príležitosti a finančne nie je dostatočne zabezpečená ani realizácia investičných projektov určených na modernizáciu fariem.

V plnom rozsahu preto podporujem deklaráciu, ktorú nám predkladá hostiteľ. Ďakujem pekne poľskému kolegovi pánovi ministrovi Sawickému za zorganizovanie tohto stretnutia, a chcem ho priamo poprosiť, aby pokračoval v tejto práci.

Dámi a páni,

na Slovensku sa už viac rokov intenzívne zamýšľame nad podobou spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) po roku 2013. Naše názory sme sformulovali, postupne prerokovali a dopracovali na dvojstranných a mnohostranných úrovniach. Napríklad sme osobne rokovali s ministrom poľnohospodárstva Francúzska, s predstaviteľmi Veľkej Británie, Poľska, Maďarska, Čiech aj v Európskom parlamente. Komunikujeme v tejto veci s členmi Skupiny na vysokej úrovni EK pre reformu SPP, s Radou, s vedením Copy-Cogeky a podobne. Dovoľte mi preto, aby som vám pre pracovné využitie poskytol našu prepracovanú pozíciu k budúcej reforme SPP v širšej forme.

Konkrétne v otázke priamych platieb má Slovenská republika jednoznačnú odpoveď. Ich zachovanie má opodstatnenie len vtedy, ak ich prerozdelenie po roku 2013 bude vychádzať z princípu rovnosti príležitostí pre všetkých farmárov bez ohľadu na to, z ktorej časti Európy pochádzajú. Rozdielna úroveň priamych platieb stanovená na základe rôznych referenčných období nie je udržateľná a zdôvodniteľná.

SR zároveň podporuje a zasadzuje sa o zachovanie určitej flexibility vo výbere sektorov, ktoré sú pre jednotlivé členské štáty dôležité a ktoré majú záujem podporovať.

Budúcu úlohu SPP vidím v zavedení takých nástrojov, ktoré budú prioritne zamerané na stabilizáciu prirodzene nestabilných poľnohospodárskych trhov. Hlavná orientácia by sa mala presmerovať z podpory nevýroby prioritne na opatrenia zabezpečujúce globálnu konkurencieschopnosť, predovšetkým vyrovnaním sa svetovým cenám, ako aj na opatrenia zamerané na zvyšovanie kvality a zlepšenie marketingu.

Bez revitalizácie poľnohospodárstva v nových členských štátoch EÚ nielenže nemôže splniť záväzky „Stratégie EÚ 2020“, ale zároveň ohrozujeme aj potravinovú bezpečnosť samých seba.

V závere mi dovoľte vysloviť presvedčenie, že ako poľnohospodári EÚ musíme spojiť sily namiesto vzájomného boja o podmienky vzájomnej súťaže.“

Prílohy (dokumenty na stiahnutie)



Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood