Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Ministri Becík, Tomanová a Raši k chovu koní na Slovensku

27-03-2009

Dnes sa v aule Technickej univerzity vo Zvolene koná medzinárodná konferencia Perspektíva a podpora chovu Norika muránskeho typu na Slovensku. Na jej úvod sa minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík ospravedlnil za 50 rokov starý zločin, keď sa v záujme vzniku družstevnej veľkovýroby likvidovali kone. Tak štátna moc siahla na hrdosť drobných roľníkov, keď im zlikvidovala ich stavovskú hrdosť - kone. Stanislav Becík vyslovil prísľub zlikvidovaným koňom, ktoré sú na svojich večných pastvinách, že ich potomkovia už nikdy tak tragicky nedopadnú. Minister sa poďakoval všetkým chovateľom koní a vyslovil presvedčenie, že 27. marec 2009 sa stane dňom legislatívneho obratu, ktorý napomôže rozvoju chovu týchto ušľachtilých zvierat u nás. Kone aj dnes nachádzajú široké uplatnenie v poľnohospodárstve, v lesníctve, aj v komunálnej politike. Podstatné je, že každý kôň v produktívnom veku vytvára jedno pracovné miesto, čo je mimoriadne dôležité z pohľadu trvalo udržateľného vidieka, ale aj z dôvodu hospodárskej krízy, ktorá najviac postihla vidiecke obyvateľstvo.

Ako zdôraznil minister Stanislav Becík, Slovensko je z dvoch tretín podhorská a horská krajina, sme tretím najlesnatejším štátom Európy a pritom chováme len okolo 9 tisíc koní, čo je aj v prepočte na obyvateľov a na plochu najmenej v celej Európe. Preto v Programe rozvoja vidieka sa mení nastavenie parametrov tak, aby na krajinotvorbu a trvalo udržateľný rozvoj vidieka vplývali hospodárske zvieratá (kone, ovce, dobytok, vodná hydina) s ich ekonomickým prínosom v rozvoji vidieckej politiky a nie mulčovače, ktoré boli najchybnejším krokom pri riešení krajinotvorby v legislatíve pôdohospodárstva.

Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Viera Tomanová vo svojom príhovore na konferencii oboznámila prítomných s novými pravidlami pri vyplácaní sociálnych podpôr u ľudí, ktorí sa rozhodnú stať samostatne zárobkovo činnými osobami. Ak by ich príjem bol na minimálnej úrovni, štát vytvoril dávku, ktorá im finančne pomôže prekonať zložité obdobie pri chove zvierat, pričom zaplatí za nich aj odvody pri zdravotnom a sociálnom poistení. Poďakovala sa všetkým chovateľom za to, že poskytujú svoje zvieratá pre domovy sociálnych služieb.

Prítomným sa prihovoril aj minister zdravotníctva SR Richard Raši, ktorý vyzdvihol chov koní pri ich liečebnom procese. Energia zvieraťa ako jeho pohyb, teplo, ale najmä vzťah aký sa vytvorí s pacientom, dokáže doslova zázraky.

Na medzinárodnej konferencii vystúpili so svojimi poznatkami pri chove koní aj odborníci z Francúzska, Českej republiky a Poľska.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood