Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 12. 1. 2007

15-01-2007

Na celom území Slovenska prevláda počasie, ktoré ešte nevytvorilo podmienky pre kryptovegetáciu, i keď miestami bol pokles teplôt, ale nebol taký výrazný, aby išli oziminy do kryptovegetácie. Z toho vyplýva, že oziminy ešte stále vegetujú. Pre poľnohospodárov by bolo optimálne, aby došlo k poklesu teplôt a snehová pokrývka by zakryla porasty ozimín. V súčasnosti pestovateľ do vegetácie zasahovať nemôže. Môže len konštatovať, že to, čo malo byť zasiate, je v pôde, ozimné obilniny sú na väčšine lokalít kompletne povzchádzané a skoro siata ozimná repka tam, kde ju pestovatelia neošetrili morforegulátormi, je prerastená. Čo by teraz oziminy mohlo výrazne poškodiť, sú holomrazy.

Dnes už musí poľnohospodár uvažovať, čo na jar. Nedostatok zemiakov spôsobil z hľadiska pestovateľov dobrú trhovú cenu zemiakov. Je tu dilema, čo uprednostniť v pestovateľskom pláne: obilniny, strukoviny, kukuricu alebo zemiaky. Pod súčasný nedostatok zemiakov u nás z vlastnej produkcie sa podpísala znížená pestovateľská plocha, nepriaznivé klimatické podmienky, ktoré prevládali počas vegetácie a čiastočne aj zdravotný stav zemiakov. Ani v budúcnosti sa nepočíta s nárastom plôch zemiakov, keďže ide o plodinu, ktorej pestovanie nie je dotované, tak ako obilniny, olejniny, miešanky či iné plodiny. Tým sa stávajú zemiaky pre pestovateľov neatraktívnou a viac-menej rizikovou plodinou. Pritom náklady na 1 ha pestovanej plochy zemiakov sú vysoké. Pri nákupe kvalitného sadiva je potrebné zainvestovať na 1 ha 33 až 36 tisíc korún. A to je len sadivo. Zemiaky ako okopanina sú náročné na agrotechniku a v nemalej miere aj na ochranu proti škodlivým činiteľom. Proti dvojklíčnolistovým burinám je treba zainvestovať cca 2 200.- Sk na 1 ha, proti jednoklíčnolistovým (pýr) 1 000.- Sk. Najväčšie náklady pri ochrane porastov zemiakov idú do fungicídov proti plesni zemiakovej, čo si vyžaduje aspoň 5 - 6 ošetrení (v závislosti od priebehu počasia), čo predstavuje okolo 8 400.- Sk. V prípade, že sa ošetrenie proti plesni neurobí alebo urobí len čiastočne, znegujú sa náklady, ktoré boli doposiaľ investované a výrazne sa to prejaví na zníženej úrode. K zemiakom neodmysliteľne patrí pásavka zemiaková a ošetrenie proti nej pohltí na každý hektár pestovanej plochy ďalších 1 000.- Sk. Doposiaľ sme hovorili o sadive, ochrane a na úrodu má vplyv aj hnojenie. Výživa porastu dodaním organických a anorganických hnojív pohltí okolo 10 000.- Sk. Pestovateľ musí teda už pri zakladaní porastu počítať s nákladmi 56 až 60 tisíc korún. A k tomu je potrebné ešte pripočítať naftu a ostatné výdavky.

To sú náklady. Zisky sú podmienené zdravým, kvalitným sadivom, výborným kondičným stavom porastu počas vegetácie (čo nie celkom môže pestovateľ ovplyvniť), perfektne zvládnutou chemickou ochranou a realizačnou cenou. V prípade zlých klimatických podmienok aké prevládali vlani, je treba počítať so znížením úrod, čo má dopad na zisk. Nehovoríme o tom, že nezriedka sadíš, ošetruješ a úrodu zbierajú iní. To sú dôvody, prečo zemiaky ako plodina sa vytráca z našich polí. Je preto potrebné zamyslieť sa a pouvažovať, ako vrátiť pestovanie tohto druhého chleba na naše polia.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood