Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 16. 2. 2007

12-02-2007

Tohtoročná zima má pre poľnohospodára charakter talianskej zimy. Prevažná časť poľnohospodárskej pôdy je bez snehu a len severné okresy hlásia snehovú prikrývku. Súčasný ráz počasia vytvoril podmienky pre rast burín v poľnohospodárskych kultúrach. Podľa pozorovaní inšpektorov ochrany rastlín z burín bol zaznamenaný lipkavec obyčajný, ktorý už vytvoril dva prasleny a rovnako metlička obyčajná, ktorá má už vytvorené dva listy. Z uvedeného plynie, že poľnohospodár sa musí pripraviť na boj proti lipkavcu a metličke. Okrem burín sa musí poľnohospodár pripraviť aj na hrbáča obilného, larvy ktorého je možné zaregistrovať v porastoch obilnín zavčasu na jar. Larvy sú belavé s tmavohnedou hlavou a predohruďou, dorastajú do dĺžky 30 až 35 mm. Živia sa listami obilnín a to tak, že ich požujú a prehltnú len mäkké pletivá. Z listov ostávajú len cievne zväzky, požuté chuchvalce listov vyzerajú ako pokrútená kúdeľ. Podobne ako dážďovky zaťahujú listy koncami do chodbičiek. Larvou poškodené rastliny uhynú. Ošetrenie je aktuálne večer, keď larvy vyliezajú z pôdy. Vo februári je možné v porastoch obilnín zaznamenať larvy kvetárky obilnej, ktoré sú biele, vzadu rozšírené, v dospelosti dosahujú veľkosť 7 až 8 mm. Škody spôsobujú tak, že poškodzujú vegetačné vrcholy hlavného stebla, ale rovnako tak aj odnoží. Stretnúť ich môžeme na jačmeni, raži, ale aj na pýre, najradšej však obľubujú pšenice.

Poľnohospodár sa musí zamerať aj na uskladnené produkty. Ide hlavne o konzumné a sadivové zemiaky. Podľa pozorovaní inšpektorov bola na uskladnených zemiakoch zistená mokrá hniloba. Ide o jednu z najnebezpečnejších chorôb uskladnených zemiakov. Šírenie choroby v skladoch podporuje teplota nad 6°C. Optimálne uskladnenie je v suchých a chladných priestoroch pri teplote 1 – 5°C. Ďalšou významnou skládkovou chorobou je suchá hniloba, ktorá bola tiež zistená na uskladnených zemiakoch. Choroba sa vyskytuje v skladových priestoroch pri teplote od 15 do 25°C a pri vlhkosti vzduchu 50 až 75%. Choroba napáda hlavne tie hľuzy, ktoré boli mechanicky poškodené, či už pri zbere alebo pri naskladňovaní. Napadnuté zemiaky majú dužinu hnedú, neskôr sa scvrkávajú a objavuje sa na nich plesnivý povlak. Podmienkou je, aby hľuzy po uskladnení boli na povrchu suché a teplota nesmie byť vyššia ako 6°C. Sklady je potrebné pravidelne vetrať. Poľnohospodár musí v súčasnom období venovať zvýšenú pozornosť uskladneným zemiakovým hľuzám, pretože stúpli teploty a tak sa môže stať, že aj to málo, čo sa dopestovalo, zhnije v skladoch.

Mimoriadne upozornenie pre poľnohospodárov:

Vzhľadom na ráz počasia, aj keď je to zavčasu, upozorňujeme poľnohospodárov v 1. a 2. signalizačnom pásme na krytonosa repkového. Na hromadný nálet chrobákov do porastu je potrebná teplota okolo 9°C.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood