Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 19. 1. 2007

15-01-2007

Pre poľnohospodára by mal byť čas vegetačného pokoja. O uvedenej skutočnosti treba hovoriť v čase minulom. Dôvodom sú klimatické podmienky. V celej oblasti pestovania obilnín prevládalo teplé počasie, v dôsledku čoho bolo možné v decembri v porastoch zistiť prítomnosť vošky čremchovej. Ide o škodcu, ktorý okrem priamych škôd cicaním rastlinných štiav spôsobuje aj nepriame škody – prenáša vírusovú zakrpatenosť pšenice (WDV). Ide o závažné ochorenie pšenice ozimnej, pri ktorom dochádza k odumieraniu celých rastlín. Upozorňujeme poľnohospodárov, že až do decembra boli pre uvedeného škodcu vytvorené podmienky. Podľa informácií z Českej republiky pri rozboroch vzoriek ozimnej pšenice odobratých v decembri zistili prítomnosť choroby. Pri zisťovaní možnosti výskytu škodcu aj v našich porastoch v mesiaci december inšpektori potvrdili jeho výskyt. Preto odporúčame, aby poľnohospodári v spolupráci s fytoinšpektormi odobrali vzorky. Ide hlavne o tie porasty, ktoré boli siate skoro na jeseň a vzorky je potrebné zaslať na Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky, odbor diagnostiky a molekulárnej biológie, Hanulova 9/A, 844 29 Bratislava 42.

Príznaky choroby - najmladšie listy infikovaných rastlín žltnú, oranžovejú smerom od špičiek, rastliny viditeľne zakrpatievajú. Koreňový systém je redukovaný. Infikované rastliny odumierajú celé. Poľnohospodárov upozorňujeme, že je potrebné, aby choré rastliny boli odstránené, lebo na jar môžu slúžiť ako zdroj infekcie. Jedným z opatrení proti šíreniu choroby je neskorší termín sejby. Dnes sa ukazuje, že pri klimatických podmienkach, aké pretrvávali na jeseň 2006, sa nedá na uvedené opatrenie spoliehať a je potrebné siahnuť na razantnejšie opatrenie, ktoré spočíva v insekticídnom morení osiva, aj keď ide o drahé opatrenie. Možnosťou však je aj ošetrenie proti prenášačom viróz v čase, keď sú už porasty povzchádzané a zistí sa prítomnosť škodcu. Ďalšie z opatrení boja je odstránenie z okolia porastu zdroja choroby – ide o jednoklíčnolistové buriny.

Okrem uvedeného ochorenia je možné zaregistrovať na ozimnom jačmeni žltú zakrpatenosť jačmeňa (BYDV). Ide o chorobu, ktorá robí hospodárske škody na jačmeni. Rovnako tak je možné odobrať vzorky z ozimného jačmeňa a zaslať ich na už spomínanú adresu. Je si potrebné uvedomiť, že lepšie chorobu eliminovať v počiatku ako neskoro s finančnými následkami.

Pre záhradkárov ešte jedno odporúčanie – ide o ošetrenie proti kučeravosti broskýň. V súčasnosti sú vytvorené optimálne podmienky pre chorobu. Záhradkárom odporúčame urobiť už ošetrenie. Neskoršie ošetrenie už nebude mať taký účinok. Ide hlavne o tie oblasti, kde sa vytvárajú hmly a kde je vyššia relatívna vlhkosť.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood