Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 23. 3. 2007

23-03-2007

Poľné plodiny

Na základe zhodnotenia informácií inšpektorov ochrany rastlín chceme poľnohospodárov informovať o výskyte škodlivých organizmov na poľnohospodárskych kultúrach.

V 1. a 2. signalizačnom pásme si zo živočíšnych škodcov pozornosť zaslúži hrbáč obilný. Ide o robustného čierneho chrobáka, ktorý dosahuje veľkosť 14 až 16 mm. V súčasnosti ale škody spôsobuje larva hrbáča obilného, ktorá je sfarbená do belasa s tmavohnedou hlavou a predhruďou, ktorá dorastá do dĺžky 30 až 35 mm. Larva spôsobuje škody tak, že rozžuje listy obilnín, pričom ich často vťahuje do pôdy ako dážďovky. Larvy vyliezajú z pôdy na povrch len za teplejších večerov a v noci. Z tohto dôvodu je ochrana insekticídnym prípravkom aktuálna za súmraku.

Ďalšími škodcami v obilninách sú vošky, ktoré sú vektormi vírusových ochorení. Podľa doterajších výsledkov rozborov, ktoré vykonali pracovníci laboratória virológie odboru diagnostiky ÚKSÚP v Bratislave, bola zistená prítomnosť žltej zakrpatenosti jačmeňa, ako aj zakrpatenosti pšenice. Uvedená skutočnosť poľnohospodárov upozorňuje na zdroje infekcie, ktorými sú nielen ozimná pšenica, ozimný jačmeň, ale aj burinné trávy.

V 3. signalizačnom pásme sú z chorôb hlásené výskyty plesne snežnej. Prítomnosť choroby v porastoch zistíme podľa toho, že na rastlinách sa tvorí jemný povlak sfarbený do biela, ružovkasta alebo červenohneda. Povlak sa rýchlo rozrastá na zdravé rastliny. Porasty, v ktorých zistíme výskyt choroby, je potrebné povalcovať, prihnojiť a v prípade, že dôjde k výpadu rastlín aj dosiať. Pre múčnatku súčasné klimatické podmienky vytvárajú optimum pre šírenie choroby v celej oblasti pestovania, čo si vyžaduje ošetrenie.

Na ozimnom jačmeni okrem múčnatky, hnedej škvrnitosti a žltej zakrpatenosti jačmeňa je zaznamenaný výskyt hrdze jačmeňa. Na vrchnej strane listu, zriedka na spodnej, sa vytvárajú oranžové až svetlohnedé kôpky o veľkosti 0,5 mm. Neskôr sa objavia na spodnej strane listov a listových pošiev ložiská zimných spór ako malé viac čiarkovité hnedočierne škvrny pokryté vrchnou listovou pokožkou. Skoré napadnutie spôsobuje straty nielen na úrode, ale aj na kvalite. Zníženie úrody je od 20 až do 40 %. Chorobu podporuje teplé a vlhké počasie. Ošetrenie je aktuálne pri prvom výskyte patogéna až do kvitnutia.

V ozimnej repke je zistená prítomnosť krytonosa repkového v 1., 2. a 3. signalizačnom pásme, ale zároveň už je hlásený aj výskyt krytonosa štvorzubého. Z chorôb sú hlásené fómové černanie stoniek, múčnatkaalternária. V porastoch ozimných repiek, ktoré sú prerastené a prehustené, bola zaznamenaná palušková hniloba. Okrem uvedenej choroby bol zaznamenaný výskyt bielej hniloby šalátu. Ide o zriedkavé ochorenie ozimnej repky. Pri výskyte bielej hniloby šalátu je potrebné, aby sa zvyšky rastlín zaorali hlboko do pôdy tak, aby sa zabránilo zamorenie pozemku skleróciami. Rovnako sa neodporúča, aby sa na takom pozemku pestovala zelenina (mrkva, kapusta, zeler, rajčiaky), ale aj ďatelina.

Pozornosť treba venovať aj aplikácii herbicídov do obilnín, ale rovnako tak aj do ozimných repiek.

Ovocné dreviny

Opätovne upozorňujeme na vykonanie predjarného postreku jadrovín, hlavne u jabloní. Najvyššia účinnosť je pri teplotách aspoň 10oC. Ošetruje sa od pokročilého “myšieho uška” do fázy ružového kvetného púčika. Z povolených prípravkov sa používa Oleoekol, ktorý je najúčinnejší od pučania do objavenia sa kvetového púčika. V prípade, že sa ošetrenie vykoná po oteplení nad 16oC aspoň v jednom dni, je ošetrenie účinné aj proti dospelcom kvetovky jabloňovej. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (aspoň 800 litrov na hektár), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.

Ešte pripomíname ošetrovanie marhúľ, čerešní a višní proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín. Preventívnou ochranou je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere. Veľkou chybou je, keď ešte v jarnom období visia na stromoch suché plody z vlaňajšej úrody. Väčšinou takéto plody visia na suchých vetvičkách, ktoré sú už do značnej hĺbky poškodené a preto ich treba odstrániť až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva 2-krát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách v miestach pravidelných výskytov a za daždivého počasia. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Horizon 250 EW, Ornament 250 EW, Rovral 50 WP, Rovral Flo, Signum a Sporgon 50 WP a na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Vinič

Po skorom začiatku jari nasleduje aj jej rýchly postup. A tak postupne začínajú kvitnúť ďalšie ovocné druhy, napr. slivkoviny, pričom sa prebúdza aj vinič. Ošetrovanie viniča proti chorobám a škodcom začína na jar tzv. postrekom na sucho. Toto ošetrenie je zamerané proti roztočom a roztočcom, najmä proti kučeravosti. Najvhodnejšia ochrana je biologická použitím dravého roztoča Typhlodromus pyri. Chemická ochrana je preukazná hlavne v tých vinohradoch, kde v minulom roku roztoče spôsobili významnejšie škody. V zdravých viniciach nie je potrebná. Jarný postrek viniča možno robiť pomerne v dlhom časovom rozpätí. Najúčinnejší je počas slnečných dní pri teplote 12-15oC. Pred pučaním alebo pri pučaní, keď sa na vrcholoch púčikov objavuje slabá vata, je účinný prípravok Sulka. Neskôr v štádiu pučania možno použiť prípravky Sulikol K, Thiovit Jet alebo Kumulus WG, ktoré sa môžu použiť aj ihneď po vypučaní, avšak s nižšou koncentráciou. Od štádia pučania až do štádia 3 listov možno použiť prípravok Oleoekol. Bez ohľadu na vegetačné štádium je povolený prípravok Ortus, ktorý možno používať aj počas vegetácie postrekom na list. I keď žiadny registrovaný prípravok nie je povolený v tomto skorom štádiu proti múčnatke, určitý vedľajší účinok je pri sírnatých prípravkoch pozorovaný.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood