Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 27.4.2007

27-04-2007

Poľné plodiny

Na základe klimatických podmienok, ktoré pretrvávajú nad našim územím, je potrebné, aby poľnohospodári šetrili pôdnou vlahou a pôdu zbytočne neotvárali.

Poľnohospodári už začali so sejbou kukurice. Upozorňujeme, aby nezabudli na morenie osiva kukurice. Vzhľadom na ráz počasia, je pri morení potrebné sa zamerať viac na živočíšnych škodcov, ale aj na choroby. Na honoch kukurice, kde bola v predchádzajúcich rokoch zistená prítomnosť kukuričiara koreňového, je potrebné sa vyhnúť pestovaniu kukurice po kukurici.

Podľa zistení inšpektorov ochrany rastlín bola v porastoch obilnín už v súčasnosti zistená prítomnosť lariev zunčavky jačmennej. Škodca spôsobuje škody nielen v obilninách, ale v južných oblastiach Slovenska aj na kukurici. Mušky 1. generácie nalietavajú na vzchádzajúce porasty kukurice a po oplodnení, keď teplota vzduchu vystúpi nad 16°C, kladú samičky na listy vajíčka.. Škody spôsobujú larvy 1. generácie a to tak, že pri vegetačnom vrchole poškodzujú základy listov, v dôsledku čoho sú listy deformované a ťažko sa rozvíjajú. Rastliny sú v dôsledku poškodenia brzdené v raste a u kukurici vytvárajú odnože. Preto je dôležité a potrebné osivo kukurice moriť. Namorené osivo nie je možné skrmovať!

Ďalej bola v obilninách zistená prítomnosť drôtovcov. Drôtovce sa vyskytujú aj v kukurici, a preto morením osiva kukurice chránime vzchádzajúce rastliny aj pred drôtovcami.. O prítomnosti škodcu sa dozvieme tak, že pred sejbou urobíme pôdne výkopy. V prípade, že zistíme 10 a viac kusov drôtovcov na štvorcový meter, odporúčame urobiť morenie osiva. Morenie osiva robíme aj tam, kde bude nasledovať kukurica po viacročných krmovinách. Prítomnosť škodcu vo vzchádzajúcej kukurici je možné zistiť tak, že rastliny pri vzchádzaní blednú a odumierajú. Napadnutie býva ohniskové. V prípade, že osivo nebolo morené, pri výseve je možné použiť aj pôdne granulované insekticídy, ktoré aplikujeme plošne so zapravením do pôdy. Účinnosť granulovaných insekticídov je ovplyvnená aj vlhkosťou pôdy.

Morenie osiva kukurice proti sneti kukuričnejfuzariózam je aktuálne v tom prípade, keď je chladné počasie. Výskyt chorôb u kukurice podmieňuje hĺbka výsevu, výsev do studenej pôdy, studené počasie po výseve, pestovanie kukurice v monokultúre a nerozložené pozberové zvyšky kôrovia v pôde.

V jarnom jačmeni bola zistená prítomnosť kvetárky obilnej, vošiek, drôtovcov, zunčavky jačmennej a z chorôb hnedá škvrnitosť jačmeňa.

V ozimnej pšenici je regionálny výskyt steblolamu a naďalej sa šíri múčnatka trávová. Boli hlásené stredné výskyty vošiek v obilninách. Na základe uvedenej skutočnosti je potrebné urobiť ošetrenie proti voškám, pretože vošky sú prenášači vírusových chorôb.

V ozimnej repke je potrebné začať s ošetrením proti krytonosovi repkovémuštvorzubému vo 4. signalizačnom pásme. Z chorôb je potrebné v čase kvitnutia zamerať sa na bielu hnilobu, a to vtedy, keď dôjde k vlhkému rázu počasia v čase kvitnutia. Choroba pri silnom napadnutí môže spôsobiť až 40 % strát na úrode. Upozorňujeme poľnohospodárov na výskyt skočky repkovej v jarnej repke a v horčici. Ošetrenie je aktuálne vtedy, keď dôjde k 10 %-nému zničeniu listovej plochy alebo v čase, keď jarná repka dosiahne 4 pravé listy a zistíme viac ako 3 chrobákov na štvorcový meter. V lokalitách s pravidelným výskytom je to 1 chrobák na 1 rastlinu.

V južných okresoch je potrebné sa venovať atomárii repnejcukrovej repe morením osiva.

Podobne treba sledovať aj vývoj pásavky zemiakovej, proti ktorej sú veľmi účinné špeciálne prípravky, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia lariev.

Ovocné dreviny

Pestovateľom jabloní v oblastiach 1. signalizačného pásma Slovenska, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, ale aj na juhu okresov hraničiacich s 1. signalizačným pásmom (Pezinok, Senec, Trnava, Nitra a Levice + Trebišov), pripomíname ošetrovanie proti mínujúcim škodcom v období najneskôr do 1. mája prípravkami Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Ak nepoužijeme uvedené prípravky, treba ošetrovať približne o 5-7 dní neskôr prípravkami Karate Zeon 5 SC alebo Talstar 10 EC. I keď ošetrenie by sa malo vykonať až po odkvitnutí stromov, i tak upozorňujeme na výber prípravku podľa škodlivosti na včely!

Vo feromónových lapačoch je pozorovaný aj intenzívny let prvej generácie motýľov obaľovača slivkového obaľovača broskyňového. Ošetrenie sa bežne robí až proti druhej generácii v polovici júla, nakoľko škodlivosť prvej generácie je zanedbateľná. Avšak v oblastiach s pravidelnými hospodárskymi škodami, možno vykonať ochranu aj proti prvej generácii. V období 28. apríla až 1. mája je pre 1. signalizačné pásmo aktuálne ošetrenie proti obaľovačovi slivkovému prípravkami Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC. V prípade, že nevykonáme toto ošetrenie, možno o ďalších 7-10 dní použiť proti obom druhom obaľovačov prípravky Decis EW 50, Decis 25 Flow a Zolone EC, proti obaľovačovi slivkovému aj Calypso 480 SC a proti obaľovačovi broskyňovému aj Karate Zeon 5 SC. V oblastiach 2. signalizačného pásma ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce treba oba uvedené termíny posunúť približne o 3 dni neskôr.

Pripomíname druhé ošetrenie proti mére hruškovej prípravkom Nomolt 15 SC spolu so zmáčadlom Silwet L 77. Ošetruje sa 2 týždne po odkvitnutí stromov, čo v temto roku vychádza v najteplejších oblastiach na začiatok mája. Možno použiť aj prípravky povolené proti mére jabloňovej, avšak tieto majú nižšiu účinnosť. Prirodzenými nepriateľmi mér sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky.

Ďalej opätovne upozorňujeme aj na preventívne ošetrovanie jabloní proti múčnatke na jabloniach. Súčasné teplejšie suché počasie s rannými citeľnými ochladeniami jej veľmi vyhovuje, preto odporúčame pravidelné ošetrovanie každých 10-12 dní.

Teplé počasie urýchľuje aj vývoj vrtivky čerešňovej, ktorá spôsobuje červivosť plodov čerešní. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, pričom asi 3 dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú žlté optické lapače. Ošetrenie má význam najmä v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt. Používajú sa prípravky Decis EW 50 a Decis 25 FLOW s ochrannou dobou 28 dní a Calypso 480 SC s ochrannou dobou 14 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov.

Zelenina

Pripomíname aj ošetrenie proti mínerka pórovej, proti ktorej je najvyšší čas na vykonanie prvého postreku. Chemickú ochranu, ktorá je potrebná v miestach pravidelného výskytu mínerky, možno vykonať kontaktnými prípravkami Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM, Cyper NC 10 EM alebo hĺbkovým prípravkom Diazol 50 EW spolu so zmáčadlom Silwet L 77.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood