Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 30. 3. 2007

30-03-2007

Poľné plodiny

Súčasný pokles teplôt spôsobil, že sa spomalil vývoj živočíšnych škodcov. Naďalej pretrvávajú optimálne podmienky pre šírenie múčnatky na obilninách, čo si vyžaduje, aby poľnohospodár pokračoval v ošetrovaní. Rovnako, vzhľadom na ráz počasia, netreba zabúdať na ošetrovanie porastov ozimín proti burinám. Chceme pripomenúť, že môže vzniknúť rezistencia burín voči chemickým prípravkom. Viacročné používanie herbicídov s rovnakým spôsobom účinku na rovnakom pozemku môže viesť ku vzniku rezistentných biotypov burín, ktorých výskyt sa neskôr môže stať dominantným. Pôvodne citlivý druh buriny sa považuje za rezistentný, ak ho použitý herbicíd nereguluje pri aplikácii v odporúčanej alebo vyššej dávke. Vývoju rezistentných biotypov sa dá predísť alebo ho oddialiť striedaním prípravkov alebo používaním tank – mix zmesí prípravkov s odlišným spôsobom účinku. Znova upozorňujeme agronómov na nevyhnutnosť inventarizácie burín a na jej základe zvolenie si účinného prípravku. Uniformita používania prípravkov vedie k vyselektovaniu určitých druhov burín, čo spôsobuje hľadanie nových kombinácií ako aj nových účinných a drahších prípravkov.

Poľnohospodárov upozorňujeme aj na drôtovcov. Ide o škodcu, ktorého výskyt narastá, čo dokumentujú prevŕtané zemiaky vo vlaňajšej úrode. Výskyty sú zaznamenané hlavne v obilninách, kukurici a zemiakoch. V oblastiach, kde je podozrenie z výskytu, odporúčame urobiť kontrolné výkopy pred sejbou alebo sadením. V prípade, že po obilnine bude nasledovať obilnina, pôdnu dezinsekciu robíme vtedy, ak zistíme 20 a viac kusov drôtovcov v priemere na 1 m2. Po viacročných krmovinách by sa nemali pestovať ako následné plodiny kukurica, zemiaky a pšenica, ale je potrebné zaradiť strukoviny, strukovinoobilné miešanky, horčicu alebo repku olejnú. Pôdu je potrebné pravidelne obrábať, zbavovať pýru, ktorý je veľmi vhodnou hostiteľskou rastlinou pre drôtovcov. Výskyt drôtovcov obmedzuje hnojenie dusíkatým vápnom.

Pozornosť si zasluhuje vzchádzajúci hrach, kde sa dá očakávať výskyt listárikov. Ide o chrobáka, ktorý meria 4,5 až 5 mm, má široký a krátky nosec, je sivohnedo sfarbený, krovky sú pozdĺžne svetlo prúžkované. Štít je husto bodkovaný. Ide o škodcu, ktorý dokáže spôsobiť značné škody na hrachu, fazuli, bôbe, vike, lucerne a ďateline. Škodlivé sú aj larvy, ktoré oslabujú koreňový systém a pri premnožení spôsobujú straty na úrode 10 až 15 %.

Naďalej sledujeme vírusové choroby obilnín. Na žltú zakrpatenosť jačmeňa bolo doteraz spolu analyzovaných 45 vzoriek a pozitívnych z nich bolo 21, zakrpatenosť pšenice bola zistená v 14 vzorkách. Poľnohospodár musí sledovať vošku čremchovú, ktorá sa podieľa na šírení vírusu žltej zakrpatenosti, naopak na šírení zakrpatenosti pšenice sa podieľajú cikády.

V 1. a 2. signalizačnom pásme bol zaznamenaný výskyt blyskáčika repkového v porastoch ozimnej repky. Upozorňujeme poľnohospodárov, že je čas, keď je potrebné škodcu sledovať.

Ovocné dreviny

Ešte stále možno vykonať predjarný postrek jadrovín, hlavne u jabloní. Najvyššia účinnosť je pri teplotách aspoň 10oC. Ošetruje sa od pokročilého “myšieho uška” do fázy ružového kvetného púčika. Z povolených prípravkov sa používa Oleoekol. V prípade, že sa ošetrenie vykoná po oteplení nad 16oC aspoň v jednom dni, je ošetrenie účinné aj proti dospelcom kvetovky jabloňovej. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (aspoň 800 litrov na hektár), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku.

Najteplejšie oblasti upozorňujeme na kvetovku jabloňovú, ktorá je pomerne známym, i keď menej rozšíreným škodcom jabloní. Samičky na jar kladú vajíčka priamo do zavretých zelených kvetových pukov. Vyliahnuté larvičky vyžierajú vnútrajšok puku, v dôsledku čoho sa puk neotvorí, ale zostane zoschnutý s typickou pologuľovitou “čapicou”. Vyššia škodlivosť však býva iba v blízkosti lesov alebo parkov, v ktorých chrobáky dobre prezimujú, preto aj ochrana má význam iba v miestach pravidelných výskytov. Orientačný prah škodlivosti je 15 chrobákov na 100 kvetových púčikov. Postrekuje sa len pred kvitnutím stromov v štádiu zelených kvetových pukov (neskôr už ošetrenie nemá význam), avšak až pri teplotách nad 16oC. Postrekom sa musia zasiahnuť chrobáky. Používajú sa prípravky Calypso 480 SC, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC alebo Zolone EC.

V najteplejších oblastiach ihneď po odkvitnutí (pre vyššie polohy ešte stále pred kvitnutím) marhúľ, neskôr aj čerešní a višní, odporúčame ošetrenie proti monilióze kvetov a výhonkov marhúľ, čerešní a višní, ale iba na náchylných odrodách v miestach pravidelných výskytov. Keďže pršalo aj do kvetu marhúľ, je predpoklad zvýšených výskytov tejto choroby. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Horizon 250 EW, Ornament 250 EW, Rovral 50 WP, Rovral Flo, Signum a Sporgon 50 WP a na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Skorú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Najteplejšie oblasti, v ktorých niektoré skoršie kvitnúce slivkoviny už uvoľňujú lupienky kvetov na zem, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v dôkladnom postreku stromov ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd. Na dostatočný účinok postačuje jeden dôkladný postrek hĺbkovým prípravkom Zolone EC.

Vinič

Pripomíname aj ošetrovanie viniča proti kučeravosti, avšak iba v miestach pravidelných škodlivých výskytov. Paušálne ošetrovanie nie je opodstatnené. Najvhodnejším spôsobom je biologická ochrana použitím dravého roztoča Typhlodromus pyri. Jarný postrek je najúčinnejší počas slnečných dní pri teplote 12-15oC. V tomto období, teda pred pučaním alebo pri pučaní, keď sa na vrcholoch púčikov objavuje slabá vata, je účinný prípravok Sulka. Neskôr v štádiu pučania možno použiť prípravky Sulikol K, Thiovit Jet alebo Kumulus WG, ktoré sa môžu použiť aj ihneď po vypučaní, avšak s nižšou koncentráciou. Od štádia pučania až do štádia 3 listov možno použiť prípravok Oleoekol. Bez ohľadu na vegetačné štádium je povolený prípravok Ortus, ktorý možno používať aj počas vegetácie postrekom na list.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood