Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 4.5.2007

30-04-2007

Poľné plodiny

Klimatické podmienky, ktoré pretrvávajú nad našim územím do III. dekády apríla, boli vhodné pre vývoj živočíšnych škodcov a z chorôb len na vývoj múčnatky.

obilninách boli zaznamenané len slabé výskyty helmintosporiózy pšenice. Prítomnosť choroby v poraste zistíme tak, že na spodných listoch obilnín sa objavia žltkasté škvrny s tmavým bodom v strede. Primárna infekcia pochádza zo zvyškov strniska, ktoré zostalo na povrchu pôdy. Infekcia sa na listoch zo začiatku prejaví tak, že na mieste napadnutia list zbledne. Skôr, ako prejde chloróza v nekrózu, vytvoria sa konídiofóry. V konečnom štádiu choroby nastáva usychanie listov, ktoré postupuje od špičiek listov. Straty na úrode spočívajú v znížení počtu zŕn v klase a v znížení hmotnosti tisíc zŕn.

Zo škodcov bola zistená v obilninách prítomnosť kohútika modrého, kohútika pestrého, zunčavky jačmennej, skočky steblovej, kvetárky obilnej a drôtovcov.

V súčasnosti musí byť pozornosť poľnohospodárov upriamená na ozimnú repku, pretože v porastoch bola zistená prítomnosť krytonosa šešuľového. Chrobák bez nosca meria 2,5 – 3 mm. Je sivočierny a na celom tele je zarastený sivými šupinkami. Signalizáciu škodcu robíme za pomoci žltých lepových doštičiek, ktoré umiestňujeme do porastu v čase od žltého púčika do konca kvitnutia, keď denné teploty dosiahnu 6°C. Prahom škodlivosti je výskyt v priemere 15 a viac chrobákov na lepovej doštičke po dobu troch dní. Ošetrenie je aktuálne do dvoch dní po zistení. Vzhľadom na klimatické podmienky sa dá v porastoch ozimnej repky očakávať byľomor kelový. Prítomnosť škodcu v poraste zistíme na žltých lepových doštičkách . Prah škodlivosti je v priemere 10 samičiek na žltej lepovej doštičke za tri dni. V porastoch ozimnej repky ďalej signalizeme výskyt vošky kapustovej. Ide o škodcu, ktorý spôsobuje priame aj nepriame škody. Priame škody spôsobuje cicaním rastlinných štiav, nepriame škody prenášaním vírusových ochorení. Prah škodlivosti je pri výskyte 100 a viac vošiek na 10 cm stopky hneď po odkvitnutí. Z chorôb v ozimnej repke je potrebné sa zamerať na bielu hnilobu. Šírenie choroby podporuje daždivé počasie v čase kvitnutia repky ozimnej. Týka sa to hlavne oblastí, kde sú zrážky nadpriemerné, preto je v tomto roku predpoklad veľmi nízkych výskytov aj bez ošetrovania.

Poľnohospodár si musí všímať aj porasty hrachu siateho, kde sú hlásené výskyty listárikov. Ošetrenie je aktuálne od vzchádzania do vývinu troch pravých listov. Prah škodlivosti je 2 – 3 chrobáky v priemere na meter štvorcový plochy porastu. V porastoch hrachu bola zistená aj prítomnosť vošky hrachovej. Napadnuté rastliny žltnú, zakrpatievajú a usychajú. Škody spôsobené voškami sú priame aj nepriame, podobne ako pri napadnutí voškou kapustovou v porastoch ozimnej repky. Ošetrenie proti voške hrachovej robíme kedykoľvek počas vegetácie. Prah škodlivosti je 3 – 5 vošiek na jednu rastlinu. Prvé ošetrenie sa odporúča urobiť pri výskyte jednej vošky v priemere na jednu rastlinu, a to na okrajoch náveternej strany.

V uplynulých dňoch boli v najvyvinutejších porastoch zemiakov zistené prvé nakladené vajíčka pásavky zemiakovej, ktorých rýchly vývoj môže spôsobiť aj skoré liahnutie lariev. Preto je veľmi vhodné sledovať porasty a okrem likvidácie nakladených vajíčok zistiť aj prvé vyliahnuté larvy. Je to z toho dôvodu, že najúčinnejší a z istého pohľadu aj najlacnejší chemický spôsob ochrany je skoré ošetrenie proti mladým larvám na tento účel špeciálne vyvinutými prípravkami, ktorými sú Bonus, Match 050 EC, Nomolt 15 SC, Novodor FC a Rimon 10 EC. V prípade správne vykonaného ošetrenia nie je už väčšinou potrebný ďalší opakovaný zásah. V neskoršom vývinovom štádiu sú tieto prípravky už neúčinné, ale naopak sa môžu použiť ostatné prípravky, ktoré sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, kedy zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Medzi takéto prípravky patria Acord, Alifos extra, Komplet, Komplet NC, Nurelle D, Nurelle Max, Actara 25 WG, Bancol 25 WP, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP a Marshal 25 EC. V mnohých prípadoch je však následne potom potrebný opakovaný zásah. Vzhľadom na pretrvávajúce pomerne vysoké teploty upozorňujeme, že účinné látky patriace medzi pyretroidy majú zníženú účinnosť pri teplotách nad 23oC. V súčasnosti už nie je povolený žiadny prípravok proti pásavke, ktorý by obsahoval iba pyretroidnú účinnú látku, sú však prípravky v kombinácii s týmito účinnými látkami. Situácia, kedy prípravky obsahujúce iba pyretroidné účinné látky mali veľmi zízku účinnosť, nastala približne pred 7 rokmi,. Ďalej upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať.

ľane bola zistená prítomnosť skočky ľanovej v slabej intenzite. Prítomnosť škodcu nám signalizuje, že buď nebolo morené osivo vôbec alebo nebolo namorené v požadovanej kvalite. Ľan ošetrujeme vtedy, ak zistíme 50 a viac chrobákov na meter štvorcový. Prítomnosť chrobákov v poraste zisťujeme dopoludnia medzi 9 – 10 hodinou a v uvedenom čase je potrebné realizovať aj ošetrenie.

krmovinách stúpa intenzita výskytu hraboša poľného. Hlásené sú lokálne stredné výskyty v 1. až 3. signalizačnom pásme.

Ovocné dreviny

Ošetrovanie proti obaľovačom je aktuálne na slivkách a broskyniach nasledovne.

1. signalizačné pásmo (Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky):

  • obaľovač slivkový 5.-8. mája Decis EW 50, Decis 25 Flow a Zolone EC, Calypso 480 SC
  • obaľovač broskyňový 5.-8. mája Decis EW 50, Decis 25 Flow a Zolone EC, Karate Zeon 5 SC,

2. signalizačného pásma (ohraničené okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce) – termíny treba posunúť o 3 dni neskôr,

3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne 600 m) – termíny treba posunúť o ďalších 7 dní neskôr. Pre obaľovača slivkového to znamená, že možno ešte použiť aj prípravky proti vajíčkam (Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC) v období 8.-10. mája.

Ochrana proti obaľovačovi jablčnému zatiaľ nie je aktuálna, pretože zatiaľ nie sú vhodné podmienky na kladenie vajíčok, ktoré prebieha až pri teplotách nad 17oC meraných o 22.oo h letného stredoeurópskeho času. Pri nižších teplotách je kladenie v podstate nulové. Preto odporúčame pestovateľom sledovať večerné teploty alebo ešte vhodnejšie samotné kladenie vajíčok.

Pripomíname ošetrenie proti vrtivke čerešňovej asi 3 dni po začiatku kvitnutia bazy čiernej. Používajú sa prípravky Decis EW 50 a Decis 25 FLOW s ochrannou dobou 28 dní a Calypso 480 SC s ochrannou dobou 14 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody.

Vinič

Vinohradníkov upozorňujeme na potrebu vykonania preventívneho ošetrenia proti múčnatke, nakoľko sú vytvorené optimálne podmienky pre šírenie sa tohto hubového ochorenia.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood