Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 9. 2. 2007

12-02-2007

Pre širokú poľnohospodársku verejnosť chcem odovzdať informácie, ktoré zistili pracovníci inšpekcie ochrany rastlín o zdravotnom stave poľnohospodárskych kultúr v mesiaci január v jednotlivých okresoch Slovenska.

Ozimná pšenica - porasty ozimnej pšenice sú na celom území Slovenska napadnuté múčnatkou v slabej intenzite. V slabej intenzite sú aj výskyty fuzarióz. Výskyty hrdze pšeničnej sú zaznamenané ojedinele. Ide o chorobu, ktorá pri silnej intenzite znižuje úrodu o 20 a viac percent. Pre šírenie choroby je potrebné teplo a vlhké počasie. V porastoch pšenice registrujeme aj nešpecifické poškodenie porastov. Predpokladá sa, že sa jedná o vírus WDV. Vychádzame z toho, že na prenose choroby sa podieľajú vošky a ich výskyt v jesennom období bol v silnej intenzite. Bližšie určenie choroby bude po laboratórnych rozboroch. Zo živočíšnych škodcov sú to už spomínané vošky a hraboš poľný v slabej intenzite.

Ozimný jačmeň - v celej oblasti pestovania je hlásená v slabej intenzite múčnatka a rovnako tak aj fuzariózy a hnedá škvrnitosť jačmeňa. V porastoch ozimného jačmeňa sú predpoklady výskytu vírusu BYDV, keďže v porastoch boli zistené v silnej intenzite výskyty cikádiek.

Ozimná repka - v celej oblasti pestovania sú zaznamenané výskyty múčnatky, fómovej hniloby a alternárie. Alternáriu na poraste je možné identifikovať už na klíčiacich, ako aj na mladých rastlinách a to tak, že sa objavujú čierne škvrny. Zdrojom choroby je infikované osivo. Šírenie choroby podporuje množstvo zrážok a teplota. V porastoch ozimnej repky bol zaznamenaný výskyt peronospóry kapustovej. Ide o menej významnú chorobu, ktorá postihuje najmä dolné listy. V prípade, že je silný výskyt choroby, dochádza k zníženiu úrody. Zo živočíšnych škodcov boli zaznamenané výskyty vošiek a slabé ojedinelé výskyty krytonosa kapustového. Ide o jesenný kmeň škodcu, kde prezimujú larvy alebo neskoro nakladené vajíčka v koreňovom krčku. Po prezimovaní vajíčok a lariev ich vývoj pokračuje vo vnútri koreňového krčku, kde vytvára hálky o veľkosti hrášku. Larvy po dospení vyliezajú z hálok a v pôde sa v zemnom kokóne zakuklia. Vyliahnuté chrobáky sa živia na rastlinách a následne zaliezajú do pôdy, kde upadajú do letného spánku. Pre ozimnú repku je významným škodcom jesenný kmeň. Jarný kmeň spôsobuje škody na kapustovej zelenine. Pri silnom napadnutí larvami jesenného kmeňa porast ozimnej repky ľahšie vymŕza a keď prezimuje, horšie sa vyvíja. Chrobáky po úživnom žere poškodzujú vegetatívne orgány. Okrem krytonosa repkového inšpektori zistili aj kvetárku kapustovú. Ide o poškodenie larvami, ktoré spôsobujú škody v pletive koreňového krčku a koreni. Pozornosť je potrebné venovať hrabošovi poľnému, lebo sú hlásené ohniskové stredné výskyty. Ráz počasia vytvára dobré podmienky pre jeho šírenie, hlavne v oblasti západoslovenského regiónu, ako aj časti východoslovenského regiónu.

Vo viacročných krmovinách sú hlásené už silné výskyty hraboša poľného. V oblasti Michaloviec a Humenného sú hlásené výskyty chrčka roľného. Pozornosť je potrebné venovať tiež cestným a železničným násypom, ochranným hrádzam, brehom a melioračným kanálom. Ošetrenie je na jar aktuálne tam, kde sa zistia 2 a viac východov z nôr na 1 ár. Podľa inšpektorov sú hlásené silné výskyty hryzca vodného. Ide o závažného škodcu ovocných stromov.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood