Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 9. 3. 2007

07-03-2007

Poľné plodiny

Mesiac február pre poľnohospodárov priniesol značné zmeny vo vývoji škodlivých organizmov na poľnohospodárskej pôde. Po iné roky v mesiaci február sa poľnohospodár ešte len rozhliada po chotári, dnes už musí konať. Na základe klimatických podmienok, ktoré pretrvávali vo februári, značne pokročil vývoj škodlivých organizmov. Podľa hlásenia inšpektorov z jednotlivých okresov je zdravotný stav poľnohospodárskych kultúr nasledovný.

Ozimná pšenica - múčnatka trávová - v 3. a 4. signalizačnom pásme je zaznamenaný slabý výskyt, v 1. a 2. signalizačnom pásme je stredný výskyt, ktorý si už vyžaduje ošetrenie. Pre poľnohospodárov odporúčame, aby pri prihnojovaní už ošetrovali proti múčnatke. Hrdza pšeničná - na celom sledovanom území sú zatiaľ slabé výskyty. Rovnaká situácia je vo fuzáriozách, ako aj vo vírusovej zakrpatenosti pšeníc. U živočíšnych škodcov dochádza k aktivizácii hraboša poľného a v 1. a 2. signalizačnom pásme sú zaznamenané ohniskové stredné výskyty. Ošetrujeme, keď zistíme 10 kolónií (kruhov), prípadne 50 používaných východov z nôr na 1 ha, to isté platí pre ostatné oziminy. Lucernu ošetrujeme pri zistení 15 kolónií (kruhov) alebo 75 - 100 používaných východov z nôr na 1 ha.

Ozimný jačmeň - v 3. a 4. signalizačnom pásme je výskyt múčnatky v slabej intenzite, v 1. a 2. signalizačnom pásme je už stredný až silný výskyt a je bezpodmienečne potrebné ošetrenie. Hnedá škvrnitosť jačmeňa - v 3. a 4. signalizačnom sú zaznamenané slabé výskyty, v 1. a 2. signalizačnom pásme sú už hlásené stredné výskyty a je potrebné ošetrenie. Pozornosť si zasluhujú aj fuzariózy - v 3. a 4. signalizačnom pásme sú hlásené slabé výskyty, ale v 1. a 2. signalizačné pásme sú stredné výskyty a je potrebné ošetrenie. Pre ošetrenie volíme širokospektrálne fungicídy alebo kombinácie prípravkov s účinnosťou na múčnatku, hnedú škvrnitosť jačmeňa a fuzariózy. Výskyt rynchospóriovej škvrnitosti je zatiaľ len v slabej intenzite. Pozornosť si zasluhuje vírus žltej zakrpatenosti jačmeňa, v 2. signalizačnom pásme sú hlásené stredné až silné výskyty. Tam, kde je zistený výskyt, treba zmierniť dopad ochorenia hnojením dusíkatým hnojivom.

Ozimná repka - z chorôb sú zaznamenané fómové černanie stoniek v slabej intenzite v celej oblasti pestovania, plesne, múčnatka a alternária taktiež v slabej intenzite. Pozornosť si zasluhuje krytonos repkový v 1.a 2. signalizačnom pásme vzhľadom na to, že v 9. týždni bol zaznamenaný odchyt škodcu do žltých misiek. Na základe uvedenej skutočnosti odporúčame sledovať porasty ozimnej repky a pri zistení výskytu na úrovni prahu hospodárskej škodlivosti urobiť ošetrenie. Dá sa očakávať už aj výskyt krytonosa štvorzubého. Tam, kde začne kvitnúť podbeľ, treba hľadať aj blyskáčika repkového.

Ovocné dreviny

Určite si mnohí aj bežní občania všimli kvitnúce marhule, tí pozornejší aj napučané broskyne. Je to neklamný znak toho, že pravdepodobne už začne jar, i keď skutočne veľmi skoro. Vlani sme v rovnakých kalendárnych dňoch mali ešte len prvých pár dní bez znehu po dlhotrvajúcej snehovej pokrývke. Urýchlenie vegetácie medzi týmito dvoma po sebe nasledujúcimi rokmi je podľa týchto príznakov približne jeden mesiac. Či to bude na škodu, bez výraznejších vplyvov alebo dokonca pozitívne sa teraz nedá vôbec predpokladať. Príroda sa s akýmikoľvek zmenami vysporiada, len vplyv na hospodársku činnosť človeka môže byť nepriaznivý, či už následkom nižšej alebo aj nijakej úrody. Pretože kvitnúce marhule bez včiel asi ťažko zarodia.

Z toho dôvodu si treba veľmi dobre všímať prebúdzanie sa vegetácie a podľa rastových fáz ovocných stromov prispôsobiť termín aplikácie prípravkov na ochranu rastlín. Medzi prvé jarné ošetrenia ovocných stromov patrí postrek broskýň proti kučeravosti broskyňových listov. Jej pôvodca prezimuje predovšetkým na povrchu kôry vetvičiek a konárov. Hoci len menšia časť spór zostáva pod šupinami púčikov, práve táto je hlavným zdrojom jarnej infekcie. Pre šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10oC. V prípade daždivého počasia počas pučania broskýň, je ošetrenie proti tejto chorobe nevyhnutné vo všetkých oblastiach. Najúčinnejšou ochranou je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Predčasne vykonaný postrek má značne znížený účinok. Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Kuprotix 20 DKV alebo Champion 50 WP, prípadne aj sírnatý Sulka, pri ktorých pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky. Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie a tým aj možnosť infekcie, možno odporučiť ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Delan SC 750, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG neo-tec, Efuzin 500 SC alebo Syllit 65. Tieto možno použiť samozrejme aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba vykonať 7-14 dní po prvom ošetrení najneskôr do začiatku kvitnutia stromov. Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, nakoľko má veľmi nízky účinok. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1000 litrov na ha. Po kvitnutí je potrebné poškodené listy mechanicky odstrániť.

V najbližšom období bude vydaná signalizácia aj na prezimujúcich škodcov ovocných drevín.

Zelenina

Mucha fúzavka cesnaková škodí predovšetkým na porastoch zimného cesnaku. Prezimuje v štádiu dospelých múch. Vylieta skoro na jar a v tomto období sa dá očakávať, že prebieha kladenie vajíčok. Vyliahnuté larvy poškodzujú vrcholové listy. Postrek má význam iba v lokalitách s pravidelnými výskytmi, a to prípravkami Karate 2,5 WG, Karate zeon 5 SC alebo Reldan 40 EC. Postrek sa odporúča o 14 dní zopakovať.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood