Slovensko a Francúzsko budú spolupracovať v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka, ministri oboch krajín podpísali program spolupráce
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a francúzsky minister poľnohospodárstva a potravinárstva Didier Guillaume podpísali vo Vysokých Tatrách program spolupráce v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. Dotýka sa takých oblastí ako je Spoločná poľnohospodárska politika EÚ, poľnohospodárstvo, potravinárstvo, vzdelávanie a výskum či lesné hospodárstvo.
- Francúzsko je pre Slovensko v oblasti poľnohospodárstva strategický partner
- Prioritou je silná Spoločná poľnohospodárska politika EÚ
- Program spolupráce okrem poľnohospodárstva rieši aj potravinárstvo, výskum i lesy
„Francúzsko je dlhodobo najvýznamnejšou poľnohospodárskou krajinou v EÚ a je náš strategický spojenec. Program spolupráce, ktorý sme podpísali, zdôrazňuje potrebu silnej Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie a význam pôdohospodárstva a rozvoja vidieka z hľadiska hospodárstva, sociálnych aspektov, životného prostredia a ochrany prírodných zdrojov,“ uviedla pri podpise programu Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Medzi základné priority programu spolupráce patrí poskytovanie kvalitných, zdravých a bezpečných potravín a zvyšovanie konkurencieschopnosti poľnohospodárstva a vidieckych regiónov podporou lokálnej výroby a produktov. Ministri deklarujú zachovanie životaschopnosti vidieckych regiónov, zvyšovanie zamestnanosti na vidieku, podporu inovácií a tiež využívanie moderných postupov a digitálnych technológií.
Slovenská ministerka a francúzsky minister sa dohodli na podpore vzájomných obchodných, hospodárskych a vedecko-výskumných výmen v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, rybného a lesného hospodárstva a rozvoja vidieka. Obe krajiny tiež posilnia vzájomnú účasť na poľnohospodárskych a potravinárskych výstavách. Úplnou prioritou pre obe krajiny je Spoločná poľnohospodárska politika EÚ. V rámci nej majú Slovensko aj Francúzsko záujem dosiahnuť na európskej úrovni transparentné, jednoduché a jednoznačné pravidlá a chcú zabrániť narušeniam konkurencie medzi členskými štátmi.
Program spolupráce neopomenul ani vinohradníctvo a vinárstvo, ktoré sú výkladnou skriňou agrosektora oboch krajín. Ministri chcú zvláštnu pozornosť venovať spolupráci pri zmierňovaní dopadov zmeny klímy na poľnohospodárstvo. V sektore potravinárstva rezonujú témy označovania potravín, vysledovateľnosti, kvality a bezpečnosti, ako aj ochrana spotrebiteľa, férové vzťahy v potravinovom dodávateľskom reťazci a posilnenie postavenia poľnohospodárov v tomto reťazci.