V Európe klesá výskyt vtáčej chrípky u hydiny, najviac postihnuté sú čajky
Počet ohnísk vysokopatogénnej vtáčej chrípky (HPAI) u hydiny v Európe klesol, ale čajky sú naďalej silne postihnuté týmto vírusom. Riziko pre širokú verejnosť v Európe zostáva nízke. Toto sú hlavné zistenia z najnovšej správy o vtáčej chrípke, ktorú vypracoval Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a referenčné laboratórium EÚ (EURL).
V porovnaní s predchádzajúcim sledovaným obdobím (3. december 2022 – 1. marec 2023) a v porovnaní s jarou 2022 sa ohniská nákazy hydiny vyskytovali menej často v marci a apríli. Výskyt prípadov vtáčej chrípky v marci a apríli u voľne žijúceho vtáctva sa v porovnaní so sledovaným obdobím znížil, ale v porovnaní s jarou 2022 sa výskyt zvýšil. Vírus vykazoval známky dobre adaptácie na voľne žijúce vtáky, pričom silne postihoval čajky čiernohlavé a zvyšoval úmrtnosť ohrozených, voľne žijúcich druhov vtákov, ako je napríklad sokol sťahovavý.
HPAI sa naďalej rozširuje v Amerike a očakáva sa, že v blízkej budúcnosti zasiahne aj Antarktídu. Infekcie boli zistené po prvýkrát u šiestich nových druhov cicavcov vrátane morských a lasicovitých (mustelidae) cicavcov. Dva prípady boli hlásené u mačiek v USA a jeden prípad u psa v Kanade. Ako preventívne opatrenie úrad EFSA odporúča predísť kontaktu domácich zvierat s uhynutými alebo chorými zvieratami postihnutými HPAI.
Nízke riziko pre populáciu
Riziko pre širokú verejnosť v Európe zostáva nízke a nízke až stredné pre pracovníkov a iné osoby prichádzajúce do kontaktu s potenciálne infikovanými chorými a uhynutými vtákmi a cicavcami.
Links to science
Avian influenza overview March – April 2023
Viac informácií k tlačovej správe nájdete na webovej stránke úradu EFSA.