Facebook Statistics

V Žiline pribudli elektrobusy

21-12-2018

Do vozidlového parku Dopravného podniku mesta Žiliny (DPMŽ) pribudli dva nové elektrobusy, ktoré budú premávať na linkách mestskej hromadnej dopravy (MHD) 20, 22, 24, 26 a 30. Financované sú z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP)

"Je to darček pre všetkých Žilinčanov a verím, že komfort, ktorý budú tieto dopravné prostriedky poskytovať, ocenia aj cestujúci. Mesto Žilina sa stáva jedno z najzelenších miest na Slovensku v oblasti MHD. Takýmto spôsobom postupne zvyšujeme povedomie spoločnosti o potrebe využívania MHD, ako aj alternatívnych druhov dopravy, medzi ktoré elektrický pohon, a to najmä v dopravných prostriedkoch, určite patrí," zdôraznil Fiabáne.

Dodávkou dvoch nových elektrobusov sa zavŕšila obnova vozidlového parku autobusov DPMŽ, ktorá začala v roku 2014. "Počas štyroch rokov pribudlo na žilinských cestách 19 nízkopodlažných autobusov s dieslovým pohonom, 16 nízkopodlažných autobusov s hybridným pohonom a spomínané dva elektrobusy, ktoré svojou jedinečnosťou a použitými technológiami predstavujú technologický vrchol nášho vozidlového parku. Neprodukujú žiadne emisie, a tak aj my pomáhame skvalitniť čistotu ovzdušia v našom meste. Zároveň finišujeme s obnovou trolejbusov, kde sme dali do prevádzky už 30 kusov. Ďalších 12 príde do Žiliny v tomto týždni a v januári," uviedol Barienčík.

Nové elektrobusy typu Škoda Perun 26SH01 sú podľa hovorkyne mesta Žilina Barbory Zigovej dlhé 12 metrov, nízkopodlažné, plne klimatizované, vybavené kamerovým systémom a elektronickým počítaním cestujúcich. "Nechýba v nich pripojenie na wifi, USB nabíjačky či digitálna rádiostanica. Maximálna obsaditeľnosť elektrobusu je 73 osôb, pričom 28 miest je na sedenie a 45 miest na státie. Dojazd vozidiel je na jedno nabitie minimálne 100 kilometrov (km), pri priebežnom nabíjaní do 300 km," dodala hovorkyňa mesta Žilina.

Nákup elektrobusov bol financovaný z fondov Európskej únie v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Investícia vo výške 1.149.200 eur zahŕňa okrem nákupu vozidiel vybudovanie dvoch nabíjacích staníc. Mesto Žilina spolufinancovalo projekt piatimi percentami.

(TASR)

Video si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=em-TvCJe570


AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Program cezhraničnej spolupráce ENPI Maďarská republika - Slovenská republika - Rumunsko - Ukrajina
Program cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika
Regionálny operačný program
Operačný program Bratislavský kraj
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika
Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika - Slovenská republika
Bestslovakfood