Facebook Statistics
Značka Kvality

Vírus vtáčej chrípky sa v Európe šíri rýchlo

24-11-2020

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) zverejnil aktualizáciu k vtáčej chrípke v Európe. Vírus sa rýchlo šíri po celom kontinente. Podľa EFSA je riziko zavlečenia vtáčej chrípky do predtým nedotknutých európskych krajín vysoké.

Za posledný mesiac bolo hlásených viac ako 300 prípadov vtáčej chrípky v Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Írsku, Holandsku, Švédsku a Spojenom kráľovstve. Väčšina zistení sa týkala voľne žijúcich vtákov. Niekoľko ohnísk sa však vyskytlo aj u hydiny. Nová správa EFSA hodnotí pravdepodobnosť šírenia vírusu z voľne žijúcich vtákov na hydinu ako vysokú.

predchádzajúcej správe EFSA varoval, že vysoko patogénna vtáčia chrípka (HPAI) sa po epidémiách medzi divými a domácimi vtákmi v západnom Rusku a Kazachstane môže rýchlo šíriť do západnej Európy. Región sa totiž nachádza na jesennej migračnej trase voľne žijúcich vodných vtákov, mieriacich do Európy.

V nových ohniskách zatiaľ neboli zistené žiadne prípady u ľudí. Riziko prenosu na širokú verejnosť je naďalej veľmi nízke. Je však potrebné pozorne sledovať vývoj vírusu. Len tak je možné vyhodnotiť pretrvávajúce riziko vzniku vírusu vtáčej chrípky, ktorý sa môže preniesť na človeka.

Nik Kriz, vedúci oddelenia zdravia zvierat a rastlín EFSA, uviedol: „Prevencia ďalšej eskalácie týchto ohnísk si bude vyžadovať úzku spoluprácu medzi úradmi pre zdravie zvierat, ľudí, životného prostredia a zdravia pri práci - inými slovami, One Health prístup - v celej Európe."

Vnútroštátne orgány musia pokračovať v dohľade nad voľne žijúcimi vtákmi a hydinou a vykonávať kontrolné opatrenia na zabránenie kontaktu ľudí s infikovanými alebo mŕtvymi vtákmi. Členským štátom sa odporúča, aby vo vysoko rizikových oblastiach presadzovali opatrenia na zníženie rizika a posilnené opatrenia biologickej bezpečnosti, uvedené vo vykonávacom rozhodnutí Komisie (EÚ) 2018/1136.

Je zásadné, aby boli zdieľané a dostupné kompletné sekvencie vírusového genómu. Tak budú môcť úrady okamžite zistiť výskyt nových vírusov alebo genetických mutácií s vlastnosťami, ktoré sú relevantné pre zdravie zvierat a ľudí.

Správa EFSA bola vypracovaná s podporou Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Referenčného laboratória EÚ pre vtáčiu chrípku.

Pôvodné znenie tlačovej správy nájdete na webovej stránke EFSA

Médiá sa v prípade otázok môžu obrátiť na:
EFSA Media Relations Office
Tel. +39 0521 036 149
Email [email protected]

Iní ako predstavitelia médií sa môžu obrátiť na Ask EFSA Service.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
Dotazník pre potravinárov
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood