Facebook Statistics
Značka Kvality

Zsolt Simon: Musíme vrátiť stratenú dôveru zákazníkov

29-06-2011

(28.06.2011; www.tasr.sk; Ekonomika, s. ; TASR)

Luxemburg/Brusel 28. júna (TASR) - V silnom zastúpení troch komisárov EÚ sa dnes v Luxemburgu konalo zasadnutie Rady ministrov EÚ pre oblasť poľnohospodárstva a rybolovu.

Prvá a najdlhšia časť dnešných rokovaní sa Slovenska, ktoré na zasadnutí Rady zastupoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon, priamo netýkala. Išlo o otázky rybolovu. Európska únia starostlivo skúma klesanie počtu morských a oceánskych rýb, vhodných na výlov, ktoré sa nachádzajú v pobrežných vodách členských krajín únie. Vo svojom dokumente Možnosti rybolovu pre rok 2012 Európska komisia skúma, ako za pomoci plánovania, čiže určovania kvót a limitu pre členské štáty, udržať a zveľadiť potrebný počet rýb. Za pomoci najnovších vedeckých metód plánuje rozbehnúť projekt dlhodobého manažmentu v oblasti rybolovu tak, aby to zodpovedalo komunitárnej politike dlhodobo udržateľného rozvoja.

Popoludní sa ministri dostali aj k poľnohospodárskym témam, pričom v ich debatách rezonovala téma o nebezpečnej črevnej baktérii E. coli a ochote ruských úradov čiastočne otvoriť trh pre európskych pestovateľov a vývozcov zeleniny. "Komisii sa podarilo prelomiť bariéru, že je možné už aspoň čiastočne z EÚ vyvážať zeleninu do Ruskej federácie. Tým pádom sa ten tlak v rámci vnútorného trhu EÚ znížil, čo je pozitívny signál," povedal minister Simon v rozhovore pre TASR.
"Za pozitívne považujem aj to, že Európska komisia sa rozhodla navýšiť balík z 10 miliónov eur na 15 miliónov eur na propagáciu ovocia a zeleniny. Hlavne v tých sektoroch, kde bol toho roku najväčší prepad, aby sa opäť obnovila dôvera zákazníkov," dodal Simon. Podľa neho je dôležité, aby sa európski zákazníci vrátili k predošlým nákupom, lebo ináč sú ohrozené desaťtisíce pracovných miest.

Na otázku TASR, či sa program propagácie zeleninárskych produktov týka aj slovenských pestovateľov, minister Simon odpovedal kladne. "Tento program sa týka každej členskej krajiny. Záujemcovia sa môžu hlásiť do 15. septembra a od 15. novembra by sa mal program rozbehnúť," skonkretizoval Simon.

Rada ministrov EÚ dnes v Luxemburgu skonštatovala, že sa stále pracuje na tom, aby sa identifikoval pôvodca črevnej nákazy E. coli či už vo Francúzsku, kde sa v posledných dňoch vyskytlo niekoľko prípadov, alebo v Nemecku, kde je počet obetí najvyšší.
"Podstatné je to, že nejde o nejaké rapídne rozširovanie nákazy. A dá sa vylúčiť, že prvotná príčina nákazy je v poľnohospodárskych produktoch," povedal o záveroch rokovaní v Luxemburgu slovenský minister.

Medzi posledné body dnešného stretnutia Rady ministrov EÚ patril aj taliansky návrh o pomoci EÚ pre najviac ohrozené osoby žijúce v štátoch únie. Ministri nie sú spokojní so stavom, keď EÚ v pláne na rok 2012 znížila objem financií na nákup základných potravín pre najohrozenejšiu časť populácie na 113 miliónov eur, hoci v rozpočte únie je na tento cieľ vyčlenených 500 miliónov eur.
"K tomuto bodu sme sa v našich rokovaniach ešte nedostali, ale podporili sme snahu talianskej delegácie, aby bola otvorená diskusia na túto tému," povedal pre TASR Zsolt Simon.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood