Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Ak prepustia ľudí, unikátne múzeum zhrdzavie

15-03-2013

(15.03.2013; Pravda; s. 8-9; Barát Andrej)

Slovenské poľnohospodárske múzeum, ktoré jedinečným spôsobom dokumentuje tvrdosť každodenného chlebíka a uchováva revolučné farmárske vynálezy, stojí pred zánikom. Tvrdia to zamestnanci. Boja sa zeefektívňovania nákladov a prepúšťania, po ktorom zostane len šesť ľudí. Tí na starostlivosť o vyše 26-tisíc zbierkových predmetov na ploche 30 hektárov nebudú stačiť.

V 90. rokoch tu pracovalo 30 ľudí. Začiatkom roka 2013 sa ich počet znížil na 14. Múzeum už nemá riaditeľa ani upratovačku a nepočíta sa ani s brigádnikmi, čo znamená, že múzeum je počas víkendu, čiže v tom najlepšom čase pre rodiny, neprístupné. Znižovanie stavov sa zrejme nekončí.

"Na základe rozpočtu stanoveného na rok 2013 sú mzdové náklady znížené oproti roku 2012 zo 142-tisíc na 78-tisíc eur, z čoho vyplýva prepustenie asi 8 pracovníkov," uviedli zamestnanci v e-maili zaslanom redakcii. Chceli zostať v anonymite.

Šiesti ľudia sotva zvládnu udržať vo funkčnom stave vzácne stroje, napríklad dve parné lokomobily z prelomu 19. a 20. storočia. V rámci zefektívňovania nákladov sa rozpredávajú aj živé zvieratá z hospodárskeho dvora, vrátane koní, ktoré poháňali napríklad gepeľ. Kto by chcel naživo vidieť, ako pradedovia používali tento vynález na rezanie sečky, má smolu.

Podľa predsedu Zväzu múzeí na Slovensku Petra Hyrossa to môže uškodiť. Šesť ľudí podľa neho nedokáže zabezpečiť odbornú činnosť v múzeu takého veľkého rozsahu, nehovoriac o digitalizácii zbierok. "Navyše to nie je múzeum, ktoré vzniklo včera. Napíšeme list na ministerstvo pôdohospodárstva aj na ministerstvo kultúry."

Múzeá sa ťažko porovnávajú, ale napríklad Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene s rozlohou 0,24 hektára, čo je 125 násobne menšia rozloha, zamestnáva 13 ľudí. "Už my máme problém pri tomto osadenstve naplniť všetky úlohy, ktoré nám stanovuje zákon. Pri šiestich ľuďoch a takom veľkom múzeu je to nonsens," mienila vedúca Ľubica Miľanová.

Ohrozená je aj jedna z najväčších atrakcií múzea, Nitrianska poľná železnica. Len na jej prevádzku treba 8 až 10 ľudí, najatých brigádnikov ako sprievodcov, rušňovodičov, predajcov lístkov. Úzkokoľajka pritom prilákala v rokoch 2011 a 2012 do múzea takmer 30-tisíc ľudí. A to je podľa Ronalda Turčeka zo Slovenskej agentúry pre cestovný ruch veľmi slušné číslo na Nitriansky kraj. Ten patrí v návštevnosti k najslabším na Slovensku a týmto by ešte viac utrpel.

Ministerstvo pôdohospodárstva cez hovorkyňu Zuzanu Gulovú ubezpečovalo, že "múzeum nemá vôbec zaniknúť". Financuje ho štátny podnik Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra. Jeho riaditeľ František Ďurkovič priznal, že celý podnik musí teraz optimalizovať náklady.

Vyhol sa priamej odpovedi na otázku, či sa bude prepúšťať. Zatiaľ sa o tom vo vedení vraj nerozprávali. "Stav zamestnancov na jednotlivých pracoviskách a úsekoch v podniku nie je záväzný a jeho počet sa prispôsobuje ekonomickým podmienkam a pracovným požiadavkám," odpísal.

Medzi zamestnancami sa rozšírili dohady, že pod múzeom chce niekto skúpiť pozemky. Agrokomplex totiž vlastní približne len pätinu pozemkov pod celým areálom, vrátane výstaviska a múzea. Väčšia časť je rozdrobená medzi súkromníkov. Riaditeľ Ďurkovič však nevedel o tom, že by niekto plánoval predaj parciel.

Múzeum zabudnutých slov

* hajloch - vinohradnícky domček s pivnicou

* lokomobila - predchodca dnešných traktorov, v múzeu majú dve, obe funkčné, z roku 1894 a 1914

* povrieslovač - stroj na výrobu povriesla, povrazu na viazanie slamených snopov

* záboj - voštinársky záboj slúžil na výrobu vosku z včelích plástov

* gepeľ - hospodársky stroj poháňaný koňom, ktorý poháňal ďalšie stroje na rezanie, mlátenie

* kadlub - veľký vydlabaný kmeň, v ktorom sa uskladňovalo obilie

-----

Text k obr.:

Múzeum je unikátne tým, že udržiava väčšinu exponátov vo funkčnom stave. Platí to aj pre jeden z najvzácnejších exponátov, parnú lokomobilu. ktorá spôsobila revolúciu v poľnohospodárstve.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood