Facebook Statistics
Značka Kvality

Archív správ

EFSA pokračuje v práci na kumulatívnych účinkoch pesticídov

16-09-2009

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) zverejnil výsledky prebiehajúcej práce, týkajúcej sa vývoja metodík na hodnotenie kumulatívnych účinkov pesticídov, vyplývajúcich z expozície spotrebiteľov pesticídmi. Práca je zameraná na skupinu pesticídov s podobnou chemickou štruktúrou a toxickými účinkami a jej cieľom je preskúmať, či vplyv týchto pesticídov na ľudské zdravie môže byť posudzovaný súhrnne, alebo sa radšej pri hodnotení zvolí individuálny prístup.

Vedecký panel EFSA pre Prípravky na ochranu rastlín a ich rezíduá (Panel PPR) dospel k záveru, že by bolo potrebné dosiahnuť medzinárodný konsenzus, určujúci skupiny pesticídov, ktoré možno skúmať spoločne prostredníctvom hodnotenia kumulatívneho rizika. Panel PPR upresnil, že v záujme určenia neistôt, uplatňovanie nových metodík hodnotenia kumulatívneho rizika si vyžaduje ďalšiu prácu a tiež že je stále potrebná príručka o vhodných metodikách na hodnotenie expozície pesticídmi.

V predchádzajúcom stanovisku k danej téme, panel PPR bral do úvahy všetky druhy kombinovanej toxicity pesticídov, vrátane vzájomného pôsobenia rôznych chemických látok. Panel PPR dospel k záveru, že iba kumulatívne účinky pri súčasnej expozícii chemickými látkami, ktoré majú spoločný mechanizmus pôsobenia vyvolali obavy a je potrebné sa nimi ďalej zaoberať.

Za účelom zhodnotenia metodík navrhnutých v predchádzajúcom stanovisku EFSA[1], panel PPR vybral niektoré pesticídy zo skupiny triazolových fungicídov[2] na základe ich podobnej chemickej štruktúry a mechanizmu pôsobenia, ktoré sú považované za predpoklady pre hodnotenie kumulatívnych účinkov. Je potrebné zdôrazniť, že túto prácu nemožno považovať za definitívne hodnotenie rizika triazolov.

Panel hodnotil veľa variantov, ktoré zahŕňali hodnotenie dlhodobých a krátkodobých toxikologických účinkov a riešil otázky, ktoré môžu byť dôležité v rozhodovacích procesoch pri stanovení maximálneho množstva rezíduí pesticídov (MRL), alebo pre posúdenie skutočnej expozície pesticídmi. Hodnotenie bolo založené na súčasných údajoch o rezíduách triazolov v potravinách, rovnako ako aj údajoch o spotrebe potravín.

Práca EFSA o hodnotení kumulatívneho rizika, vrátane záverov tohto stanoviska, má prispieť k stanoveniu MRL, stanoveniu povolených množstiev rezíduí pesticídov v potravinách a tým k zabezpečeniu ochrany spotrebiteľov a vytvoreniu správnych poľnohospodárskych postupov. Táto iniciatíva je tiež súčasťou práve prebiehajúceho záväzku EFSA, v rámci ktorého je v popredí záujmu vývoj metodík hodnotenia rizika. Iniciatíva tiež nasleduje odporúčania uvedené v predchádzajúcom stanovisku EFSA a je súčasťou rozsiahlejšej práce EFSA o hodnotení kumulatívneho rizika, ktorá nasledovala po "Vedeckom kolokviu o hodnotení kumulatívneho rizika"[3] usporiadanom v roku 2006 a pomohla ovplyvniť vývoj v danej oblasti.

Viac informácií o práci EFSA možno nájsť na:
http://efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1211902880926.htm


[1] Stanovisko k hodnoteniu vhodnosti existujúcich metodík a ak je to potrebné, identifikácia nových prístupov na posúdenie kumulatívnych a synergických rizík pesticídov pre ľudské zdravie, EFSA, apríl 2008: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1178712607885.htm
[2] Bolo vybratých edenásť triazolov: bitertanol, cyprokonazol, difenokonazol, dinikonazol, epoxikonazol, flusilazol, propikonazol, myklobutanyl, tebukonazol, triadimefón a triadimenol.
[3] Viac informácií o 7. vedeckom kolokviu EFSA – Hodnotenie rizika z kumulatívnych účinkov pesticídov na ľudské zdravie, Cesta vpred, možno nájsť na stránke: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale- 1178620753812_1178620818616.htm


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood