Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

II. žatevný výjazd Ľubomíra Jahnátka

20-07-2012

Liptovský Ondrej, Šarišské Michaľany, 20. júla 2012  –  Počas II. žatevného výjazdu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek vycestoval na Liptov a Šariš. S poľnohospodármi sa rozprával o témach, ktoré ich trápia najviac. Venovali sa predovšetkým otázke podpory slovenských poľnohospodárov, riešili problematiku tohtoročnej úrody a vplyv extrémnych výkyvov počasia na horské a podhorské oblasti.

Rezort pôdohospodárstva začal konať a určil si prioritné ciele.

   „Je to potravinová bezpečnosť a rozvoj vidieka. V tom poľnohospodárstvo zohráva nezastupiteľnú úlohu. Slovensko je  v posledných obchodných bilanciách na tom skutočne veľmi zle.  46% podiel domácich potravín na pultoch našich obchodov je veľmi vážnym mementom. To je skutočne veľmi vážny stav,“ povedal minister Ľubomír Jahnátek.

 

Ďalej podčiarkol aktivity rezortu, spojené s aktívnou komunikáciou medzi ministerstvom pôdohospodárstva a občanmi. Spotrebiteľom treba ukázať, v čom sa líši slovenská potravina.

Stále hovoríme o prvom cieli, a to o potravinovej bezpečnosti Slovenska. Je potrebné otvorene si povedať,  na čo máme možnosti, na čo nemáme možnosti, čo vieme, a čo nevieme. Teraz prebiehajú veľmi intenzívne rokovania v rámci formovania spoločnej hospodárskej politiky. V októbri  2011 Európska komisia predstavila sedem politík novej hospodárskej politiky. Ale, bohužiaľ, nevychádzali v prospech slovenských poľnohospodárov. Spoločná politika bola nastavená na štandard,  ktorý je hlavne v členských štátoch európskej 15-ky, kde je až 70% poľnohospodárskych podnikov, ktoré obhospodarujú pôdu menej ako 5 hektárov. Priemer  EÚ je 13,6 hektára, čiže takto nastavená politika je absolútne neprijateľná pre našich poľnohospodárov a pre ďalšie členské štáty,“ spresnil minister.

Minister navrhuje vypracovať strednodobú koncepciu.  Prvý pracovný návrh by mal byť pripravený už v septembri.

 

Minister poukázal na zdecimovanie niektorých druhov chovov, aj niektorých činností v rastlinnej výrobe, čo dáva za vinu nedostatočnej podpore týchto  oblastí.  „Ideme od špecializovanej rastlinnej, živočíšnej výroby, kde treba definovať ciele, ako podporiť ovocinárstvo, zeleninárstvo, ako podporiť iné chovy, ako podporiť spracovanie, aj to ako tieto produkty dostaneme až na pulty obchodov.“ pokračoval minister pôdohospodárstva.

Informoval tiež o mimoriadnom  zasadnutí vlády, ktoré sa bude sa venovať len problematike poľnohospodárstva. MPRV SR má  pripravené nasledovné opatrenia.

1.      založenie úrody na budúci rok

„Hľadáme kritériá, zdroje máme. Sme dohodnutí s ministrom životného prostredia Petrom Žigom, že nám požičia z envirofondov , kde je k dispozíciíi balík peňazí  z predaja emisíí . Pôjde asi o  80 mil. eur, ale nepredpokladám,  že budeme celú túto sumu potrebovať. Tieto pôžičky by mali 0,5% úrok,  realizovali by sa cez PPA, “uviedol minister.

 

2.      SPF – zvýšenie príjmov z predaja pozemkov

3.      znovuzavedenie červenej nafty

4.      nákup pôdy

Minister navrhuje model, kde štát bude garantovať úvery poľnohospodárov:

„Chceme presunúť prostriedky zo Štátnej pokladnice na Slovenskú záručnú a rozvojovú banku.  Týmto fondom by kryla vaše úvery voči bankám, aby ste  neboli natoľko  zaťažení,  a aby boli  banky ochotné  vám ich poskytovať. Predpokladám , že od budúceho roka by tento mechanizmus mohol fungovať.“

5.      veľké dobytčie jednotky - VDJ

„Pre hovädzí dobytok budú diferencované. Zatiaľ nám to vychádza 60 a 110  eur na jednu VDJ ,“  uzavrel minister.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood