Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Ľ. Jahnátek odkazuje obchodníkom: Koho chytíme, toho zavrieme

14-03-2013

(Bratislava, 14. marca 2013) – Skrytý tovar v znečistených prepravkách,či kuracie mäso ohlodané potkanmi. Aj takéto pochybenia objavili hygienici počas kontrol v januári a februári 2013. V porovnaní s predvianočným obdobím, si obchody pohoršili – v priemere o 10%. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek skonštatoval, že obchodníkov za zlepšenie chválil predčasne a poslal im jasný odkaz: „Keď im v apríli nájdeme také nedostatky, aké sme našli v januári a vo februári, takéto prevádzky budú zatvorené!“

Za prvé 2 mesiace tohto roka sa vykonalo 5 790 kontrol. Nedostatky sa našli u prvovýrobcov, aj v baliarňach - dosiahli viac ako 20%. Najhoršie skončili malé, stredné predajne a hypermarkety.

Najhoršie výsledky kontrol mimo pracovnej doby. V malých  predajniach zaznamenali zlú kvalitu potravín v 43,59%, v stredných predajniach 47,44%.

Kontroly v hyper a supermarketoch skončili katastrofálne – nedostatky dosiahli 65,22%.Najhoršie skončil reťazec CBA s celkovou nepodarkovosťou 29,05%, nasledovalo TESCO (27,78%) a Billa (26,51%). Vo všetkých reťazcoch, s výnimkou Kauflandu, bola nepodarkovosť viac ako 10%, Kaufland mal 5,15%.

Na prepravu potravín sa zameralo 7 celoplošných  kontrol. Preverili 1 002 zásielok, správnych konaní, uložili 67 pokút. Podľa doteraz platného zákona sa mohli vyšplhať len na 5 074 eur. Od apríla budú pokuty podstatne vyššie. Začne platiť novela zákona o potravinách. Tá umožní inšpektorom zvýšiť pokuty až na 5 000 000 eur, a tiež dočasne, alebo trvalo uzavrieť prevádzku. A to v prípade, ak kontrola odhalí plesnivý, zle označený, alebo neidentifikovateľný tovar, tovar po lehote spotreby, či hmyz, vtáky, prípadne hlodavce na predajnej ploche alebo v sklade.

„Všetky prípady, ktoré sme vám dnes prezentovali, sú dôvodom na uzavretie prevádzok. Ministerstvo pôdohospodárstva bude od apríla postupovať nekompromisne. Kde nájde takéto nedostatky, prevádzku uzavrie,“povedal minister Ľ. Jahnátek.

Z hľadiska dodávateľských krajín, najhoršie skončilo Poľsko (32,55% nedostatkov), nasleduje Maďarsko (9,91%), na treťom mieste sú slovenskí prepravcovia (9,84% nedostatkov).Z hygienického hľadiska bolo najhoršie Slovensko, najviac problémov s chýbajúcim označením mali výrobky z Poľska.

„Nárast nedostatkov súvisí s dovozom potravín na Slovensko, len veľmi málo sa vyskytli domáci výrobcovia,“ zdôraznil ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš. Inšpektori pri dopravných kontrolách objavili výrobky po dátume spotreby, či skrytý tovar v znečistených prepravkách. Kontrolóri tieto „zásielky“ vrátili do krajiny pôvodu a tam ich zlikvidovali v kafilérii. Viac ako 2 tony pokazeného mäsa, ktoré prevážal prepravca z Poľska,  zlikvidovali na Slovenku. Riaditeľ ŠVPS SR tiež informoval, že v spolupráci s Európskou komisiou sa vytvorí databáza subjektov, ktoré boli odsúdené, alebo sa u nich našli podvody s potravinami. Každý obchodník si bude tak môcť overiť históriu dodávateľa.

V januári a vo februári si inšpektori posvietili aj na víno. Urobili 150 kontrol. Pri slovenských vínach nezaznamenali žiadne nedostatky. Pri zahraničných vínach nedostatky dosiahli 29 %, išlo o vína nižšej kvalitatívnej kategórie.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood