Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Najviac nekvalitných potravín je v super a hypermarketoch

26-07-2012

Bratislava, 26. júl 2012 – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek nevzdáva boj s nekvalitnými potravinami. Okrem toho, že pokračujú cestné kontroly, pri ktorých inšpektori odhaľujú nepoctivých dovozcov, Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR)  si posvietila aj na maloobchodný predaj potravín. Najhoršie dopadli hyper a supermarkety, a to najmä pri nočnom predaji. Z celkového počtu 325 kontrol inšpektori našli 145 závažných porušení zákonov (čo predstavuje 44,62%).

Obchodné siete s najvyšším percentom nedostatkov:

1. Billa

2. Lidl a Carrefour

3. Tesco

4. Kaufland

5. CBA

„Pozitívnym z hľadiska kvality je, naopak, reťazec COOP Jednota, kde sa pri zvýšenom počte 343 kontrol zistilo len 41 nedostatkov, teda 11,95% porušenie predpisov,“ spresnil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Za vysoké ceny – vysoká nekvalita

Najväčším problémom je podľa inšpektorov hygiena a skladovanie potravín. „Sme našli aj to, čo sme nechceli, že tam boli hlodavce, konkrétne myši, že v niektorých miestnostiach sme našli červíky, ktoré vlastne si tam žili v rozkladajúcich potravinách. Že sme videli tam lietať neskutočne veľa hmyzu. To znamená, že tieto zariadenia vôbec neboli chránené," povedal ústredný riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš.

„Bohužiaľ, kontroly ukazujú, že aktéri v potravinárskom sektore sa  vôbec nesnažia zlepšiť svoje podnikanie, stále prevažuje kvantita, rýchle zarobenie prostriedkov, a je im úplne jedno, akú kvalitu, za akú cenu, slovenský spotrebiteľ dostane na stôl. Treba si uvedomiť, že potraviny na Slovensku sú jedny z najdrahších, ktoré sú v rámci krajín EÚ. Priemerný plat slovenského občana je 6-krát nižší, ako vo vyspelej európskej 15-ke. Čiže je logické, že slovenský spotrebiteľ, slovenskí občania očakávajú za to, že platia nadštandardné ceny za potraviny, aj nadštandardnú kvalitu potravín. Tu je to naopak, za vysoké ceny dostávajú vysokú nekvalitu," dodáva minister pôdohospodárstva.

Inšpektori si posvietili aj na víno

Najčastejšími nedostatkami v senzorických znakoch bol sediment, zákal v spotrebiteľských baleniach, sekundárna fermentácia, jablčno-mliečna fermentácia, myšina a oxidácia. Najviac nevyhovujúcich vín bolo v kategórii vín bez zemepisného označenia t.j. v najnižšej kategórii vín balených v tetrapackoch, PET fľašiach, ale aj v sklenených fľašiach o obsahu 0,75 l.

 Celkovo bolo pozastavených 3500 litrov vína nevyhovujúcej kvality v hodnote 8750 euro.

 Kontroly budú pokračovať – sprísni sa legislatíva

Rezort pôdohospodárstva chce do zákona v prvom rade dostať možnosť okamžitej likvidácie nekvalitných potravín. O zistených nedostatkoch musí spotrebiteľ vedieť čo najskôr. Ministerstvo pôdohospodárstva ich zverejní na internete.

„Budeme bez komentára zverejňovať výsledky kontrol, tam, kde sú nejaké pozitívne výsledky, my ďalej nebudeme komentovať, je na kupujúcom, aby sa rozhodol, či daný tovar kupuje, alebo nekupuje, v tej v predajni, v ktorej sa zistí nedostatok,“ doplnil minister.

 

ZÁZNAM Z TK

Prílohy (dokumenty na stiahnutie)



Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood