Facebook Statistics
Značka Kvality

Archív správ

Neustále sa prehlbujúca kritická situácia na trhu s mliekom

24-03-2009

Vystúpenie ministra pôdohospodárstva SR na zasadnutí Rady ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva v Bruseli dňa 23. marca 2009 na tému „Kritická situácia v sektore mlieka“


 

Kritická situácia v sektore mlieka sa sústavne zhoršuje. Uplatňovanie súčasných trhových opatrení a nástrojov spoločnej organizácie trhu s mliekom nie je postačujúce pre zabezpečenie rovnováhy na trhu.

Táto kríza má rôzne dopady v jednotlivých členských štátoch EÚ. Dochádza k hlbokému poklesu nákupných cien, pričom medzi jednotlivými štátmi sú veľké rozdiely v úrovni nákupných cien, ale aj v úrovni podpory. V čase krízy je potrebné prijímať aj krízové riešenia. Za to správne považujem dorovnanie úrovne priamych platieb medzi novými a starými členskými štátmi. Som presvedčený, že toto je tiež jeden z dôvodov úpadku živočíšnej výroby nielen u nás, ale aj v ostatných nových členských štátoch. Diskriminácia v priamych platbách bude vždy vytvárať medzi nami bariéru.

Na Slovensku sa od minulého roka znížili nákupné ceny surového kravského mlieka pod 60% výrobných nákladov. Priemerná nákupná cena za február je u nás 21,39 €/100 kg. Pokles v porovnaní s januárom je o 14%. V marci vývoj ukazuje, že bude pod úrovňou 20 €/100 kg.

Dochádza k likvidácii stád hovädzieho dobytka, výrazne klesla inseminácia kráv a zvýšil sa predaj chovných jalovíc na mäsové účely. Je ohrozený sektor prvovýroby mlieka a s tým súvisiaca zamestnanosť obyvateľov na vidieku, čo ešte viac prehlbuje súčasnú hospodársku krízu v zamestnanosti vidieckeho obyvateľstva. Slovensko je z dvoch tretín podhorská a horská krajina.

Uvedomujeme si skutočnosť, že súčasná neštandardná situácia v sektore mlieka sa nedá vyriešiť štandardnými nástrojmi európskej agrárnej politiky a v záujme zachovať tento sektor je treba vyvinúť nové nástroje.

Obraciame sa na Európsku komisiu s požiadavkou o citlivé prehodnotenie súčasného stavu a o prípravu opatrení, ktoré by prispeli k zabezpečeniu rovnováhy na trhu s mliekom nielen v EÚ ako celku, ale aj v jej jednotlivých členských štátoch.

Komisia síce prijala opatrenia na riešenie situácie v sektore, ale nakoľko nie sú účinné a hlavne uplatniteľné vo všetkých členských štátoch, obraciame sa na Komisiu s ďalšou výzvou na zváženie a prehodnotenie ďalších návrhovo opatrení.

Stanovenie minimálnej nákupnej ceny na prechodné obdobie jedného roka predstavuje z hľadiska trhovej ekonomiky možno nie celkom štandardné riešenie, ale momentálne žijeme v období krízy, kedy sa neštandardne pristupuje aj k iným odvetviam národného hospodárstva.

Minimálna garantovaná nákupná cena mlieka v EÚ by tvorila „záchrannú sieť pre prvovýrobcov mlieka“ a bola by stanovená na základe priemerných výrobných nákladov na výrobu surového kravského mlieka. Navrhujem ju na úrovni 40 centov za liter. Zároveň je však potrebné prijať trhové opatrenia pre zachovanie konkurencieschopnosti mliekarenského priemyslu na svetovom trhu, ako napr. trvalé vývozné náhrady a eliminácia lacných dovozov z tretích krajín, ako aj oživiť regulačné nástroje v podobe podpory na zapracovanie sušeného mlieka do krmovín a aktivizáciu pomoci na zapracovanie sušeného mlieka a masla do potravinárskych výrobkov.

Ďalším navrhovaným opatrením by boli kompenzačné platby pre prvovýrobcov mlieka na prekonanie celoeurópskej krízy v sektore mlieka s cieľom kompenzovať straty spôsobené poklesom nákupných cien mlieka pod úroveň ich výrobných nákladov. Výška týchto kompenzačných platieb by bola pre jednotlivé členského štáty stanovená ako rozdiel priemerných výrobných nákladov a priemerných nákupných cien mlieka. Kompenzačné platby by sa aplikovali pokým by sa v EÚ nedosiahla rovnováha na trhu.

Pre zlepšenie obchodných vzťahov medzi účastníkmi na trhu s mliekom navrhujem, aby sa zaviedol jednotný európsky systém na sledovanie rozdelenia marže v reťazci: prvovýroba – spracovateľský priemysel – obchod. Navrhujem zaviesť povinnosť pre obchodné reťazce predkladať štatistiku o nákladoch a ziskoch z predaja potravinárskych výrobkov.

Zároveň je žiaduce predložiť v čo najkratšom čase správu o dopade zvýšenia kvót o 2% od 1. apríla 2008 spolu s návrhmi ďalšieho postupu. Ako aj vypracovať komplexnú analýzu situácie na trhu s mliekom spolu s vyhodnotením obchodných praktík, najmä vo vzťahu k podozreniam z cenového dumpingu v tretích krajinách s cieľom klásť väčší dôraz na dodržiavanie dohôd v rámci WTO.

Osobitne by som chcel v podmienkach Slovenska dosiahnuť zvýšenie stavov kráv bez trhovej produkcie mlieka preradením zo stavov kráv s trhovou produkciou mlieka a ich následným využívaním v reprodukcii s masovými býkmi aj za cenu vzdania sa 10% kvóty na mlieko pri zvýšení kráv bez trhovej produkcie mlieka o 20 tis. ks.

Vyslovujem vážnu obavu, že ak nebudú prijaté v krátkom období účinné opatrenia na riešenie tejto kritickej situácie budeme sa musieť naďalej prizerať na to, ako prvovýrobcovia likvidujú svoje chovy, čo má priamy dopad aj na zhoršenie už vzniknutej hospodárskej krízy s negatívnym vplyvom na zamestnanosť a vidiecke obyvateľstvo.

Milé kolegyne a kolegovia, dovoľte, aby som v závere ešte raz apeloval na Vás všetkých, že sa nachádzame už v etape neudržateľnej ekonomickej situácie v poľnohospodárstve, kde nám hrozí úplný kolaps farmárov vyrábajúcich mlieko. Toto moje vystúpenie má podporu aj slovenského predsedu vlády, ako aj občanov Slovenska, ktorí minulý týždeň doručili nášmu p. premiérovi svoju petíciu, pod ktorú sa podpísalo viac ako 68 tisíc občanov.

Prosím, aby sa vyhlásenie Slovenska stalo súčasťou záznamu z dnešného rokovania Rady.

Ďakujem za pozornosť!


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood