Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Pokračovanie rozhovorov so Slovenskou šľachtiteľskou a semenárskou asociáciou

07-08-2012

Štefan Adam: „Nie nadarmo vás voláme princovia rastlinnej výroby“

(Bratislava, 7. augusta 2012) - Štátny tajomník MPRV SR Štefan Adam prijal zástupcov Slovenskej šľachtiteľskej a semenárskej asociácie (SŠSA) – predsedu Ľudovíta Sleziaka, podpredsedu Gyula Zalabaia, Mariána Vargu a člena predstavenstva Vladimíra Dugoviča za účelom konkretizovania úloh a špecifikácie téz, ktoré odzneli na prvom stretnutí SŠSA s ministrom Ľubomírom Jahnátkom v máji tohto roka. Rozhovory sa predovšetkým týkali tvorby, ochrany a využívania genetických zdrojov rastlín pre výživu a poľnohospodárstvo.

„Tak, ako sme sľúbili ministrovi, prišli sme s tematickým okruhom, aby sme sa mohli podieľať na príprave koncepcie rozvoja agrorezortu z hľadiska SŠSA. Chceme, aby výsledky nášho výskumu boli hmatateľné, a predovšetkým napomáhali efektivite prvovýroby na Slovensku, “ uviedol Ľudovít Sleziak.

Štátny tajomník MPRV SR Štefan Adam na úvod zosumarizoval postupnosť krokov ministerstva pri tvorbe strednodobej koncepcie oživenia pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, predstavil stratégiu zvýšenia podielu výrobkov z domácej produkcie v obchodných reťazcoch a pripravované legislatívne kroky, ktoré ministerstvo predloží na schválenie. „Tvorbu koncepcie sme poňali „všeľudovo“, nie však „všeobjímajúco“. Preto minister rokuje so všetkými zástupcami agrosektora a po stanovení základných postulátov ich na úrovni štátnych tajomníkov spolu s riaditeľmi jednotlivých sekcií finalizujeme do pripravovanej koncepcie, ktorú chceme dopracovať do konca septembra.“

„Hoci sme neboli predchádzajúce dva roky po sebe financovaní, prestáli sme to a naša činnosť beží zatiaľ z vlastných zdrojov. Museli sme však mnohé činnosti maximálne obmedziť. Výskum v našej oblasti sa vlastne ani nemôže zastaviť, pretože ak prídeme o šľachtiteľský materiál, tak je koniec. Obnova by stála veľa finančných prostriedkov a bola by na „dlhé lakte“. Týka sa jednoročných, aj viacročných rastlín. Zo špecializovaných rastlín v oblasti novošľachtenia sme však vypadli úplne. Na druhej strane, sme v otázke vlastného množiteľského materiálu predbehli okolité krajiny a dá sa povedať, že tu sme „číslo 1“ – 300 kamiónov stromov ročne vyvezieme do zahraničia,“ povedal Marián Varga. „Bohužiaľ, na Slovensku ostáva len 10% a výsadba sadov sa nerealizuje, pretože je investične náročná. Myslím si však, že mnohé dotácie na sady sú neefektívne a ich slabou kontrolou prichádza štát o značné finančné prostriedky. Tie by sa dali lepšie využiť napríklad vo výskume.“ Ľudovít Sleziak doplnil: „Naše výsledky hovoria sami za seba – každé 1 euro znásobíme 15–krát.“

Štefan Adam sa zaujímal o predložený koncept SŠSA týkajúci sa tvorby, ochrany a využívania genetických zdrojov rastlín pre výživu a poľnohospodárstvo.

Podľa tohto konceptu, dôraz treba klásť na základný, aplikovaný výskum s cieľom využitia dosiahnutých výsledkov v celom spektre pestovaných plodín, zeleniny a ovocia v poľnohospodárskej prvovýrobe a stanovenie dlhodobých cieľov so základnými prioritami a finančným zabezpečením, dosiahnuť konkurencieschopnosť agropodnikateľov na pôde, nastavenie systematickej spolupráce so spracovateľmi obilnín (mlyny, sladovne, výrobcovia produktov dennej spotreby), presadzovanie odrôd z domácej oblasti, či rozšírenie a ekonomické zefektívnenie spolupráce s Centrom výskumu rastlinnej výroby v Piešťanoch v spoločných vedecko-výskumných projektoch.

„Presne takéto informácie, ktoré tu odzneli, potrebujeme. Presne definované kľúčové problémy a ciele, kam sa chceme dostať v priebehu určitého obdobia, stratégia, akou to budeme riešiť a následná možnosť „zlievania zdrojov“, sú podstatou pripravovanej koncepcie,“ povedal na záver Štefan Adam. „Navyše, treba si uvedomiť, že EÚ ide vyčleniť cca 5,1 miliardy eur na vedu a inováciu. Aj o tieto prostriedky chceme a musíme spolu zabojovať.“


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood