Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Prišiel som, aby som vám hovoril pravdu – aj nepríjemnú

06-11-2012

(Banská Bystrica, 5.október 2012) - Na Krajskom informačnom dni v Banskej Bystrici minister Ľubomír Jahnátek, spolu s predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milanom Semančíkom, štátnou tajomníčkou Magdalénou Lacko-Bartošovou, generálnou riaditeľkou Sekcie pôdohospodárskej politiky a rozpočtu Slávkou Jánošíkovou, generálnym riaditeľom Sekcie poľnohospodárstva Jánom Vajsom a generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry Stanislavom Grobárom, informovali zástupcov poľnohospodárov a farmárov zo Žilinského a Banskobystrického kraja o problémoch a dosiahnutých výsledkoch agrosektora a zároveň odpovedali na otázky týkajúce sa najmä jeho budúcnosti.

„Poľnohospodárstvo je najzraniteľnejším odvetvím z hľadiska obchodných výkyvov,“ konštatoval na úvod Milan Semančík, predseda SPPK. „Dúfali sme, že diskriminačný model nových členských štátov sa v novom programovacom období skončí, avšak predložené návrhy pravidiel pre nové programovacie obdobie nás nepríjemne prekvapili.“

„Prišiel som, aby som vám hovoril pravdu – aj tú nepríjemnú,“ povedal na úvod minister. „Nakoľko v poslednom období dochádza k poskytovaniu a šíreniu nekorektných informácií, či už prostredníctvom médií, alebo vzájomne vo vašich radoch, myslím si, že sa musíme viac stretávať a hovoriť o našich problémoch, postupoch a budúcnosti otvorene.“

Približne 120účastníkov si vypočulo príhovor ministra Ľubomíra Jahnátka, v ktorom okrem zhodnotenia výsledkov z rastlinnej i živočíšnej výroby uviedol: „Ide nám o systémové zmeny, nie iba o jednorazové opatrenia. Inak sa agropotravinársky komplex dopredu výraznejšie nepohne. Jednoducho povedané, nestačí nám iba vyrábať, musíme dokázať predovšetkým produkty predávať. To platí pre všetky sektory rastlinnej i živočíšnej výroby, kde musíme zosúlaďovať výrobu, reálne možnosti i zvyšovanie predaja. Sme presvedčení, že môžeme dosiahnuť aspoň 80-percentnú sebestačnosť v tých potravinách, ktoré sa u nás vyrábajú a majú predpoklady na to, aby sa vyrábali aj v budúcnosti.“ Ako ďalej uviedol minister, na konkurencieschopnosť sa treba pozerať komplexne, vrátane kvalitatívnych a produkčných parametrov. Ich zlepšovanie musí kráčať ruka v ruke s aktivitami štátu na sprísňovanie kontroly dovozu potravín a postihov za ich nekvalitnú produkciu, distribúciu i predaj. „Novela zákona o potravinách nám dáva konečne možnosti, aby sme v tomto smere postupovali nekompromisne a naozaj dôsledne chránili slovenský trh a spotrebiteľa. Povinnosť nahlasovať import potravinárskeho tovaru minimálne 24 hodín vopred príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe rozširujeme aj na členské štáty Európskej únie, zatiaľ čo doteraz sa vzťahovala len na tretie krajiny.“

Podľa ministra bude dôležité, aby sa poľnohospodári združovali do výrobno-odbytových organizácií. „Viacerí roľníci sú v tomto smere skeptickí, ale dlhodobo úspešní môžu byť len vtedy, keď skoncentrujú svoju ponuku, pretože v koncentrovanej podobe vystupujú aj ich obchodní partneri. Táto forma združovania poľnohospodárov bude zo strany Európskej únie podporovaná aj v budúcnosti, pretože Spoločenstvo si uvedomuje, že farmári sú vo výrobno-odbytovom reťazci stále najslabším článkom, a je preto potrebné zlepšovať ich trhovú pozíciu a zvyšovať vyjednávaciu silu.“

Štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Magdaléna Lacko - Bartošová uviedla, že aj v ďalšom programovacom období bude spoločná poľnohospodárska politika EÚ dvojpilierová. V systéme priamych platieb sa platby na plochu zmenia na platobné nároky, ale zmeny čakajú aj jeho ďalšie časti. Napríklad až 30 % národnej obálky má byť viazaných na plnenie podmienok tzv. ozelenenia a s najväčšou pravdepodobnosťou sa zavedú tiež stropy pre poskytovanie priamych podpôr pre veľké podniky, hoci o ich definitívnej podobe sa stále nerozhodlo. Povinná bude tiež schéma podpory mladých poľnohospodárov, na ktorú majú pripadnúť 2% a režim pre malých farmárov môže viazať až 10% národnej obálky.

„Nový je takisto prvok definovania aktívneho poľnohospodára, pre ktorý Európska komisia zvolila metódu negatívneho vymedzenia, teda určenia subjektov, o ktorých môžu členské krajiny rozhodnúť, že im neposkytnú žiadne priame platby,“ prízvukovala M. Lacko- Bartošová. „Ide napríklad o prevádzkovateľov letísk, železničné podniky, vodárne, realitné spoločnosti, vzdelávacie inštitúcie, spoločnosti prevádzkujúce športové a rekreačné ihriská, poľovnícke združenia, statky rybolovu a akvakultúry, kempy a pod. Členské štáty budú mať zrejme možnosť nastaviť aj iné objektívne a nediskriminačné kritériá, ktoré zabezpečia, že priame platby nedostanú prijímatelia, ktorých poľnohospodárska činnosť tvorí len nepatrnú časť z celkových hospodárskych aktivít, resp. ich hlavná činnosť nespočíva v poľnohospodárstve.“

Podľa generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Stanislava Grobára by v tomto kalendárnom roku malo byť vyplatených zhruba 80% priamych platieb. Zhruba do polovice decembra by mohli byť uspokojení „bezproblémoví“ žiadatelia o štátnu pomoc i o podporu na zamestnávanie znevýhodnených a značne znevýhodnených zamestnancov. Agentúra pripravuje tiež zmluvy na výhodné návratné úvery na založenie novej úrody, ktoré zdrojovo vykryje z pôžičky Environmentálneho fondu. Zrejme koncom prvého štvrťroka 2013 zverejní PPA výzvu na nenávratnú pomoc na modernizáciu fariem, kde by malo byť k dispozícii zhruba 8-10 miliónov eur.

Generálna riaditeľka sekcie pôdohospodárskej politiky a rozpočtu MPRV SR Slávka Jánošíková načrtla základné kontúry budúcoročného rezortného rozpočtu. Upozornila, že jeho návrh v príjmovej i výdavkovej časti, je ovplyvnený nevyhnutnosťou konsolidácie verejných financií, pričom v štátnej pomoci sa objavuje aj čiastka 10 miliónov eur na daňové zvýhodnenie nafty používanej v poľnohospodárskej výrobe. Tento inštitút sa v pozmenenej podobe i výške pomoci opäť vracia do slovenskej praxe ako jeden z výsledkov augustového výjazdového rokovania vlády o zmiernení dôsledkov sucha na poľnohospodárstvo, ktoré sa uskutočnilo v Nových Sadoch.

Po ukončení príhovorov a prednášok sa otvorila diskusia s účastníkmi Krajských informačných dní.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood