Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP na 5.9.-15.10.2011

06-09-2011

Repka ozimná

Na nebezpečenstvo poškodenia vzchádzajúcej repky skočkami rodu Phyllotreta (skočka kapustová, poľná, čierna, čiernonohá) sme už upozorňovali. Na klíčnych listoch chrobáky vyžierajú okienka v takom rozsahu až dokážu celkom zničiť porast. Pri slnečnom a teplom počasí postupujú veľmi rýchlo. Skočka repková škodí iným spôsobom. Jej larvičky sa vžierajú do listových stopiek mladých rastlín a tam prezimujú. Na jar pokračujú v žere až do leta, kedy sa zakuklia a mladé chrobáky sa znovu vyliahnu v auguste. Pri silnom napadnutí treba ošetrenia opakovať, niekedy aj v tom istom dni. Povolené sú prípravky: Decis EW 50, Delta EW 50, Decis Protech, Nexide, Rapid, Karate Zeon 5 CS.
Upozornili sme aj na slimáky a slizniaky. Chemická ochrana je veľmi obmedzená na návnadové prípravky Mesurol Sneckenkorn a Mesurol Alimax.
Vhodnou alternatívou je biologický prípravok Nemaslug, obsahujúci mikroskopické parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita, ktoré aktívne vyhľadávajú slimáky a množia sa v ich tele, čím ich vlastne rozložia. Keď sa telo slimáka začne rozkladať, nová generácia hlístic opustí napadnutého slimáka a vyhľadá ďalšieho. Slimák po napadnutí prestane do 3 až 5 dní žrať, behom dvoch týždňov po aplikácii uhynie. Prípravok pôsobí dlhodobo až 6 týždňov!
Ďalším škodcom vzchádzajúcej repky sú čierne larvy piliarky repkovej (Athalia rosae). Vyliahnu sa z vajíčok nakladených v listoch mladých rastlín. Obžierajú listy od okraja k žilnatine, pri teplom slnečnom počasí skonzumujú za deň dvakrát toľko ako vážia. Tu je najúčinnejšia len chemická ochrana aj keď prirodzene bývajú larvy napádané hlísticami a bystruškami. Registrované sú proti nej prípravky Vaztak 10 EC, Decis EW 50, Delta EW 50, Decis Protech, Nexide, Rapid.
Lokálne môžu škodiť aj húsenice siatice oziminovej (Agrotis segetum). Na rozdiel od lariev piliarky, neznášajú denné svetlo a za potravou vyliezajú iba v noci, sú schopné prejsť aj 20 m. Cez deň sú v pôde. Poškodzujú rastliny prehrýzaním stonky a vťahovaním listov do pôdy. Najčastejšie škodia na parcelách po obilninách. Chemická ochrana porastov je účinná na mladé húsenice a pokiaľ nie je porast zapojený. Postrekovať treba v noci. Povolený je jediný prípravok Nurelle D v dávke 0,6 l na ha v Zozname prípravkov na ochranu rastlín a iných prípravkov 2011 v časti Mimoetiketové povolenia rozšírenia rozsahu použitia registrovaných prípravkov.
Po vytvorení 4-8 listov treba sledovať porasty na výskyt hubového ochorenia fómové černanie stoniek (Phoma lingam). Prejavuje sa najskôr na listoch v podobe okrúhlych škvŕn s nažltlým okrajom a šedým stredom. Najnebezpečnejšia je na koreňovom krčku, kde tvorí trhlinky, suchú hnilobu a korkovatenie, čo má za následok oslabenie až odumretie rastlín. Infekcia nastáva z pôdy a nemoreného osiva. Proti fóme je povolených do repky niekoľko prípravkov s účinkom aj na ďalšie hubové ochorenia: Capitan 25 EW, Caramba, Pictor, Prosaro 250 EC, Version a biologický prípravok Polyversum.
Prípravky na báze tebuconazolu (Lynx, Orius 25 EW, Horizon 250 EC, Ornament 250 EW), flusilazolu (Capitan 25 EW) a metconazolu (Caramba) majú morforegulačný efekt.
Regulátor rastu Retacel Extra R 68 sa aplikuje do konca septembra, keď rastliny majú 5-7 pravých listov na zvýšenie zimovzdornosti. Pre lepšiu účinnosť pridajte do postrekovej kvapaliny zmáčadlo Silwet L-77.
Pri prehliadke porastov nepodceňujte výskyt hraboša poľného (Microtus arvalis). Laboratórne bolo zistené, že najatraktívnejšou potravou v zimnom období sú pre neho listy repky. Rozširuje sa aj pod snehovou pokrývkou, ak nie je pôda silne premrznutá. Registrované sú proti nemu návnadové prípravky Phostoxin, Ekophos-Alp, Stutox-I.

Pór

Začiatkom augusta bola uverejnená ochrana póru proti mínerke pórovej mechanickým spôsobom, a to prikrývaním porastov netkanými textíliami, ktoré treba ponechať na poraste minimálne do konca septembra. Rojenie jesennej generácie možno pozorovať v závislosti od zrážok a teplôt už koncom augusta, pričom začína väčšinou po daždivejšom a chladnejšom počasí. Prítomnosť dospelcov v poraste je možné zistiť podľa vpichov na špičkách listov póru. Jesenná generácia lieta pri priaznivom počasí ešte aj v slnečných októbrových dňoch.
Ak sme nepoužili vyššie spomínanú mechanickú ochranu, do úvahy by mohla prichádzať chemická. Lenže momentálne nie je povolený žiadny prípravok na ochranu póru proti mínerke pórovej. Termín ochrany by mal byť v období 7.-11. septembra. Dospelce sú zasiahnuteľné len v čase rojenia, pričom toto obdobie sa môže predĺžiť v závislosti od poveternostných podmienok. Larvy sú zasa chránené vo vnútri listov a po preniknutí do podzemnej časti aj zeminou. Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd.

Ovocné stromy

Zaujímavými škodcami ovocných drevín, najmä jabloní, hrušiek, sliviek a orechov, a okrasných drevín, napr. briez, líp a ruží, sú piadivka jesenná a piadivka zimná. Hoci sa bežne vyskytujú, škodia iba vo výnimočne priaznivých rokoch.
Piadivky prezimujú v štádiu podlhovastých, pomarančovožltých 0,8-1 mm veľkých vajíčok, ktoré sú v pazuchách púčikov alebo na konárikoch. V priebehu apríla sa liahnu húsenice, ktoré obžierajú listy a mladé plody. Pri silnejšom výskyte môžu spôsobiť až holožer. Rozdiel medzi jednotlivými druhmi je v tom, že u piadivky jesennej si húseničky vytvárajú zo skrútených listov úkryt, kde si neskôr spriadajú riedky pavučinový zámotok, zatiaľ čo húsenice piadivky zimnej nežijú v skupinách a netvoria zámotky. Dospelé húsenice sú dlhé 30-35 mm. Koncom júna až začiatkom júla sa presúvajú do pôdy, kde sa v pomerne značnej hĺbke aj 20 cm zakukľujú. V septembri až októbri sa liahnu motýle, ktoré majú výraznú pohlavnú dvojtvárnosť. Samčekovia sú okrídlení a vyzerajú ako bežný motýlik, ale samičky nemajú vytvorené krídla (pri piadivke jesennej majú krídla zakrpatené) a preto nemôžu lietať, ale iba liezť. Krátko po vyliahnutí sa motýle pária a následne samičky odchádzajú do korún stromov klásť vajíčka. Škodca má iba jednu generáciu za rok.
Nemožnosť samičiek lietať umožňuje použiť mechanický spôsob ochrany. V prípade silných opakovaných výskytov možno koncom septembra a v priebehu októbra odchytávať na Bio Plantella lepiaci pás, Lepové pásy alebo lep Chemstop - ecofix nanášané na kmeňoch stromov samičky lezúce do koruny. Lepy sa nanášajú náterom v 0,2-0,3 mm hrúbke vo výške 1-1,5 m nad zemou v podobe 8-10 cm širokého prstenca. Kôra stromov musí byť predtým očistená a vyhladená. Okrem stromov musia byť lepovými pásmi alebo lepom zabezpečené aj oporné kolíky. Lepové miesta sa musia kontrolovať, zbavovať nečistôt a prilepeného hmyzu. Veľmi znečistené pásy treba obnovovať. Pri chemickej ochrane je veľmi účinný predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom. Pre piadivky je stanovený prah hospodárskej škodlivosti v počte 2 a viac vajíčok zistených v priemere na 1 meter dĺžky 2-3-ročných konárov v období december až február. Počas vegetácie sa používajú prípravky účinné všeobecne proti húseniciam motýľov. Avšak v pravidelne ošetrovaných sadoch zvyčajne nie je potrebné osobitné ošetrovanie proti piadivkám.

2.9.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood