Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 1.7. – 7.7.2011

01-07-2011

Vlhkomilné choroby

Uplynulý jún možno hodnotiť zrážkovo v niektorých lokalitách ako mierne nadpriemerný. Preto opätovne upozorňujeme na vlhkomilné plesňové ochorenia, a to pleseň cibuľovú na cibuli, pleseň zemiakovú na zemiakoch a rajčiakoch, pleseň uhorkovú na tekvicovej zelenine a chrastavitosť jadrovín. Výber prípravkov proti nim je pomerne široký vrátane možnosti použitia jedného prípravku proti všetkým uvedeným chorobám. Treba však brať ohľad aj na ochrannú dobu pred zberom, najmä pri uhorkách, rajčiakoch a skorých odrodách zemiakov a jabloní. 

Poľné plodiny

Od konca júna sa v porastoch repy objavujú ojedinele drobné škvrny na listoch. Spôsobuje ich hnedá škvrnitosť listov - cerkospóra repová. Škvrnky sú na začiatku výskytu veľké 2-3 mm s výrazným červenohnedým lemovaním a sivohnedým stredom. Postupne môžu škvrny splývať a usychať. K svojmu rozvoju choroba vyžaduje vlhké počasie s vyššími teplotami, nočné teploty nad 16°C napomáhajú tvoreniu spór a tým prenosu choroby vetrom a dažďom na ostatné rastliny. Tento rok je začiatok júla chladnejší, čo je pre pestovateľov priaznivé znamenie, že aj plošné šírenie choroby bude postupovať pomalšie. Za kritické číslo sa považuje výskyt nad 20 % napadnutých listov. Dôvodom na ošetrenie je aj ohniskový výskyt. Práve júlové výskyty cerkospóry sú rozhodujúce pre jej ďalšie šírenie, lebo sú to primárne infekcie z pozberových zvyškov. Pri ich objavení na poraste treba ošetrovať dvakrát za vegetáciu: prvé ošetrenie v júli, druhé ošetrenie o dva týždne. Ak sa prvé príznaky choroby objavia až v auguste, je potrebné jedno ošetrenie. Pri dosiahnutí kritického čísla až v druhej polovici augusta je už ošetrenie neefektívne. V našich pestovateľských oblastiach sa ošetrovanie cukrovej repy proti cerkospóre hneď na začiatku výskytu ukázalo ako vysoko rentabilné, lebo choroba dokáže napadnúť sekundárne celý porast a znížiť cukornatosť a úrodu buliev až na 50 %.
V rovnakom období je cukrová a kŕmna repa napádaná aj múčnatkou repovou, preto sú viaceré prípravky zaregistrované proti obidvom chorobám:
- AMISTAR, AMISTAR XTRA, EMINENT 125 EM, SFERA 267,5, SFERA 535, BUMPER SUPER – cerkospóra a múčnatka repová;
- ALERT EXTRA, HARVESAN, JUWEL, KOCIDE 2000, BRAVO 500, KUPRIKOL 50, CUPROCAFFARO – len na cerkospóru;
- THIOVIT JET – len na múčnatku.
Múčnatku repovú rozoznáme na listoch veľmi ľahko: celé listy sú z vrchnej strany pokryté bielym múčnatým povlakom. Obidve choroby napádajú na repe staršie listy.
Podobné príznaky ako cerkospóra má ramuláriová škvrnitosť repy, škvrny sú však väčšie asi 10 mm a okraj škvrny nie je výrazný. Typický je aj neskorší nástup choroby koncom augusta až začiatkom septembra.
Na repe teraz pozorujeme aj poškodenie od ľadovca, vírusové ochorenia a poškodenie od kvetárky repovej. Aj keď býva početnosť lariev tejto muchy dosť veľká, poškodenie listovej plochy nie je také silné, aby bolo potrebné ošetrovať, a hlavne nie teraz. Ochrana sa robí do šiestich pravých listov.
V integrovanej ochrane rastlín proti hnedej škvrnitosti listov – cerkospóre treba využiť všetky možné spôsoby na zabránenie prenosu infekcie:
- zaoranie rastlinných zvyškov,
- správna výživa rastlín (neaplikovať neskoro N, zabezpečiť dostatok B, Mg, Mn),
- dodržanie časového odstupu 4 rokov od pestovania repy na tom istom pozemku,
- vzdialenosť minimálne 100 m od pozemku, kde sa v predchádzajúcom roku pestovala repa,
- obmedziť pestovanie iných hostiteľských rastlín (špenát, mrlíkovité),
- využiť vhodne závlahu,
- ošetrovať proti burinám a škodcom,
- vyberať tolerantné odrody.

Ovocné stromy

V súčasnosti prebieha rojenie druhej generácie podkopáčikov na jabloniach v najjužnejších oblastiach Slovenska. Ich škodlivosť je významná hlavne v najteplejších oblastiach, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, pričom menšie škody môžu vzniknúť aj na juhu susediacich okresov, teda Pezinok, Senec, Trnava, Nitra a Levice, plus na východe republiky v okrese Trebišov. Na ostatnom území republiky sú ich škody zanedbateľné. Momentálne prebieha intenzívne rojenie dospelcov podkopáčikov a postupne aj kladenie vajíčok. Na chemickú ochranu v čase rojenia v období 2.-5. júla možno použiť prípravky Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so Zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS alebo Lambdol alebo v čase kladenia vajíčok približne o 5-7 dní neskôr oproti uvedenému obdobiu sa používajú prípravky Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Spintor a Rimon 10 EC.
Prvá polovica júla je aj obdobím postupného rojenia druhej generácie obaľovačov. Najprv lietajú motýle obaľovača broskyňového a slivkového a po nich obaľovača jablčného. Preto upozorňujeme na ošetrovanie proti obaľovačovi slivkovému a broskyňovému, ktoré treba vykonať približne podľa nasledovnej tabuľky:
 

územie Slovenskej republiky obaľovač slivkový obaľovač broskyňový
1. termín 2. termín
1. signalizačné pásmo (okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky) 8. až 12. júla 15. až 20. júla 13. až 18. júla
2. signalizačné pásmo (ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce): 12. až 15. júla 20. až 25. júla 18. až 23. júla
3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne 600 m): 19. až 22. júla 26. júla až 1. augusta 24. až 30 júla
polohy nad 600 m ešte plus 5-7 dní -

 

Uvedené termíny treba prispôsobiť konkrétnej lokalite, prípadne aj zmenám počasia, najlepšie pozorovaniu v sade. Väčšinou postačuje jedno ošetrenie. Povolené prípravky:

- obaľovač slivkový:

  1. skupina prípravkov – Dimilin 48 SC alebo
  2. skupina prípravkov – Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Mospilan 20 SP,

- obaľovač broskyňový – Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol.

Vnič

Na viniči sú pozorované prvé výskyty múčnatky aj peronospóry, preto je potrebné ďalšie ošetrenie 2 týždne po odkvitnutí proti obom chorobám.

1.7.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood