Facebook Statistics
Značka Kvality

Archív správ

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 20.03.2009

16-03-2009

Ovocné dreviny

I keď nebadane, ale pomerne rýchlo po roztopení snehu, začína pozvoľné prebúdzanie vegetácie. Pre pestovateľov je to neklamný dôkaz začiatku jarných prác vrátane ochrany proti chorobám a škodcom. Medzi prvé jarné ošetrenia ovocných stromov patrí postrek broskýň proti kučeravosti broskyňových listov. Jej pôvodca prezimuje predovšetkým na povrchu kôry vetvičiek a konárov. Hoci len menšia časť spór zostáva pod šupinami púčikov, práve táto je hlavným zdrojom jarnej infekcie. Pre šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10oC. Je zaujímavé, že hube vyhovujú skôr nižšie ako vyššie teploty. Súvisí to zrejme s rýchlejším usychaním akejkoľvek vlhkosti, vrátane pravidelnej rannej rosy. Nakoľko dažde pretrvávajú od začiatku marca a ich ukončenie je, zdá sa, v nedohľadne, ošetrenie proti tejto chorobe bude nevyhnutné vo všetkých oblastiach. Najúčinnejšou ochranou je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Predčasne vykonaný postrek má značne znížený účinok. Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Champion 50 WP alebo Kuprikol 50, prípadne aj sírnatý Sulka, pri ktorých pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky. Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie a tým aj možnosť infekcie, možno odporučiť ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Citan DG, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG neo-tec, Efuzin 500 SC, Novozir MN 80 alebo Syllit 65. Tieto možno použiť samozrejme aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba vykonať 7-14 dní po prvom ošetrení najneskôr do začiatku kvitnutia stromov. Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, nakoľko má veľmi nízky účinok. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1000 litrov na ha. Po kvitnutí je potrebné poškodené listy mechanicky odstrániť.

Marhule sú druhou kôstkovinou, ktorú na jar treba niekedy skoro ošetrovať. I keď ešte väčšinou nekvitnú a víkendové ochladenie ich znova pribrzdí v raste, vlhké počasie vyhovuje aj ďalšej chorobe, ktorá často napáda práve marhule, a tou je monilióza kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá v menšej miere poškodzuje aj čerešne a višne. Toto ochorenie sa nápadne prejavuje hlavne v čase dozrievania plodov ich hnitím. Z poškodených plodov huba následne preniká do konárikov, odkiaľ sa šíri ďalej smerom dovnútra koruny a spôsobuje jej presychanie. Menej časté býva poškodenie kvetov v čase kvitnutia, kedy huba spôsobuje usychanie kvetov a následne stratu na úrode. Ochranou proti tejto chorobe je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere. Veľkou chybou je, keď ešte v jarnom období visia na stromoch suché plody z vlaňajšej úrody. Väčšinou takéto plody visia na suchých vetvičkách, ktoré sú už do značnej hĺbky poškodené a preto ich treba odstrániť až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva 2-krát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách a za daždivého počasia, ktoré pred kvitnutím tento rok bolo a pravdepodobne aj bude. Medzi náchylné odrody marhúľ patrí napr. Bredská, Rakovského, menej náchylná je Bergeron, náchylné višne sú Favorit, Morela pozdní a menej náchylná je Meteor Korai. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Signum, Sporgon 50 WP a Zoran a na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Vzhľadom na časté prehánky upozorňujeme, že všeobecne na zabezpečenie dobrej účinnosti prípravkov (najmä kontaktných) je potrebné, aby do 6 hodín po ošetrení neboli žiadne zrážky, takže treba veľmi starostlivo vyberať vhodný termín ošetrenia. V prípade skorých a intenzívnych zrážok, treba zvážiť potrebu opakovaného postreku.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood