Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 22. - 28.07.2011

22-07-2011

Pozberové ošetrenie pôdy

Pozberové ošetrenie plôch po zbere repky, obilnín a strukovín býva rôzne v závislosti od počasia a tým aj od času prípravy pôdy na sejbu následnej plodiny. Ideálne je ošetrenie plôch po zbere len mechanicky kultivačnými zásahmi, čo si vyžaduje nielen dostatok času, vhodné počasie, ale je aj finančne náročné. Na likvidáciu burín sa preto okrem kultivácie čoraz viac využívajú totálne herbicídy, hlavne na strniskách po obilninách. Spoločné pre všetky plochy po zbere plodín je potreba zapraviť pozberové zvyšky.
Pozberové zvyšky po strukovinách je potrebné zapracovať rotavátormi, vypadané semená strukovín nechať vzísť a neskôr ich zaorať na zelené hnojenie. Rovnako aj repkovú slamu je potrebné podrviť a zapraviť. Toto zapravenie je vhodné urobiť až po vzídení výmrvu semien repky pred sejbou obilnín, keď už pomerne dobre vyrastený výmrv poslúži ako zelené hnojenie.
Pestovanie medziplodín je veľmi vhodné na prerušenie „zeleného mostu“ zo vzídeného výmrvu ako prenášača chorôb a škodcov z pozberaného porastu na novozaložené porasty tej istej plodiny na okolitých pozemkoch. Ako medziplodiny sa využívajú rastliny s rýchlym rastom, odolné voči suchu a chladu: horčica, repica, repka, ľadenec, lucerna, komonica, facélia a iné. Významné sú aj ako zdroj organickej hmoty pre pôdu, čím zlepšujú jej prirodzené vlastnosti a prispievajú k regenerácii pôdnej úrodnosti. Priaznivo ovplyvňujú biologické, chemické a fyzikálne vlastnosti pôdy, znižujú pôdnu eróziu.
Podmietka strniska po obilninách zlepšuje hospodárenie s vlahou a znižuje riziko prenosu hubových ochorení, najmä steblolamu. Pozberové zvyšky po obilninách je vhodné rozdrviť, aplikovať dusíkaté hnojivo a zaorať.
Systémov na mechanické spracovanie pôdy po zbere plodín je niekoľko. Chemická likvidácia vzídeného výmrvu je v porovnaní s mechanickými spôsobmi lacnejším variantom ničenia výmrvu a odburinenia pozemkov od jednoročných aj trvácich burín: pýr plazivý, pichliač roľný, palina obyčajná. Buriny musia byť v aktívnom raste, pýr pri výške 10-15 cm.
Na ošetrenie strniska sú povolené prípravky na báze účinnej látky glyphosate: ACOMAC, COSMIC, CLINIK, DOMINATOR, GLYFOGAN, GLYFONOVA, JETSTAR, KAPAZIN, KAPUT, KAPUT HARVEST, MAMBA, ROUNDUP AKTIV, ROUNDUP BIAKTIV, ROUNDUP KLASIK, ROUNDUP TURBO, TORINKA a TOUCHDOWN SYSTEM 4 a ich súbežné prípravky. Aplikujú sa na strnisko alebo po podmietke, keď má pýr 3-4 nové listy a trváce buriny sú už vyrastené do výšky minimálne 10 cm. Účinná látka sa rýchlo odbúra počas niekoľkých dní, preto sa môžu aplikovať aj neskoro na jeseň bez rizika pre následné plodiny. Po aplikácii sa nesmie pôda najmenej 2 týždne spracovávať. Ak sú na pozemku len jednoročné buriny alebo výmrv obilnín, stačí 24 hodín. K niektorým prípravkom je povolené pridávať síran amónny, čím sa dosiahne zníženie dávky prípravku a zlepšenie účinku. Dávka vody je 200 l na ha. Týmto spôsobom môžete ničiť buriny aj v bezorebných systémoch na jar alebo pri minimalizácii spracovania pôdy. Glyphosate nedostatočne účinkuje na bolehlav škvrnitý starší ako 1 rok, ostružinu a rastliny so zdrevnatenými koreňmi.

Repka ozimná

Pri výbere prípravkov na morenie ozimnej repky sa zamerajte na komplexnú starostlivosť o osivo a použite prípravky s účinkom nielen na choroby vzchádzajúcich rastlín, ako sú PREMIS UNIVERSAL a VITAVAX 200 WP, ale využite aj prípravky s účinkom proti živočíšnym škodcom vzchádzajúcich rastlín ELADO 480 FS, COSMOS 500 FS, CHINOOK 200 FS a kombinované moridlo CRUISER OSR (choroby prenosné osivom a pôdou, skočky, piliarky, vošky).

Ovocné stromy a zelenina

Doterajšie júlové počasie viac praje múčnatkovým chorobám, preto opätovne upozorňujeme najmä na múčnatku na jabloniach, proti ktorej je ochrana potrebná vo všetkých oblastiach. V lokalitách s vyššími úhrnmi zrážok treba neskoré odrody jabloní ošetrovať aj proti chrastavitosti.
Ďalej upozorňujeme na múčnatku mrkvovú napádajúcu mrkvu a petržlen. Proti múčnatke mrkvovej sú najvhodnejšie preventívne opatrenia, a to dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Pri chemickej ochrane sú povolené prípravky Sulikol K a Thiovit Jet, ktoré sa však používajú až pri zistení prvých príznakov choroby, preventívne sa neošetruje.
Ešte pripomíname ochranu proti moliciam na zelenine a v prípade silného výskytu proti roztočom a roztočcom na ovocných stromoch a zelenine.

Zemialy a rajčiaky

Pleseň zemiaková na zemiakoch a rajčiakoch nemá najvhodnejšie podmienky na šírenie. Ochrana proti nej má význam iba v oblastiach so zrážkami nad 30 mm za týždeň. Odrody zberané do 14 dní už neošetrujeme. U silne poškodených porastov treba radšej zvážiť možnosť predčasného ukončenia vegetácie (mechanicky zničením vňate alebo chemicky desikáciou) na zabránenie presunu choroby do hľúz. V prípade chemickej ochrany treba dodržiavať ochrannú dobu pred zberom.

Vinič

Na viniči sú pozorované približne od začiatku júla sporadické výskyty múčnatky na strapcoch. Našťastie zatiaľ nemajú veľmi stúpajúcu tendenciu. Napriek tomu však ochrana proti tejto chorobe je potrebná vo všetkých vinohradníckych oblastiach. Nakoľko odrody zberané od druhej dekády septembra a neskôr sa budú ošetrovať ešte 2-krát, prípravok proti peronospóre stačí pridať do posledného postreku približne o ďalšie 2 týždne. Neodporúčame kombinovať prípravky s účinkom proti tej istej chorobe, na spoľahlivú ochranu musí postačovať jeden prípravok. Vyhneme sa tým urýchleniu vzniku rezistencie v budúcich rokoch. Proti plesni sivej treba ošetrovať iba v oblastiach s intenzívnejšími zrážkami presahujúcimi 50 mm za posledný týždeň. Skoré odrody už neošetrujeme.

21.7.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood