Facebook Statistics
Značka Kvality

Archív správ

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 27.3.2009

30-03-2009

Ovocné dreviny

S postupným otepľovaním sa prebudili aj jadroviny, u ktorých je prvým ošetrením predjarný postrek, hlavne u jabloní. Predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, kedy sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je veľmi vhodné, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, kedy sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov. Najvyššia účinnosť je pri teplotách aspoň 10oC. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Z povolených prípravkov sa používa Vektafid A. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (okolo 1 000 l/ha), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.

U veľkopestovateľov, najmä v obciach s vlani potvrdenými výskytmi spály jadrovín, odporúčame preventívny postrek ešte pred vypučaním stromov meďnatými prípravkami, a to pre jablone Cuprocaffaro, Funguran a Kuprikol 50 v 0,05-0,1 % koncentrácii. Prípravky Cuprocaffaro a Kuprikol 50 sú povolené aj pre hrušky v koncentrácii 0,1-0,2 % a v škôlkach jabloní a hrušiek v 0,3 % koncentrácii. Pre pestovateľov s výskytom tejto karanténnej choroby je toto ošetrenie v podstate povinným preventívnym opatrením.

V prípade opakovaných hospodársky významných poškodení jahôd roztočíkom jahodovým možno vykonať ochranu prípravkami Apollo 50 SC (0,4 l/ha), Ortus 5 SC (2,0 l/ha) alebo Vertimec 018 EC (1,0 l/ha). Prvé ošetrenie sa vykonáva pri pučaní, druhé pred začiatkom tvorby kvetných pukov. Tento škodca spôsobuje deformácie a zakrpatievanie srdiečkových listov. Prezimuje v srdiečkach rastlín. Preventívne pôsobí výsadba zdravého výsadbového materiálu a výber nenapadnutých plôch.

Zelenina

Pri pestovaní priesad zeleniny spôsobuje významné škody padanie vzchádzajúcich rastlín, ktoré je komplexným ochorením viacerých húb súčasne. Pri pestovaní treba priesadám zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a optimálnym výsevkom primeranú vzdialenosť navzájom. V chemickej ochrane sa uplatňuje prípravok Previcur 607 SL v 0,15-0,25 % koncentrácii. Používa sa vo forme zálievky po sejbe a presadení v množstve 3-5 litrov roztoku na 1 m2. Previcurom sa nesmie ošetrovať kaleráb!

Na cesnaku škodí háďatko zhubné. Viac sa vyskytuje na ťažkých pôdach. Okruh hostiteľských rastlín je veľmi široký, osobitne sú ohrozené cibuľa, cesnak, hrach, fazuľa, mrkva, zeler a repa, menej okrasné rastliny. K hospodársky významným škodám dochádza hlavne v rokoch s vlhkou a chladnou jarou. Na zamorených pozemkoch nie je vhodné pestovať akékoľvek hostiteľské rastliny aspoň 4 až 6 rokov. Ak vysádzame jarný cesnak, možno sadivo proti nemu moriť prípravkom Sulka v 5 % koncentrácii počas približne 6-12 hodín. Morí sa iba sadivo napadnuté alebo z napadnutia podozrivé, zdravé sadivo sa takto neošetruje. Namorené strúčky sa môžu ihneď vysádzať, prípadne najneskôr do 7 dní po namorení a následnom osušení.

Na cesnaku ďalej škodí mucha fúzavka cesnaková, ale predovšetkým na porastoch zimného cesnaku. Vylieta skoro na jar a v tomto období sa dá očakávať, že sú už nakladené prvé vajíčka, nakoľko niekoľko dní vystúpila teplota nad 10oC. Postrek má význam iba v lokalitách s pravidelnými výskytmi, a to prípravkami Ceon 5 CS (0,05 %), In-sek (0,05 %), Karate zeon 5 SC (0,05 %), Karate zeon 050 CS (0,05 %), Karate so zeon technológiou 5 CS (0,05 %), Lambdol (0,05 %) alebo Reldan 40 EC (0,75 l/ha alebo 0,125 %), ktorý sa robí po prvom oteplení nad 10oC a o 14 dní sa zopakuje.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood