Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP

09-05-2011

Poľné plodiny

Obilniny
Koncom apríla sa začali v porastoch obilnín objavovať imága kohútika pestrého (Oulema melanopus) a kohútika modrého (Oulema gallaeciana). Pomenovanie dostali tieto chrobáky podľa zvuku, ktorý vyludzujú trením kroviek o rebrovitú hranu na chrbte. Imágo kohútika modrého meria 3,5 – 4 mm. Telo a nohy má modré alebo zelené. Kohútik pestrý je zelenej alebo modrej farby, nohy a štít má červené. Dospelý je veľký približne 4 – 5 mm. Oba druhy spôsobujú sporadicky škody hlavne na listoch jarného jačmeňa a ovsa, ale značné škody dokážu urobiť aj na pšenici, raži, trávach a kukurici. Imága prezimujú v pôde a po preletení na porasty začínajú žrať. Ich požery sú typické podlhovasté otvory medzi žilnatinou listu. Prelet imág býva pomerne dlhý podľa počasia, môže trvať aj mesiac, preto nie je vhodné proti nim zasahovať chemickými prípravkami. Dôležité je však sledovať ich početnosť, miesta poškodenia listov, lebo tam je najväčšia pravdepodobnosť škodenia vyliahnutých lariev, proti ktorým bude potrebné zasiahnuť. Po krátkom žere a spárení samičky dospelých kohútikov kladú vajíčka v radoch po 3 až 5 pozdĺž žiliek listov. Jedna samička nakladie približne 200 vajíčok. Vajíčko je žlté a meria asi 1 mm. Larvy sa vyliahnu za 10 – 12 dní a hneď sa začínajú obaľovať čiernym slizom obsahujúcim trus. Larvy vyžierajú na listoch pozdĺžne pásiky dlhé až niekoľko centimetrov, žerú iba vrchnú pokožku listu tak, že listy sú už z diaľky biele, rastliny zle klasia a predčasne dozrievajú. Larva denne skonzumuje 1 - 3 násobok svojej hmotnosti až dorastie na 5 - 6 mm. Poškodenia sú v poraste kruhové alebo pásové a obyčajne vtedy začínajú farmári intenzívne ošetrovať. Kritické číslo na zahájenie boja proti kohútikom je 15 %-né poškodenie porastu a pomer vyliahnutých lariev k vajíčkam 2:1 s počtom 0,6 vajíčka alebo larvy na steblo. Larvy sa nepresúvajú z listu na list, žerú iba na jednom liste od špičky ku steblu, postupne sa obaľujú trusom a po dorastení sa kuklia v pazuchách listov a na klasoch. Tvoria si biele penové kokóny, imága sa liahnu celé leto, zalezú do pôdy a prezimujú do ďalšieho roku.

V integrovanej ochrane uprednostňujeme v boji proti kohútikom prevenciu:
- priestorová izolácia nových porastov obilnín od starých, napadnutých kohútikom,
- podmietka hneď po zbere,
- odrody s pevnými a ochlpenými listami sú odolnejšie,
- dobre zapojené porasty
a biologickú reguláciu: vajíčkami sa živia hlavne lienky, larvy sú častou obeťou parazitoidov a populačnú hustotu znižujú i entomopatogénne huby.

Chemický zásah je veľmi účinný. Povolený je celý rad insekticídov do všetkých obilnín:
ACORD kontaktný, požerový, dýchací pyretroid a organofosfát s hĺbkovým účinkom povolený do 6.7.2011.
CYPERKILL 25 EC, CYPRIN 10 EC, CYTHRIN 250 EC, FURY 10 EW, KARATE ZEON 5 CS, RAFAN, SUPERSECT, VAZTAK 10 EC - nesystémové, kontaktné, požerové pyretroidy.
NEXIDE, RAPID - nesystémové, kontaktné, požerové pyretroidy s repelentným pôsobením.
DECIS EW 50, DECIS PROTECH, DELTA EW 50 - nesystémové dotykové a požerové, čiastočný ovicídný účinok s repelentným pôsobením.
TALSTAR 10 EC nesystémový, dotykový a požerový, s dlhodobou reziduálnou účinnosťou, registrácia končí 31.5.2011.
DURSBAN 480 EC kontaktný, požerový, dýchací, pôsobí fumigačne.
NURELLE D kontaktný, požerový, dýchací organofosfát a pyretroid s výrazným reziduálnym a repelentným pôsobením.
PROTEUS 110 OD akútny dotykový a požerový účinok s veľmi dobrou systémovou aktivitou, pôsobí tiež krátkodobo repelentne.
PYRINEX 48 EC kontaktný, požerový organofosfát, pôsobí fumigačne.
TREBON 10 F dotykový, požerový.

Uvedené insekticídy okrem posledných piatich sú registrované zároveň na vošky (Aphididae) na obilninách. Prvé okrídlené vošky sa objavovali v porastoch už v marci. Ich škodlivosť je významná na listoch a hlavne v klase. Voška čremchová cicaním spôsobuje stáčanie listov a neschopnosť klasu vystrieť sa, čím vzniká vzhľad udice. Voška ovsená napáda hlavne klas a cicaním značne redukuje veľkosť zŕn. Hlavný dôvod škodlivosti vošiek však spočíva v prenose vírusu žltej zakrpatenosti jačmeňa (Barley yellow dwarf virus /BYDV/).

Špecialista na vošky je PIRIMOR 50 WG selektívny hĺbkový dotykový, dýchací a požerový jed – aficíd. Povolenie na vošky a cikádky má aj BULLDOCK 25 EC - nesystémový, kontaktný, požerový pyretroid.

Pri aplikácii insekticídov odporúčame vykonávať ošetrenia najmä večer, keď poklesne teplota a intenzita slnečného svitu, cez deň maximálne do teploty 25°C, organofosfáty účinkujú pri vysokých aj nízkych teplotách. Pri prípravkoch jedovatých a škodlivých pre včely dodržujte zásadu neošetrovať porasty, na ktorých sú kvitnúce buriny atraktívne pre včely. Dážď 2 hod. po ošetrení nemá vplyv na účinok prípravkov. Vošky sa premnožujú za suchého a teplého počasia, chladnejšie a daždivé počasie ich oslabuje, a tým sú náchylnejšie na parazitov a huby. V poslednom štádiu vývoja obilnín často nachádzame na listoch a v klasoch veľké množstvá mumifikovaných vošiek, ktoré uhynuli práve vplyvom spomínaných napadnutí. Parazitované vošky (múmie) bývajú hnedé až čierne, bez lesku, guľovitého tvaru.
Z hľadiska integrovanej ochrany odporúčame robiť odpočty vošiek a hodnotiť kritériá pre vzostup populácie. Listové vošky treba ničiť na konci kvitnutia obilnín, keď zistíte výskyt 25 a viac vošiek na 1 odnož. Ošetrenie po mliečnej zrelosti je neúčelné, napadnutie listovými voškami veľmi klesá. Proti klasovým voškám zasiahnite od konca kvitnutia obilnín do začiatku tvorby obilky. Ošetrujte tie porasty, na ktorých zistíte výskyt 3 – 5 vošiek v priemere na 1 klas, čo zodpovedá približne 60 % napadnutiu klasov.
Niekedy stačí ošetriť okraje porastov do hĺbky 30 m, na ktorých býva najsilnejší výskyt vošiek. Dôležité je ponechávať kríky a zarastené okraje pozemkov, kde sa ukrývajú prirodzení nepriatelia vošiek: lienky, zlatoočky a iné druhy kladúce vajíčka do tela vošiek. Pri výbere insekticídov dbať na ochranu prirodzených nepriateľov vošiek.
Pri rozhodovaní kedy je ekonomicky výhodné zasiahnuť proti voškám pomôžu nasledovné ukazovatele. Neodporúča sa zasahovať ak je:
- podiel krídlatých vošiek v poraste menej ako 40 %,
- parazitácia viac ako 5 %,
- v poraste sa vyskytujú predátori (2 imága alebo 5 vajíčok a lariev na 1 m²),
- v uplynulých troch týždňoch boli nízke, prípadne premenlivé teploty alebo pri vysokých teplotách ojedinele zrážky vysokej intenzity (búrky).

Ovocné stromy

Vo feromónových lapačoch slúžiacich na signalizáciu ochrany proti obaľovačom na ovocných stromoch je pozorovaný pomerne intenzívny let prvej generácie motýľov obaľovača slivkového a obaľovača broskyňového. Ošetrenie proti nim sa bežne robí až proti druhej generácii v polovici júla, nakoľko škodlivosť prvej generácie je zanedbateľná. Avšak v oblastiach s pravidelnými hospodárskymi škodami, možno vykonať ochranu aj proti prvej generácii. Termín ošetrovania je najskôr pre obaľovača slivkového, pretože proti nemu je povolený aj prípravok proti vajíčkam, a to Dimilin 48 SC (v tabuľke 1. termín). Potom nasleduje termín proti obaľovačovi broskyňovému prípravkami Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol, a za ním znovu obaľovač slivkový (v tabuľke 2. termín) prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Mospilan 20 SP, ale iba pre tie prípady, keď pestovatelia nepoužili prípravky proti vajíčkam, pretože použitie týchto skupín prípravkov sa vzájomne vylučuje. Termíny ošetrovania sú približne nasledovné:
 

územie Slovenskej republiky obaľovač slivkový obaľovač broskyňový
1. termín 2. termín
1. signalizačné pásmo (okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky) 6.-9. mája 14.-17. mája 12.-15. mája
2. signalizačné pásmo (ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce): 9.-13. mája 18.-22. mája 15.-19. mája
3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne 600 m): 17.-23. mája 26. mája-1. júna 23.-29. mája
polohy nad 600 m ešte plus 5-7 dní -

 

Z drobného ovocia upozorňujeme na americkú múčnatku egreša na egreši. Nakoľko podmienky pre jej vývoj sú priaznivé, odporúčame ošetrenie tesne po odkvitnutí a o 14 dní opäť prípravkom Discus.

Pripomíname druhé ošetrenie proti mére hruškovej prípravkom Nomolt 15 SC spolu so zmáčadlom Silwet L 77. Ošetruje sa 2 týždne po odkvitnutí stromov. Prvé ošetrenie sa vykonáva tesne po odkvitnutí, ktoré je teda teraz aktuálne pre vyššie polohy. Neskoršími postrekmi proti voškám, ale najmä proti obaľovačovi jablčnému, zasiahneme s dostatočným účinkom aj proti méram.

Ďalej pripomíname ochranu proti múčnatke a chrastavitosti na jabloniach a hruškách a proti voškám na všetkých plodinách s ich silným výskytom, preventívne sa neošetruje! V neposlednom rade treba sledovať aj vývoj pásavky zemiakovej. Po nakladení vajíčok a následne začiatku liahnutia lariev je vhodné použiť špeciálne prípravky, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia lariev.

8.5.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood