Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP

12-05-2011

Poľné plodiny

Obilniny
Koncom apríla sa začali v porastoch obilnín objavovať imága kohútikov. Kritické číslo na zahájenie boja proti kohútikom je 15 %-né poškodenie porastu a pomer vyliahnutých lariev k vajíčkam 2:1 s počtom 0,6 vajíčka alebo larvy na steblo.
V integrovanej ochrane uprednostňujeme v boji proti kohútikom prevenciu:
- priestorová izolácia nových porastov obilnín od starých, napadnutých kohútikom,
- podmietka hneď po zbere,
- odrody s pevnými a ochlpenými listami sú odolnejšie,
- dobre zapojené porasty
a biologickú reguláciu: vajíčkami sa živia hlavne lienky, larvy sú častou obeťou parazitoidov populačnú hustotu znižujú i entomopatogénne huby.
Chemický zásah je veľmi účinný. Povolený je celý rad insekticídov do všetkých obilnín:
ACORD kontaktný, požerový, dýchací pyretroid a organofosfát s hĺbkovým účinkom povolený do 6.7.2011.
CYPERKILL 25 EC, CYPRIN 10 EC, CYTHRIN 250 EC, FURY 10 EW, KARATE ZEON 5 CS, RAFAN, SUPERSECT, VAZTAK 10 EC - nesystémové, kontaktné, požerové pyretroidy.
NEXIDE, RAPID - nesystémové, kontaktné, požerové pyretroidy s repelentným pôsobením
DECIS EW 50, DECIS PROTECH, DELTA EW 50 - nesystémové dotykové a požerové, čiastočný ovicídný účinok s repelentným pôsobením.
TALSTAR 10 EC nesystémový dotykový a požerový, s dlhodobou reziduálnou účinnosťou, registrácia končí 31.5.2011.
DURSBAN 480 EC kontaktný, požerový, dýchací, pôsobí fumigačne.
NURELLE D kontaktný, požerový, dýchací organofosfát a pyretroid s výrazným reziduálnym a repelentným pôsobením.
PROTEUS 110 OD akútny dotykový a požerový účinok s veľmi dobrou systémovou aktivitou, pôsobí tiež krátkodobo repelentne.
PYRINEX 48 EC kontaktný, požerový organofosfát, pôsobí fumigačne.
TREBON 10 F dotykový, požerový.
Uvedené insekticídy okrem posledných piatich sú registrované zároveň na vošky na obilninách. Špecialista na vošky je PIRIMOR 50 WG selektívny hĺbkový, dotykový, dýchací a požerový jed – aficíd. Povolenie na vošky a cikádky má aj BULLDOCK 25 EC - nesystémový, kontaktný, požerový pyretroid.
Z hľadiska integrovanej ochrany odporúčame robiť odpočty vošiek a hodnotiť kritériá pre vzostup populácie. Listové vošky treba ničiť na konci kvitnutia obilnín, keď zistíte výskyt 25 a viac vošiek na 1 odnož. Ošetrenie po mliečnej zrelosti je neúčelné, napadnutie listovými voškami veľmi klesá. Proti klasovým voškám zasiahnite od konca kvitnutia obilnín do začiatku tvorby obilky. Ošetrujte tie porasty, na ktorých zistíte výskyt 3 – 5 vošiek v priemere na 1 klas, čo zodpovedá približne 60 % napadnutiu klasov.

Repka
Repka dokvitá, ošetrite proti bielej hnilobe povolenými prípravkami: AMISTAR XTRA, CANTUS, PICTOR (aj pleseň sivá), ALERT EXTRA, HARVESAN, ALERT S, HOOK, CARAMBA, PROSARO 250 EC (aj na pleseň sivú, alternáriovú škvrnitosť), HORIZON 250 EW, ORNAMENT 250 EW, LYNX, ZORAN, ORIUS 25 EW, ALBUKOL a ABILIS ULTRA sú povolené aj proti černi repkovej.
Urobte posledný postrek proti šešuľovým škodcom prípravkami so systémovým účinkom, ktoré okrem imág likvidujú aj larvičky v šešuliach (neonikotinoidy) MOSPILAN 20 SP, PROTEUS 110 OD, BISCAYA 240 OD.
Pyretroidy NEXIDE a RAPID sú tiež povolené proti šešuľovým škodcom a zároveň sú registrované proti poslednému škodcovi na repke počas vegetácie – voške kapustovej.
Po odkvitnutí repky sú proti voškám povolené NURELLE D a BI 58 EC-NOVÉ. Upozorňujeme, že sú jedovaté pre včely.

Ovocné druhy

Blíži sa čas ochrany proti vrtivke čerešňovej, ktorá spôsobuje červivosť plodov čerešní. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, pričom asi 3 dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú žlté sférické lapače a Bio plantella žlté lepové dosky. Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt. Používajú sa prípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 s ochrannou dobou 28 dní a Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP s ochrannou dobou 14 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov.
V prípade daždivého počasia sa vytvoria podmienky na napadnutie plodov jahôd plesňou sivou spôsobujúcou ich hnitie. V takom prípade okrem vhodných preventívnych opatrení, akými sú výber vzdušnej polohy a ľahšej pôdy pred výsadbou, odburinenie, neprehustenie porastov a neprehnojovanie dusíkom, je možné použiť aj chemickú ochranu jediným povoleným prípravkom Teldor 500 SC (ochranná doba 3 dni). Ošetruje sa v zásade raz, a to keď kvitne 2-5 % rastlín. Iba v prípade pokračujúcich vlhkých podmienok sa vykoná druhé ošetrenie o týždeň. Napriek krátkej ochrannej dobe upozorňujeme na jej dodržanie pred zberom plodov!

11.5.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood