Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP

20-05-2011

Poľné plodiny

Repka

Repka dokvitá, ošetrite proti bielej hnilobe povolenými prípravkami: AMISTAR XTRA, CANTUS, PICTOR (aj pleseň sivá), ALERT EXTRA, HARVESAN, ALERT S, HOOK, CARAMBA, PROSARO 250 EC (aj na pleseň sivú, alternáriovú škvrnitosť), HORIZON 250 EW, ORNAMENT 250 EW, LYNX, ZORAN, ORIUS 25 EW, ALBUKOL a ABILIS ULTRA sú povolené aj proti černi repkovej.
Urobte posledný postrek proti šešuľovým škodcom prípravkami so systémovým účinkom, ktoré okrem imág likvidujú aj larvičky v šešuliach (neonikotinoidy) MOSPILAN 20 SP, PROTEUS 110 OD, BISCAYA 240 OD.
Pyretroidy NEXIDE a RAPID sú tiež povolené proti šešuľovým škodcom a zároveň sú registrované proti poslednému škodcovi na repke počas vegetácie – voške kapustovej (Brevicoryne brassicae). Po odkvitnutí repky sú proti voškám povolené NURELLE D a BI 58 EC NOVÉ. Upozorňujem že sú jedovaté pre včely.

Hrach, sója

Začiatkom mája začal prelet vošky hrachovej z trvácich bôbovitých rastlín, kde prezimovala v štádiu vajíčok. Na jar sa z nich postupne vyvinuli okrídlené vošky. Zakladateľky dospievajú začiatkom mája. Na strukovinách sa môžu tvoriť počas vegetácie nové kolónie každých 10 dní. Nebezpečenstvo vošiek je v cicaní rastlinných štiav a prenose vírusových chorôb. Vyskytujú sa najskôr na vrcholoch rastlín v ešte zložených mladých lístkoch strukovín, tie sa vplyvom cicania stáčajú a deformujú. S postupným množením a nárastom kolónií prechádzajú aj na stonky. Do hrachu sú povolené prípravky: PIRIMOR 50 WG, NEXIDE, RAPID, NURELLE D, CYPERKILL 25 EC, CYTHRIN 250 EC, RAFAN, SUPERSECT.
Proti plesni hrachu je povolený prípravok BRAVO 500. Ošetruje sa v čase predlžovacieho rastu a pred kvetom. Šíri sa hlavne v daždivom počasí. Straty na úrode pri silnejšom napadnutí sú 30 %. V poraste sa prejaví tak, že spočiatku sa na listoch objavia drobné škvrnky, ktoré sa neskôr zväčšujú. Škvrny sú svetlohnedej farby a sú ohraničené listovou žilnatinou. Semená, ktoré sú napadnuté chorobou, sú menšie, majú na sebe hnedé škvrny a sú horkej chuti. Choroba prežíva na rastlinných zvyškoch. Pre šírenie choroby, ktorá sa do rastliny dostáva cez pokožku, je potrebná teplota od 5 až do 25°C. Pozornosť je potrebné venovať aj múčnatke hrachovej a antraknóze hrachu, kde pre šírenie choroby je rovnako potrebné daždivé a veterné počasie. K chorobám hrachu patrí aj fuzáriové vädnutie hrachu. Z hľadiska integrovanej ochrany rastlín je dôležité používanie zdravého osiva, striedanie plodín a morenie proti uvedeným chorobám.
V sóji je najvýznamnejším škodcom roztočec chmeľový. Na rozdiel od chorôb mu vyhovuje suché a teplé počasie. Škodí nielen vyciciavaním štiav z listov, ale aj vylučovaním toxických látok do rastliny, čo spôsobuje žltnutie až odumieranie rastlín. Na rube listov sóje tvorí pavučinky, v ktorých sa nechá prenášať vetrom. Povolený je proti nemu OMITE 30 WP. Na sóji okrem vošky hrachovej škodí aj voška broskyňová. Obidva druhy prenášajú mozaiku sóje. Do sóje nie je povolený prípravok proti voškám.

Cukrová repa

Voška maková opúšťa zimných hostiteľov (bršlen, kalina, jazmínovec) a prelieta na mladé listy repy. Jej škodlivosť je vo vytváraní kolónií v srdiečkach repy, kde cicaním spôsobuje skrúcanie listov, a v prenose vírusových ochorení repy. Začať s ošetrovaním treba pri napadnutí 2 %, to znamená výskyt vošiek na 2 rastlinách zo 100. Registrované prípravy: PIRIMOR 50 WG, NEXIDE, RAPID, NURELLE D, PROTEUS 110 OD, BI 58 EC NOVÉ, DURSBAN 480 EC, PYRINEX 48 EC, BISCAYA 240 OD, KARATE ZEON 5 CS.

Mak

Rovnaký problém nastáva ja v porastoch maku. Proti voške makovej je povolený PIRIMOR 50 WG a MOSPILAN 20 SP.
Najnebezpečnejší škodca na maku zostáva dlhodobo krytonos makovicový. Aj keď mak siaty ešte netvorí puky, treba starostlivo sledovať imága, ktoré najskôr žerú na stonkách a listoch. Ošetrujte najneskôr pred kvitnutím v štádiu háčkovania, keď sú puky zohnuté k zemi, do objavenia prvého kvetu. Základy makovíc sú síce ešte ukryté v puku a obalené kvetnými lupienkami, ale krytonos makovicový ich už vyhľadáva a kladie do nich vajíčka. Z vajíčok sa vyliahnu larvy, ktoré sa živia semenami maku a priehradkami makovíc. Larvy opúšťajú makovice vyhryzenými otvormi a zakukľujú sa v pôde, kde prečkajú do budúcej jari. Povolené sú: MOSPILAN 20 SP a NURELLE D.
Vážne riziko predstavujú choroby maku. Pleseň maková sa môže prejavovať od vzchádzania maku chlorotickými škvrnami na listoch až vytváraním hustého povlaku sporangií na spodnej strane, stáčaním listov nadol, hrubnutím a deformáciami rastlín. Na šírenie choroby stačia teploty od 4°C, optimum je 12 - 14°C, vlhko a hustý porast.
Helmintosporióza maku napáda rastliny maku vo všetkých vývojových štádiách. Šíri sa od bázy rastliny tesne nad pôdou, kde dochádza k zaškrteniu stonky do takej miery až rastliny odumrú. Pri napadnutí v neskorších vývojových fázach maku choré rastliny rozoznáme podľa žltnutia od nedostatku živín a toxínov huby, podľa tmavočervených pruhov na stonkách a na listoch tvorí hnedočierne hranaté škvrny. Optimálna teplota na šírenie choroby 24 - 28°C. Proti obidvom chorobám sú minoritne povolené ACROBAT MZ WG a DISCUS. Najdôležitejším spôsobom boja proti obidvom chorobám je morenie osiva povoleným prípravkom CRUISER OSR. Je povolený aj na krytonosa koreňového. BUMPER SUPER je minoritne povolený proti alternáriovej škvrnitosti, bielej hnilobe a helmintosporióze maku.

Ovocné druhy

Let obaľovača jablčného nie je vzhľadom na uplynulé počasie veľmi intenzívny. Napriek tomu, že večerné teploty vhodné na párenie a kladenie vajíčok, to znamená nad 17oC meraných o 21,00 hodine stredoeurópskeho času, boli dosiaľ iba 3-krát, upozorňujeme pestovateľov v najteplejších oblastiach Slovenska na možné ošetrenie prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu – Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC (povolený do 30.6.2011), Nomolt 15 SC (povolený do 31.5.2011) a Rimon 10 EC v období 21.-24. mája. Tento termín sa týka okresov Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky. Biologický prípravok Biobit XL sa aplikuje na začiatku liahnutia húseníc, čo je asi 3 dni po uvedenom termíne. Termín ošetrovania druhou skupinou prípravkov proti vyliahnutým húseniciam je ešte o ďalších 8-10 dní neskôr. Pre 2. signalizačné pásmo ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce treba všetky termíny posunúť približne o 3-5 dní neskôr. V budúcej správe uvedieme presnejšie termíny ošetrovania pre všetky oblasti Slovenska, pretože aj uvedený termín bude veľmi závislý od skutočného priebehu počasia. Je predpoklad, že posun bude smerom k neskorším dátumom. Pre najpresnejšie určenie termínu ošetrovania je vhodné sledovanie kladenia vajíčok a začiatok liahnutia húseníc.
Ďalej u jadrovín je dôležité ošetrovanie proti roztočcom, najmä v sadoch so škodami v uplynulých rokoch. Prípravkami proti obaľovačovi jablčnému sú dostatočne zasiahnuté aj podkopáčiky, prípadne u hrušiek méry. Na jabloniach boli zaznamenané prvé výskyty chrastavitosti, takže je neustále potrebné v 10-12-dňových intervaloch ošetrovať najmä proti chrastavitosti, ale aj múčnatke.

Vinič

Vinič je potrebné vo všetkých oblastiach ošetriť preventívne proti múčnatke kontaktnými prípravkami. Peronospóra hrozí iba v oblastiach s vyššími zrážkami presahujúcimi 40 mm za posledných 10 dní. Termín je potrebné stanoviť tak, aby ďalší postrek bol vykonaný tesne pred kvitnutím.

Zelenina

Upozorňujeme aj na kvetárku kapustovú, ktorá poškodzuje priesady kapustovej zeleniny. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní poškodených rastlín s larvami v predošlom roku. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú Biele lepové doštičky, ktoré sa do porastov umiestňujú po vysadení sadeníc. Ochrana má opodstatnenie iba v prípade opakovaných silných výskytov v predchádzajúcich rokoch. Na chemickú ochranu však nie je povolený žiadny prípravok.

Vošky

Opätovne upozorňujeme na pomerne silné výskyty vošiek. Vyskytujú sa na viacerých plodinách od sliviek, broskýň, ríbezlí až po vošku makovú na rôznych druhoch. Ošetrenie sa však vykonáva až pri ich silných výskytoch, preventívne sa neošetruje! Je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne, teda napr. pri ochrane ovocných drevín proti mínujúcim škodcom alebo obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám.

19.5.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood