Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP

30-05-2011

Zemiaky a rajčiaky

Už pred niekoľkými týždňami sme prvýkrát upozorňovali na pásavku zemiakovú. V súčasnosti boli zaznamenané prvé vyliahnuté larvy. Preto odporúčame pestovateľom sledovať kladenie vajíčok a následne liahnutie lariev, podľa ktorého možno veľmi dobre určiť termín ošetrovania a výber najvhodnejšieho prípravku. Na ošetrovanie proti larvám sa používajú dve rôzne skupiny prípravkov, pričom veľmi účinné a z istého pohľadu aj najlacnejšie je skoré ošetrenie proti mladým larvám prípravkami Match 050 EC (povolený do 30.6.2011), Novodor FC a Rimon 10 EC. V prípade správne vykonaného ošetrenia nie je už väčšinou potrebný ďalší opakovaný zásah. V neskoršom vývinovom štádiu sú tieto prípravky už neúčinné, ale naopak sa môžu použiť ostatné prípravky, ktoré sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, kedy zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Medzi takéto prípravky patria Acord (povolený do 6.7.2011), Actara 25 WG, Biscaya 240 OD, Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Fury 10 EW, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so Zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol, Mavrik 2 F, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Nurelle Max (povolený do 30.6.2011), Proteus 110 OD, Spintor a okrem skorých zemiakov aj Alfalam 100 EC a Vaztak 10 EC. V mnohých prípadoch je však následne potom potrebný opakovaný zásah. Prípravky s obsahom iba pyretroidnej účinnej látky majú výrazne zníženú účinnosť pri teplotách nad 25oC. Upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať.
Tí pestovatelia zemiakov a rajčiakov, ktorí intenzívne využívajú závlahy, by si mali dať pozor na pleseň zemiakovú, proti ktorej musia pravidelne ošetrovať. V porastoch zavlažovaných podmokom (teda nie na list) je u rajčín vhodné vykonať jedno preventívne ošetrenie v období začiatku tvorby malých zelených plodov. Pri neskorých odrodách zemiakov v nezavlažovaných porastoch je ošetrenie potrebné iba v oblastiach s lokálnymi búrkami.

Ovocné dreviny

Ochranu proti chrastavitosti na jadrovinách netreba podceňovať, na plodoch už boli zistené prvé výskyty. Najmä v oblastiach s lokálnymi búrkami je potrebné ošetrovanie každých 12-14 dní.
Liahnutie obaľovača jablčného už postupne začína od najjužnejších polôh. Preto v týchto oblastiach je možné ošetrovanie len prípravkami proti vyliahnutým húseniciam.

Vinič

Vinohradníkov upozorňujeme na ochranu proti múčnatke aj peronospóre v období pred kvitnutím. V prípade, že vinič začal kvitnúť a od posledného ošetrenia uplynulo viac ako 12 dní, je potrebné postrek vykonať bez ohľadu na priebeh kvitnutia.

31.5.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood