Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP

10-06-2011

Na úvod zjednodušene uvádzame prehľad registrovaných prípravkov na ochranu rastlín pre niektoré v súčasnosti aktuálne choroby:

- jadroviny – chrastavitosť:

  • kontaktné – Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Mancosan 80 WP, Novozir MN 80, Citan DG, Folpan 80 WDG, Funguran, Merpan 75 WG a Polyram WG,
  • hĺbkové – Efuzin 500 SC, Syllit 65, Mythos 30 SC a Zato 50 WG,
  • ystémové – Baycor 25 WP, Chorus 75 WG, Punch 10 EW, Discus, Talent a Topas 100 EC,
  • kombinované – Shavit F 71,5 WP a Tercel;

- zemiaky – pleseň zemiaková:

  • kontaktné – Altima 500 SC, Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Mancosan 80 WP, Novozir MN 80, Citan DG, Electis, Fantic M, Galben M, Folpan 80 WDG, Funguran, Champion 50 WP, Kocide 2000, Polyram WG, Sonata 60 WG, Chlorothalam 500 SC,
  • hĺbkové – Revus 250 SC,
  • kombinované – Acrobat MZ WG, Casoar, Curzate Gold, Micexanil, Infinito, Melody Fit 69 WP, Ridomil Gold MZ 68 WG, Tanos 50 WG a Tatoo.

Výber vhodného prípravku závisí od konkrétnych poveternostných podmienok pestovateľskej lokality. Iné ako kontaktné prípravky sú potrebné v prípade intenzívnejších zrážok a na zavlažovaných porastoch.

Vinič

Vo vinohradoch je čas na každoročnú paušálnu ochranu proti múčnatke a peronospóre po odkvitnutí. I keď nevidno žiadne príznaky týchto chorôb, netreba podceňovať najmä múčnatku. Proti peronospóre postačujú kontaktné prípravky.

Ovocné dreviny

Na ovocných stromoch sa začínajú objavovať liahnúce sa húsenice spriadača amerického. V pravidelne ošetrovaných sadoch nie sú problémom, ich škodlivosť môže nastať v extenzívne ošetrovaných sadoch, stromoradiach pri cestách, prípadne v parkoch, nakoľko tento druh je polyfágom, teda škodí na mnohých druhoch ovocných aj okrasných druhov.

Zelenina

V júni začína na poľnej zelenine obdobie ochrany proti plesniam. Vhodné podmienky pre ich rozvoj sú pri teplote v rozmedzí 15-22°C a relatívnej vlhkosti vzduchu nad 80 %. Takéto podmienky vznikajú pri občasných dažďoch alebo búrkach, rovnako pravidelným zavlažovaním na list. Dlhotrvajúce orosenie listov tiež napomáha rozvoju plesne. Pri teplotách nad 25°C a pri nízkej vlhkosti vzduchu sa šírenie plesne zastavuje, spóry neklíčia.

Cibuľa
V porastoch cibule sa šíri pleseň cibule najskôr v ohniskách. Na listoch sa tvoria oválne pozdĺžne škvrny, najskôr sú svetlohnedé, postupne sa na nich tvorí šedý až fialový povlak spór. Listy strácajú farbu, blednú a odumierajú. Sekundárne sú listy napádané čerňami. Rastlina sa bráni infekcii tvorbou nových listov, následkom čoho je zhrubnutý listový kŕčok a horšia skladovateľnosť cibule. Na uskladnenej cibuli sa pleseň cibuľová prejavuje vodnatými vrchnými suknicami a predčasným klíčením. Huba prezimuje vo forme mycélia na pozberových zvyškoch napadnutých rastlín. Je preto potrebné:
- dodržiavať striedanie plodín s odstupom minimálne 3 roky,
- vysievať cibuľu na ľahkých, humóznych a hlbokých pôdach (na zamokrenom stanovišti sa vývoj cibule spomaľuje, čo zvyšuje riziko napadnutia chorobami),
- voliť veterné pozemky, kde rastliny rýchlo osychajú,
- zabezpečiť optimálny pomer vzduchu a vody pravidelnou kultiváciou,
- závlahu rozdeliť na niekoľko 10-20 mm dávok a ukončiť 4-6 týždňov pred zberom,
- pri zbere dbať, aby nedošlo k poraneniu cibule pred uskladnením,
- sadzačka cibule sa môže ošetriť pred výsadbou horúcou vodou 40°C na 60 minút alebo horúcim vzduchom 40°C na 48 hodín.
Všetky uvedené opatrenia dokážu výrazne obmedziť infekcie plesňou cibuľovou, nie sú však postačujúce v počasí, aké je teraz. Úplnú ochranu dosiahneme až použitím povolených fungicídov. Preventívne, pred vypuknutím choroby sú vhodné prípravky s kontaktným účinkom. Patria medzi ne hlavne prípravky s obsahom medi: CUPROCAFFARO, FUNGURAN, CHAMPION 50 WP, KOCIDE 200, KUPRIKOL 50, prípravky na báze mancozebu DITHANE DG NEO- TEC, DITHANE M 45, NOVOZIR MN 80 a prípravok BRAVO 500 na báze chlorothalonilu. Ošetrujte v intervaloch 7 dní.
Po zistení príznakov plesne na listoch je potrebné ošetrovať prípravkami so systémovým účinkom:
- ACROBAT MZ WG – pohybuje sa v rastline akropetálne (zdola nahor), účinkuje preventívne, kuratívne a antisporulačne (zabraňuje tvorbe oospór), pôsobí systémovo aj kontaktne;
- MIKAL M tiež pôsobí kontakne a systémovo;
- RIDOMIL GOLD MZ 68 WG obsahuje systémovú látku metalaxyl, ktorý je rýchlo prijímaný (v priebehu 30 minút) a translokovaný do nových prírastkov. Obsahuje aj mancozeb, ktorý pôsobí kontaktne a vytvára na povrchu rastlín ochranný film;
- SIGNUM má systémový účinok, obsahuje boscalid a pyraclostrobin. V rastline je rozvádzaný akropetálne.
Systémové prípravky použite maximálne 3-x za sezónu, v integrovanej produkcii iba 2-x. Všetky prípravky používané v cibuli si vyžadujú pridanie zmáčadla (SILWET L 77, MERO STEFES, BREAK SUPERB).

Uhorky
Pleseň uhorková má nezameniteľné príznaky napadnutia listov. Na vrchnej strane sa tvoria pravidelné žilnatinou ohraničené svetložlté škvrny, na spodnej strane listov šedofialový povlak plesne. Pleseň sa šíri rýchlo, listy odumierajú a usychajú. Na šírenie plesne stačí ovlhčenie listov minimálne 2 hodiny, teplota 20-25°C, ale aj nižšia teplota a dlhšie ovlhčenie listov. Odrody poľných uhoriek sú k chorobe tolerantné, nie úplne rezistentné. Bez účinného a pravidelného chemického ošetrenia sa porast nedá ochrániť.
Okrem prípravkov, ktoré sú uvedené proti plesni cibuľovej, sú povolené ďalšie kontaktné a systémové prípravky: ALIETTE 80 WP, CURZATE K, FOLIO GOLD, PREVICUR 607 SL, RIDOMIL GOLD PLUS 42,5 WP a TANOS 50 WG.
Veľmi dôležité je pri ošetrovaní uhoriek dodržať ochrannú dobu (správnejšie označenie je čakacia lehota) a zberať uhorky až po jej uplynutí. Ak je potrebné zberať uhorky často a podmienky na šírenie plesne uhorkovej trvajú, zvoľte prípravok s krátkou ochrannou dobou 3 dni, uhorky pozberajte, porast ošetrite a po uplynutí 3 dní môžete znovu zberať.

10.6.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood