Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP

17-06-2011

Vošky (na zemiakoch)

V priebehu júna sa začínajú v porastoch zemiakov objavovať vošky. Voška broskyňová prezimovala v štádiu vajíčka na broskyni (ojedinele aj na kustovnici cudzej), voška rešetliaková na rešetliaku. Na týchto primárnych hostiteľoch vytvorili na jar 2-4 generácie a teraz preletujú na sekundárnych hostiteľov: zemiaky, papriku, tabak, repu, chmeľ, hlúboviny, uhorky a iné hospodársky významné rastliny, na ktorých tvoria niekoľko generácií.
Na zemiakoch vošky samotným cicaním nespôsobujú závažné škody, ich škodlivosť je významná v prenášaní vírusových ochorení zemiakov: zvinutka zemiaka, čiarkovitosť zemiaka, vretenovitosť hľúz zemiaka, aukubova mozaika zemiaka, vírus A, Y, M zemiaka a iné.
Množiteľské porasty sadivových zemiakov musia byť pod neustálou kontrolou. Tie porasty, ktorých sadivo nebolo namorené insekticídnym prípravkom, ošetrujte hneď po zistení okrídlených vošiek, ktoré preleteli z primárnych hostiteľov. Množiteľské porasty z moreného sadiva napadnú vošky až po skončení účinnosti týchto prípravkov 6-8 týždňov. Chemickú ochranu je potrebné zosúladiť s negatívnymi výbermi od výšky zemiaka 15-20 cm (vstup do porastu po skončení ochrannej doby). Virózami napadnuté a z napadnutia podozrivé rastliny z porastu odstráňte a zničte. Insekticídnou ochranou je možné zabrániť šíreniu infekcie z napadnutých rastlín na zdravé. Od prijatia šťavy z napadnutej rastliny musí uplynúť 24 hodín (latentná perióda), aby mohla voška preniesť vírus na zdravú rastlinu. Tento prenos zabezpečujú okrídlené vošky.

Integrovaná ochrana zemiakov vyžaduje:
- zabezpečiť včasnú hustú a bezmedzerovitú výsadbu (voškami sú viac napádané riedke porasty),
- urýchlenie vývoja rastlín predklíčením sadiva,
- vitálny stav optimálnym hnojením (neprehnojiť dusíkom, zakrýva prejavy pri negatívnych výberoch),
- uprednostniť pestovanie odrôd odolných proti vírusovým chorobám,
- vysádzať len uznané sadivo,
- odstrániť rastliny s príznakmi napadnutia virózami (negatívny výber) pred príletom vošiek z primárnych hostiteľov,
- dodržiavať časovú a priestorovú izoláciu,
- využívať mechanické bariéry, napr. žlté polyetylénové fólie, postrek bielou vodou alebo mulčovanie hliníkovou fóliou, bielym plastom alebo ovsenou slamou,
- pestovať na okraji porastov rastliny ako bariéru na zachytávanie infikovaných vošiek, napr. kŕmny cirok, ozimná pšenica alebo sója (musia byť vyššie ako porast zemiakov),
- odstraňovanie burín, na ktorých sa zdržujú vošky z okolia porastov zemiakov (Datura stramonium, Thlaspi arvense, Brassica spp.),
- morenie sadiva insekticídnym moridlom.
Na insekticídny postrek zemiakov sú registrované: BI 58 EC NOVÉ, CALYPSO 480 SC, KARATE ZEON 5 CS, NURELLE D, PIRIMOR 50 WG, PROTEUS 110 OD.
Pri prenášačoch vírusových ochorení zemiakov sa treba zmieniť aj o cikádkach, ktoré prenášajú fytoplazmózu stolbur zemiaka (Potato stolbur phytoplasma). Proti cikádkam nie sú registrované prípravky, potláčajú ich insekticídy proti voškám.
Upozorňujeme na ošetrovanie porastov zemiakov v bezletovom čase včiel všetkými prípravkami, ak sa porasty nachádzajú v letovej dráhe včiel.

Predzberové ošetrenie repky

Lepiť alebo desikovať, či oboje ? Alebo použiť glyfosat pre uľahčenie zberu na prerastené buriny? Takéto otázky si kladiete v týchto dňoch nad porastmi repky, aby ste zvýšili úrodu, ktorá tento rok určite nebude lámať rekordy.
Takmer denne sa striedajú zrážky so slnečným počasím. Šešule repky striedavo vlhnú a vysychajú, následkom čoho je ich predčasné pukanie. V takomto prípade je namieste lepenie prípravkami, ktoré vytvárajú na povrchu šešúľ polopriepustnú membránu, ktorá uvoľňuje vodu zvnútra von a tým umožňuje prirodzené dozrievanie semien. Tento krok si vyžaduje rozhodnutie pestovateľa 3-4 týždne pred zberom s použitím prípravku AGROVITAL alebo SPODNAM DC. Je to v období, keď šešule prechádzajú z tmavozelenej farby do svetlozelenej, alebo sú už žlté, ale ešte pružné natoľko, že ich zohnete do podoby „V“. Ak sa čas predpokladaného zberu priblížil o ďalší týždeň, teda 2-3 týždne pred zberom, môžete aplikovať ELASTIQ.
Na zabezpečenie dostatočného pokrytia šešúľ lepidlom je potrebné 400-500 l vody na ha pri pozemnom postreku. Výhodná je v tomto prípade letecká aplikácia, keď moderné rozprašovacie zariadenia dokážu dostať do porastu rovnaké množstvo prípravku v dávke 40-100 l vody pri Agrovitale, pri Elastiq 70-90 l a pri Spodname DC dokonca len v 55-70 l vody na ha pri nezmenenej účinnosti. Prípravky sú nezmývateľné dažďom a nepredstavujú záťaž pre životné prostredie. Prirodzené dozrievanie zvýši podiel kvalitného oleja a zníži podiel glukosinulatov. Dôležité je uvedomiť si, že tento typ predzberovej aplikácie je vhodný len do nezaburinených repiek. Ak sú v poraste aj buriny, skombinujte Agrovital s Reglone alebo Spodnam DC s glyfosatom Clinic v nezmenenom termíne aplikácie.
Zaburinené repky ľahšie pozberáte po použití glyfosatov na likvidáciu prerastených burín. Pre tento zásah sa môžete rozhodnúť 7 až 21 dní pred zberom podľa odporúčaní jednotlivých výrobcov, najčastejšie je to 10-14 dní pred zberom. Povolené sú takmer všetky glyfosaty: ACOMAC, DOMINATOR, CLINIC, COSMIC, GLYFOGAN 480 SL, GLYFONOVA, GLYFOSEM, JETSTAR, KAPAZIN, KAPUT HARVEST, MAMBA, ROUNDUP RAPID - TURBO – BIAKTIV - KLASIK, TORINKA a TOUCHDOWN SYSTEM 4 a súbežné (identické) prípravky.
Zásadou pri použití glyfosatov je dostatok zelených listov na burinách a pozemný postrek, letecká aplikácia je zakázaná! Ich výhodou je dobrá cena a dávka vody 200 – 250 l na ha, zároveň čistia pozemok od burín pre následnú plodinu. Vlhkosť semien pri aplikácií musí byť vyššia ako 40-45 %, aby nedošlo k podtrhnutiu repky (znakom podtrhnutia sú fialovo sfarbené semená a nedozretie na kvalitnú olejnatosť!).
Ak máte porast zalepený alebo nezalepený, ale zaburinený alebo poľahnutý, zmladený, či poškodený chorobami, prípadne dlho trvá tzv. green-efekt po fungicídoch a semená už majú vlhkosť 20-22 % pomôže desikácia prípravkami REGLONE alebo BASTA 15. Výhodou je možnosť leteckej aplikácie. Pri pozemnej aplikácii si vyžadujú dávku vody 200-600 l na ha. Dávku Reglone zníži TM s DAM 390. Aplikovať stačí 4-7 dní pred zberom. Sú to kontaktné prípravky, desikujú teda len tie časti rastlín a burín, na ktoré dopadnú.

Ovocie a zelenina

Uplynulý týždeň znamenal v niektorých oblastiach zníženie vlahového deficitu, a tým aj zmenu podmienok k intenzívnejšiemu vývoju vlhkomilnejších chorôb. Naďalej zostáva v platnosti ochrana proti chrastavitosti jadrovín. Plesne na zemiakoch, rajčinách, uhorkách a cibuli neboli doteraz pozorované. Preventívna ochrana kontaktnými prípravkami je potrebná najmä na cibuli a uhorkách. V prípade škodlivého výskytu vošiek na rôznych plodinách treba zasiahnuť aj proti nim.

Vinič

U vinohradníkov zatiaľ panuje spokojnosť nad doterajším priebehom počasia a násadou úrody. Pripomíname však každoročnú paušálnu ochranu proti múčnatke a peronospóre po odkvitnutí. I keď nevidno žiadne príznaky týchto chorôb, netreba podceňovať najmä múčnatku, v lokalitách s intenzívnymi búrkami i peronospóru.

Rezistencia

Výber vhodného prípravku závisí nielen od konkrétnych poveternostných podmienok pestovateľskej lokality, ale aj od potreby striedania systémových prípravkov s účinnými látkami z rôznych chemických skupín. Je to nevyhnutné na zabránenie vzniku rezistencie, teda odolnosti choroby voči prípravkom. Rezistencia je skutočnosťou a môže byť jedným z dôvodov neúčinnosti prípravkov. V prípade, že je rezistencia pozorovaná, treba vynechať úplne prípravky s účinnými látkami z rovnakej skupiny aspoň na 2 roky, aby sa navrátila aspoň čiastočne rovnováha v populácii škodlivého organizmu. Tento rok je v doterajšom priebehu pre niektoré choroby menej priaznivý, preto treba prednostne využívať kontaktné prípravky, u ktorých rezistencia nevzniká vôbec. S použitím systémových prípravkov treba počkať na najkritickejšie obdobie vegetácie. Ide napríklad o múčnatky, pri ktorých všeobecne doteraz postačovali kontaktné prípravky. Systémové prípravky by sa z opatrnosti pred rezistenciou nemali použiť viac ako 2-krát za sezónu.

17.6.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood