Kohézny fond - úvod
Kohézny fond EÚ (KF) v súlade s nariadením Rady (ES) č. 1164/1994 zo 16. mája 1994, ktorým sa zriaďuje Kohézny fond prispieva k posilneniu hospodárskej a sociálnej súdržnosti spoločenstva a môže prispievať k financovaniu projektov alebo fáz projektov, ktoré sú technicky a finančne nezávislé, alebo skupín projektov spojených viditeľnou stratégiou, ktoré tvoria súvislý celok.
Fond poskytuje finančné príspevky projekty, ktoré prispievajú k dosiahnutiu cieľov zakotvených v zmluve o založení Európskej únie, v oblasti životného prostredia a celoeurópskych sietí dopravnej infraštruktúry v členských štátoch s hrubým domácim produktom (HDP) na obyvateľa meraným v paritách kúpnej sily menším ako 90 % priemeru spoločenstva. Členské štáty musia mať zároveň program na dosiahnutie ekonomických konvergenčných kritérií.
Kohézny fond poskytuje prostriedky priamo na jednotlivé konkrétne projekty, ktoré môžu byť súčasne financované zo štrukturálnych fondov. Celkové náklady na projekt, etapu projektu či skupinu projektov musia väčšinou tvoriť minimálne 10 miliónov EUR, pričom výška pomoci z KF sa u väčšiny projektov pohybuje v rozpätí 80 – 85 % verejných alebo ekvivalentných výdavkov. Konkrétna výška pomoci sa určuje podľa typu projektu , ktorý má byť realizovaný. Prijatie daného projektu podlieha rozhodnutiu členskej krajiny a následne rozhodnutiu Európskej komisie. Projekty sú spravované národnými orgánmi a ich implementáciu kontroluje Monitorovací výbor, ktorý zasadá 2 krát ročne.
Riadiaci orgán pre Kohézny fond na Slovensku je Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré koordinuje sprostredkovateľské subjekty – Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a Ministerstvo životného prostredia SR.