Agrorezort: Chrániť životy voľne žijúcej zveri musia aj poľnohospodári!
- Poľnohospodári majú zo zákona povinnosť oznamovať vykonávanie kosby poľovníkom
- Online aplikácia umožňuje efektívnejšie vykonať opatrenia
- Vyháňanie zveri pred kosbou dokáže zachrániť množstvo životov voľne žijúcich zvierat
Mesiac máj je typickým obdobím rodenia srnčiat, ktorých matky vyhľadávajú predovšetkým vyššie porasty lúk, či krmovín. V rovnakom období však dochádza k ich koseniu a preto množstvo zvierat končí ako obeť ťažkých poľnohospodárskych mechanizmov. Od minulého roku majú poľnohospodári možnosť aktívnejšie chrániť životy voľne žijúcej zveri a predchádzať zbytočným úmrtiam. Zákonnú ohlasovaciu povinnosť môžu vykonávať efektívnejšie a rýchlejšie, a to vďaka webovej aplikácii. Poľovníci vďaka nej môžu včas reagovať a vykonať preventívne opatrenia.
Dbať o to, aby zver, ako aj ostatné živočíchy, pri obhospodarovaní pozemkov neboli zraňované alebo usmrcované a aby ich biotopy neboli poškodzované, je povinnosťou všetkých užívateľov poľnohospodárskych pozemkov. Napriek tomu každoročne pri kosbe pasienkov a krmovín na prelome jari a leta, dochádza k stratám na životoch nielen mláďat, ale aj dospelých jedincov voľne žijúcej zveri. Ide najmä o srnčiu zver, ale aj o iné druhy mláďat raticovej zveri, samíc vtákov hniezdiacich na zemi a ich znášky vajec, i ďalšie drobné živočíchy.
Zákonnou povinnosťou poľnohospodárov je oznámiť užívateľovi poľovného revíru, najmenej tri dni vopred, čas a miesto vykonávania poľnohospodárskych prác v noci, kosenie krmovín a použitie chemických prípravkov, ktoré môžu byť škodlivé pre zver. Poľnohospodári sú tiež povinní používať plašiče zveri pri kosení trvalých trávnych porastov, obilnín a krmovín a pri ich zbere vykonávať práce tak, aby bola zver vytlačovaná od stredu pozemku k jeho okraju. Užívateľom pozemkov za neplnenie povinnosti môže okresný úrad uložiť finančnú pokuta až do výšky 15 000 eur. Podľa prieskumu poľovníckych organizácií, ktoré škody na zveri evidujú, si až približne 72% poľnohospodárskych subjektov neplní zákonnú povinnosť a neohlasuje kosbu vopred.
Projekt „Živá lúka“ si dáva za cieľ monitorovať straty voľne žijúcej zveri, najmä mláďat srnčej zveri, zajacov a bažantej zveri, počas jarných mesiacov apríl – jún, kedy prebiehajú kosenia lúk, trvalých trávnatých porastov (TTP) a porastov lucerny a ďateliny a nastaviť účinné medzirezortné komunikačné kanály, aplikovať praktické opatrenia a vytvoriť mechanizmy na ochranu a predchádzanie týmto stratám.
Občianske združenie OZ ZELEŇ spolu so Slovenskou poľovníckou komorou a za podpory Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR preto pred rokom spustili webovú aplikáciu www.zivaluka.sk, kde môžu poľnohospodári jednoducho a rýchlo zapísať termín a miesto plánovanej kosby, čím si môžu splniť aj zákonnú povinnosť a umožnia poľovníckym organizáciám zorganizovať úspešné preventívne akcie a eliminovať škody. Poctivým ohlasovaním termínov kosby poľnohospodári zabezpečia nielen plnenie si zákonnej povinnosti, ale aj predchádzanie zbytočnej smrti zveri.